Bakan Varank: "AR-GE yoğun yatırımlara proje bazlı destekler sunuyoruz"

Bakan Varank: ''Türkiye'de üretimi daha önce gerçekleştirilemeyen kan ürünleri üretilecek.''

Bilim, Teknoloji 30.10.2021, 16:14
Bakan Varank: "AR-GE yoğun yatırımlara proje bazlı destekler sunuyoruz"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ilaçta yerlileşmeyi hedefleyen "Plazma Ürünleri Elde Edilmesi Projesi" kapsamında Maxicells şirketi tarafından Silivri'de hayata geçirilen Plazma Ürünleri Üretim Tesisi'nin temelini attı.

Tam kan bağışından elde edilen ancak kullanılmayıp çöpe giden plazmaların bu fabrikada değerlendirileceğini belirten Varank, "Tabii bu projenin vatandaşlarımızın sağlığına yönelik katkıları ekonomik katkısının çok çok üzerinde. İnşallah Maxicells liderliğinde Türkiye'nin ilk kan ürünleri biyoloji laboratuvarı da kurularak önemli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar burada geliştirilecek." ifadelerini kullandı.

Mustafa Varank, son dönemde devasa tesislerin açılışlarının ardı ardına gerçekleştiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Daha ekim ayının başında Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte Adana'da 1,7 milyar dolarlık yatırım değerine sahip Ceyhan Propilen Üretim Tesisi'nin temel atma törenini yaptık. Aradan iki hafta bile geçmeden Eskişehir'de 850 milyon liralık yatırımla kurulan Haier Beyaz Eşya fabrikasının açılışını yaptık. Bugün de 550 milyon avro yatırım değerine sahip plazma üretim tesisinin temel atma töreniyle karşınızdayız. Bu tesis, yaklaşık 66 bin metrekare kapalı alan sahip olacak ve 172 dönüm arazi üzerine inşa ediliyor."

Fabrikanın kendi alanında dünyada 13'üncü tesis olacağını belirten Varank, "Bu tesis ile birlikte dünyada sadece 12 merkezde üretilen, maalesef Türkiye'de üretimi daha önce gerçekleştirilemeyen kan ürünleri üretilecek. Üretime geçtiğinde 450 vatandaşımıza ekmek kapısı olacak bu yüksek teknolojili tesis, Türkiye'den her yıl yurt dışına ödenen 1,2 milyar liralık rakamın yurt içinde kalmasını sağlayacak. Plazma ürünlerindeki en önemli husus olan kan tedariki konusu da Türk Kızılay'ı ile yapılan anlaşma neticesinde çözülmüş olacak."

Varank, Türkiye'ye yatırım yapan bütün sanayicileri ayrım yapmadan desteklediklerini ifade ederek, "Biz ülkemize yatırım yapan tüm sanayicilerimizi en ufak ayrım yapmadan bağrımıza bastık, basmaya da devam ediyoruz. Fikirden pazara üretim süreçlerinin her aşamasını etkin programlarımızla destekliyoruz. TÜBİTAK'la firmalarımızın AR-GE harcamalarına ciddi katkılar sağlıyoruz." dedi.

"AR-GE yoğun yatırımlara proje bazlı destekler sunuyoruz"

KOSGEB'le yatırım sürecindeki KOBİ'lerin makine-teçhizat alımından personel giderlerine kadar birçok kalemdeki kaynak ihtiyacını giderdiklerini aktaran Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kritik ihtiyaçlarımızı giderecek, dışa bağımlılığımızı azaltacak, AR-GE yoğun yatırımlara proje bazlı destekler sunuyoruz. Stratejik yatırımların özendirilmesi, uluslararası doğrudan yatırımların artması, bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması için stratejik yatırım teşvikleri veriyoruz. Türkiye'nin kalkınmasındaki öncelikli sektörlere yatırım yapanlara yatırım yeri tahsisi yapıyoruz. Bunları da öyle kafamıza göre değil, teşvik kanununa, sanayi bölgeleri kanununa, endüstri bölgeleri kanununa, ilgili mevzuatlara göre yapıyoruz. Sonuç olarak, kanunun gerektirdiği şartları yerine getiren tüm yatırımcılarımıza, tekrar söylüyorum; ayrım yapmadan tüm yatırımcılarımıza biz bu destekleri veriyoruz.

Bakın buradan muhalefetteki siyasetçilere, özellikle de CHP'li siyasetçilere sesleniyorum; siz de şartları sağlayın, ülkemizde katma değer oluşturun, size de bu destekleri verelim. Yer tahsisi yapalım. Bunu geçmişte defalarca yaptık. Toplamda 23 endüstri bölgesi ilan ettik. Hiçbir zaman firmalarımıza sağladığımız destekleri gizlemedik. Bizim bütün teşviklerimiz aleni bir şekilde Resmi Gazete'de ilan ediliyor. Maxicells'in bu fabrikası için de ne yaptığımız ortada. Diğer endüstri bölgelerinde olduğu gibi kendilerine yatırım yapmak kaydıyla bir kira karşılığında bu araziyi tahsis ettik. Arazinin tapusu Hazine'de kalmaya devam ediyor. Bütün olay bundan ibaret. Şunu da söyleyeyim; bu açıklamayı da yalan labirentinde kaybolmuş olan CHP için değil, aklı karıştırılmaya çalışılan temiz yürekli vatandaşlarımız için yapıyorum. Çünkü biz biliyoruz ki CHP'nin amacı, hiçbir zaman üzüm yemek, milletimizin hakkını savunmak değil. Tam aksine amaçları hep bağcıyı dövmek, nerede bir yatırım var onu engellemek. Bakınız, biz ne zaman enerjimizi bir yatırıma, bir hizmete çevirmeye kalksak karşımızda adeta bir enerji emici gibi dikilen CHP zihniyeti oluyor. Yatırım gördüğünde kırmızı görmüş boğa gibi 'acaba ardında bir şey bulabilir miyiz' diye sağa sola saldırıyorlar."

"AKM, dünyada örnek eserlerden bir tanesi haline geldi"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, yenilenen Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) dün açılışının yapıldığını hatırlattı.

Varank, "Bu muhteşem eser, mimarisiyle ve dışarıdan görünmese de gerisindeki teknolojisiyle dünyada örnek eserlerden bir tanesi haline geldi. Ama bu eseri bu hale getirmek emin olun kolay olmadı. Siyasi hafızaya sahip olmak siyasette çok önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız 'biz bu binayı yıkıp yenisini en güzel şekilde yapacağız' dediğinde bizim karşımıza çıkıp dediler ki 'Biz asla bu binayı size yaptırmayız. Biz asla buranın yıkılmasına müsaade etmeyiz. Siz bu binayı sanata düşman olduğunuz için yıkıyorsunuz.' Hatta şunu söyleyenler bile oldu; 'Buranın ismi Atatürk Kültür Merkezi, siz bu ismi silmek için bu binayı yıkıyorsunuz' dediler. Ama gelin görün ki gerçekten tüm dünyadaki sanat alemine katkı sağlayacak çok değerli bir eseri Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla ve liderliğiyle İstanbul'umuza kazandırdık. Peki bizi eleştirenler çıkıp tek kelime konuştular mı? Bu güzel eser için bizlere teşekkür ettiler mi? Bize iftira atanlar, azıcık yüzleri kızarıp 'ya biz yanlış söylemişiz. Bu gerçekten güzel bir eser olmuş' dediler mi? Demediler. Hiçbir zaman da demezler. Ama biz bu eserleri İstanbul'umuz için, milletimiz için yapıyoruz ve bu eserlere imza atmaya da Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kararlılıkla devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

"Kendi kendimize yetebilen bir ülke olma yolunda adımlarımızı kararlılıkla atıyoruz"

Mustafa Varank, ülkelerin büyük bir dönüşümden geçen sağlık sektörüne büyük çaplı yatırımlar yaptıklarına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Dünyada çok büyük bir sektör olan ilaç ve tıbbi cihaz alanında tekelleşmeyi nasıl kırabiliriz? Bunu kendimize dert edinmek istiyoruz. Bugün ilaç ve tıbbi cihazda ticaret hacmi 2 trilyon doların üzerindedir. Bilhassa pandemiyle birlikte sektörün ekonomik ve stratejik önemi net bir şekilde görüldü. Günümüzde giyilebilir ve mobil sağlık uygulamaları giderek yaygınlaşıyor. Bu bağlamda ülkeler büyük bir dönüşümden geçen sağlık sektörüne büyük çaplı yatırımlar yapıyor. Biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Mili Teknoloji Hamlesi öncülüğünde kendi kendimize yetebilen bir ülke olma yolunda adımlarımızı kararlılıkla atıyoruz."

Akıllı yaşam ve sağlık alanındaki yeni yol haritasının gelecek yılın başında ilan edileceğini bildiren Varank, "Bu sene Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile hemoglobinden aglutinan serumlarına, çocuk felci aşılarından insülin içeren ilaçlara, ultrason cihazından bilgisayarlı tomografi cihazlarına kadar birçok ürünün geliştirilmesi için çağrıya çıktık. Sonuçlarını yakın zamanda açıklayacağımız hamle programıyla katma değeri yüksek bu ürünlerden yerli ve milli olarak üretebileceklerimizi ülkemizin ürün yelpazesine kazandıracağız." dedi.

Sağlık alanında firmaların yer aldığı kümelenmeleri tüm yurt sathında desteklediklerini ifade eden Varank, "Biyoteknoloji, ilaç, tıbbi cihaz, medikal ve genetik gibi sağlık teknolojileri alanına yönelik tematik kuluçka hizmeti sağlayan teknoloji merkezlerine KOSGEB aracılığıyla ciddi destekler veriyoruz. İlaç, sağlık ve medikal sektöründe yer alan AR-GE merkezlerimize sağladığımız muafiyetler, vergisel avantajlar şu anda 600 milyon liranın üzerine çıkmış durumda. Bunun yanında sağlık, tıbbi cihaz ve ilaç sektöründeki AR-GE projelerini TÜBİTAK aracılığıyla desteklemeye de devam edeceğiz." diye konuştu.

2020 yılında AR-GE harcamalarının milli gelire oranının yüzde 1,09'a yükseldiğini aktaran Varank, "Bu oran, 2002 yılında sadece binde 5'ti. Asıl önemli olan ise bu AR-GE harcaması ve yatırımlarının özel sektör öncülüğünde artıyor olması. Harcamaların yüzde 65'ini, finansmanın da yüzde 57'sini özel sektörümüz gerçekleştirdi." dedi.

Gerek Türkiye'de yerleşik gerekse global firmaları yatırım yapmak üzere Türkiye'ye davet eden Varank, "Ülkemiz; Cumhurbaşkanımızın liderliğinde oluşturduğu rekabetçi iş ortamıyla, cazip teşvikleriyle, güçlü finans sistemi ve makroekonomik yapısıyla yatırımlarınız için karlı ve güvenli bir liman konumdadır. 'Gelin buradaki fırsatları hep birlikte değerlendirelim, hep birlikte kazanalım' diyorum." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Granada 15 15
16. Deportivo Alaves 15 14
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı