Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, İçişleri Bakanlığı'nın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını yasaklama tavrının yanlış olduğunu belirterek, "30 Ağustos'ta kazanılan zafer, Türk Ulusunun bağımsızlığına vurulan mühürdür, Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yoldaki en büyük adımdır, en büyük zaferlerimizden ve en büyük bayramlarımızdan biridir, bağımsızlık demektir, vatan topraklarının düşman askerlerinden temizlenmesi demektir. Tarihimizdeki bu denli önemli yeri olan bir bayramı kutlamayacağız da, neyi kutlayacağız? AKP hükümetinin bu yasakçı zihniyetinden vazgeçmesini diliyoruz" dedi.

Başkan Davut Gürkan: ''Derdimiz taş üstüne taş koymak.'' Başkan Davut Gürkan: ''Derdimiz taş üstüne taş koymak.''

Ağustos ayının Türk tarihinde zaferler ayı olarak tanımlandığına işaret eden Karaca, zaferle sonuçlanan Malazgirt Savaşı'nın da, Sakarya Meydan Muharebesi'nin de Büyük Taarruz'un da ağustos ayında yaşandığını hatırlattı.

"Büyük Komutan Alparslan'ı da, Büyük Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'yı da saygıyla andığımız böyle bir günde, bu yasaklar neden?" diye soran Karaca şunları söyledi:

"İçişleri Bakanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını yasaklamadık, pandemi tedbirlerine dikkat çektik diyor. Madem yasaklanmadı, neden bu yasaklar kondu o halde? CHP'nin Bursa'daki ilçe başkanlıklarından yapılan başvurular Bakanlık genelgesine atıf yapılarak reddedildi. Açıkça yasak var. CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı'nın 30 Ağustos Pazar günü düzenlemek istediği Zafer Yürüyüşü ve Fener Alayı'na da izin çıkmadı. Yıldırım'da, Mustafakemalpaşa'da, İnegöl'de, İznik'te, Karacabey'de, Yenişehir'de, Mudanya'da CHP ilçe örgütlerinin Atatürk anıtına çelenk koymasının yasaklandığını da gözönüne alırsak... Bursa'da tam 2 bin bisikletçinin yarışacağı, binlerce izleyicisi olacak Gran Fondo bisiklet yarışında pandemi tehlikesi yok. Okçular Vakfı tarafından Malazgirt'te binlerce kişiyi çadırlara toplayarak yapılan etkinliklerde pandemi tehlikesi yok, CHP örgütleri Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ü anıp 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlarsa, fener alayı yaparsa, çelenk koyarsa pandemi tehlikesi var. Böyle iğreti gerekçelere kim inanır? Malazgirt'teki kutlama elbette yapılmalı, 30 Ağustos Gran Fondo bisiklet yarışı elbette olmalı ama CHP örgütleri Atatürk anıtına çelenk de sunabilmeli, fener alayı da düzenleyebilmeli. Milli bayramlardan haz etmeyen, Türkiye ve Türk tarihinden bihaber, Milli Kurtuluş Savaşı’nı ve bu savaşın verildiği koşulları görmezden gelmeye çalışan bir hükümetle karşı karşıyayız. Umarız bir an önce kendilerine gelir ve milletin bayramını kutlamasının önündeki engelleri kaldırırlar."

KARACA: "ZAFER BAYRAMINI KUTLAYACAĞIZ"

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, her ne olursa olsun milli bayramları kutlamaya devam edeceklerini belirterek, "Çünkü zaferler sonsuza dek kutlanır! Pandemiye karşı tedbirimizi de alacağız, bayramımızı da kutlayacağız. Bu konuda kararlıyız" dedi.