CHP İl Başkanı İsmet Karaca'dan İsrail devletine Mescid-i Aksa tepkisi "FİLİSTİN HALKIYLA YÜREKLERİMİZ BİR"

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa cemaatine yaptığı saldırıları kınayarak, "İsrail'in yaptığı katliamdan başka bir şey değildir. Filistinli kardeşlerimizle yüreklerimiz birdir" dedi.Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da ifade ettiği gibi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BM’yi daha etkin olmaya zorlayacak girişimleri derhal başlatması gerektiğinin altını çizen CHP Bursa İl Başkanı Karaca, yazılı açıklamasında şunları söyledi:"İsrail devleti, Filistin topraklarına ve şehirlere yerleşimci adı altında aşırı sağcı militanlarını yerleştirerek ülke içerisinde bir nevi 'apartheid' uygulamaya çalışıyor. Bu ayrımcılıktır, bu politikaların üstelik silah yoluyla dayatılması zulüm ve terörden başka bir şey değildir. Gazze, Kudüs ve Mescid-i Aksa'da yaşananları, İsrail'in sivil yerleşimlere karşı uyguladığı şiddeti kınıyoruz. İsrail'in terörist politikalarına karşı direnen Filistinlilere omuz vermek, emperyalizme karşı mazlumlara destek vermek demektir."

İsrail'i bölgenin ağası yapmaya dönük BOP adıyla bilinen Büyük Ortadoğu Projesi'nin de halen yürürlükte olduğunu belirten Karaca, bölgedeki İslam ülkelerinin zulme karşı sessiz kalmalarını da eleştirdi. İsrail'in Filistin'e saldırıları karşısında Filistin halkının gerçek yoldaşlarının hep devrimciler olduğunu kaydeden Karaca, 68 kuşağının da destek için Filistin'e gittiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

Çocuklara, Çevreci çocuk eğitim setleri ulaşıyor Çocuklara, Çevreci çocuk eğitim setleri ulaşıyor

"Ortadoğu'da yaşananlar Türkiye'de 68 kuşağının en önemli gündem maddelerinden biriydi. Deniz Gezmiş ve idam sehpasına birlikte gittiği yoldaşları Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan da Filistin halkına destek için kamplara katılan devrimciler arasındaydı. O günden buyana Türkiye'de değişen çok şey yok. Türk halkının kalbi daima Filistinlilerden yana oldu. İsrail'in bir terör devleti halinde Filistinlilere karşı yürüttüğü politikalardan hep rahatsız olduk, olmaya da devam edeceğiz. İsrail'i bu terörist faaliyetlerini durdurmaya çağırıyoruz."