Bakan Varank:"Togg 2022 yılının son çeyreğinde seri üretim bandından inecek"

Bilim, Teknoloji 16.11.2020, 23:26 16.11.2020, 23:30
Bakan Varank:"Togg 2022 yılının son çeyreğinde seri üretim bandından inecek"

Bakan Varank,şunları söyledi:

TÜRK EKONOMİSİNE GÜVEN: Ocak-Ekim döneminde, reel sektörün yatırım talebi, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 21 arttı; 159 milyar liralık sabit yatırım için 8 bin 396 teşvik belgesi düzenledik. Organize sanayi bölgelerimizde 762 yeni fabrika üretime başladı. Üretime geçen sanayi işletmesi sayısı yüzde 14’lük artışla 12 bin 259’a ulaştı. Bugün itibarıyla, sanayi bölgelerinde 3 bin 978 tesisin inşaatı devam ediyor. Yatırımlardaki bu güçlü iştah, reel sektörün Türk ekonomisine olan güveninin en temel göstergelerinden birisi.

ULUSAL YAPAY ZEKA STRATEJİSİ: 2019’da kurduğumuz; Yapay Zekâ, Kutup Araştırmaları ve Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüleri etki üretmeye başladı. Mobilite, 5G ve İleri Bağlantı Teknolojileri yol haritalarıyla birlikte; Sanayi, Sağlık, Ticaret ve Finansta Dijital Dönüşüm yol haritalarımızı oluşturuyoruz. Ulusal Yapay Zekâ Stratejimizi yakında açıklayacağız.

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ: Türkiye’nin Otomobilinin ön gösterimini yaptık, fabrikamızın temellerini attık. 18 Temmuz’da inşaatını başlattığımız fabrika, 18 ayda tamamlanacak ve araçlarımız 2022 yılının son çeyreğinde seri üretim bandından inecek.

AR-GE HARCAMALARI: 2019’da Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranı en yüksek seviyeye ulaşarak yüzde 1,06 oldu. Ar-Ge ve Tasarım Merkezi sayısı 1607’ye, bu firmalarda çalışan personel sayısı 73 bine ulaştı. Bu merkezlerde 18 bin proje yürütülüyor ve çok başarılı işlere imza atılıyor.

GİRİŞİM SERMAYESİ FONU: Avrupa Birliği ile Rekabetçi Sektörler Programını yürütüyoruz. 260 Milyon Avroluk kaynağı projelerin kullanımına tahsis ettik. Girişimcilerimize sermaye sağlamayı hedefleyen 80 Milyon Avro bütçeli “Türkiye Gelecek Fonu”na İlişkin Finansman Anlaşması 19 Haziran 2020’de Resmi Gazete’de yayımlandı. Girişim Sermayesi Fonu’nu 2021 yılında ülkemizdeki girişimcilerin kullanımına açacağız.

DENEYAP TÜRKİYE: Geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmek üzere başlattığımız Deneyap Türkiye Projesi kapsamında, 30 şehrimizde teknoloji atölyelerinin kurulumunu tamamladık. Deneyap'larda 5 bin 600 öğrencimiz 3 yıl sürecek ücretsiz teknoloji eğitimleri alıyor. Bu projeyi 81 ilimize yaygınlaştırıp, en az 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurmayı ve 5 yılda 50 bin özel yetenekli öğrencimize bu eğitim imkânını sağlamayı hedefliyoruz.

ULUSLARARASI LİDER ARAŞTIRMACILAR PROGRAMI: Uluslararası Lider Araştırmacılar Programıyla, ileri düzeyde bilimsel ve teknolojik çalışmalar yürüten deneyimli araştırmacıları yurtdışından ülkemize kazandırmaya başladık. Gururla yürüttüğümüz bu program kapsamında, 2021 yılında açacağımız yeni çağrıyla en az 100 üst düzey araştırmacıyı daha Türkiye’ye getireceğiz. Ülkemizdeki üst düzey araştırmacıların çığır açıcı projelerini de Ulusal Lider Araştırmacılar Programıyla destekliyoruz.

STAR BURS PROGRAMI: Lisans öğrencilerinin, TÜBİTAK’ın araştırma projelerinde deneyim kazanmalarını sağlamak üzere Stajyer Araştırmacı Burs Programını (STAR) başlattık. 2021’de 1000 lisans öğrencisi bu projelerde çalışıp, burs alacak.

ÖLÇÜ ALETLERİ MUAYENELERİ: Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak için piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ölçü aletleri muayenelerinin daha hızlı ve daha kaliteli yapılması amacıyla Türk Standardları Enstitüsünü yetkilendirdik. Yasal metroloji kapsamında 1 milyon 200 bin ölçü aletinin denetimini, ürün güvenliği kapsamındaysa 20 bin ürünün piyasa gözetimi ve denetimini yaptık.

KOBİ’LERE DESTEK: KOSGEB vasıtasıyla yıl başından bu yana 60 bin işletmeye 1.2 milyar lira kaynak aktardık. KOBİ Finansman Destek Programları kapsamında toplamda 15 bin 884 işletmeye 1.2 milyar lira kredi kullandırdık. Teknoyatırım ve Stratejik Ürün Programları kapsamında 173 milyon lira destek ödemesi yaptık. KOBİGEL Programıyla “İmalat sanayinde dijitalleşme” çağrısına çıktık, bin 207 başvuru aldık. Projeleri kabul edilen KOBİ’lere işletme başına 1 milyon liraya kadar destek sağlayacağız.

AŞI VE İLAÇ ALANINDA 17 PROJE: KOVİD-19 ile mücadelede bilimsel alanda önemli gelişmeler kaydediyoruz. KOVİD-19 Türkiye Platformu altında aşı ve ilaç alanında 17 proje başarıyla yürütülüyor. Bu projelerde; 167’si STAR Bursiyeri olmak üzere 436 araştırmacımız gece gündüz çalışıyor. Hayvan deneylerini başarıyla tamamlayan 4 aşı adayımızın en kısa sürede klinik deney aşamasına geçmesi için gayret gösteriyoruz. KOVİD-19 tedavisinde yoğun şekilde kullanılan Favipiravir ilacının etken maddesi, üniversite sanayi işbirliğinde yerli ve milli olarak sentezlendi. Şimdi hastalara şifa dağıtıyor.

RİBAVİRİN MOLEKÜLÜ: TÜBİTAK KOVİD-19 Platformundaki bilim insanlarımız, Ribavirin molekülünün hastalığın tedavisinde etkin olduğunu hayvan deneyleriyle ispatladı. Bu molekülle ilgili Faz-3 klinik çalışma yapmak üzere TİTCK’ya başvuru yapıldı. Yine bilim insanlarımız doğala özdeş Griffithsin molekülünün enfeksiyonu önleyici ve hasta bireylerde saçılımı azaltıcı etkisi olduğunu klinik öncesi tüm deney sonuçlarıyla kanıtladı. Bununla ilgili de TİTCK başvurusu yapıldı.

7 KRİTİK ALTYAPI: TÜBİTAK bünyesinde; motor teknolojileri, enerjetik malzemeler, biyomalzeme-biyomekanik-biyoelektronik, yüksek sıcaklık malzemeleri, fotovoltaik ve savunma teknolojileri alanlarında 7 kritik altyapıyı Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle hizmete açtık. Hassas Güdüm Kiti’nin (HGK-83) F4 ve F16 üzerindeki testlerini tamamladık. Kitler bu uçaklarda operasyonel kullanıma artık hazır. Milli imkân ve kabiliyetlerle geliştirilen Ardışık Delici Uçak Bombası, HABRAS Dinamik Test Altyapısında güçlendirilmiş betonu delmeyi başardı.

MİLLİ UZAY PROGRAMI: Milli Uzay Programımızla Türkiye’nin yol haritasını belirledik. Uzay konusundaki son dönem gelişmeleri dikkate alarak, ülkemizin kabiliyetleri, insan kaynağı ve hedefleri ışığında milli uzay stratejilerimizi geliştiriyoruz. Bu çerçevede üniversiteler ve diğer kurumlarla işbirlikleri tesis ediyoruz. Yakında kamuoyuyla da paylaşacağımız Milli Uzay Programında; uydulardan fırlatma sistemlerine, uzaya erişimden altyapılara kadar somut ve iddialı projeler yer alıyor.

UZAY SANAYİ: Savunma sanayindekine benzer bir ekosistemi uzay sanayinde de oluşturarak, yüzlerce firmamızın bu alanda üretici olmasını sağlayacağız.  Bununla birlikte ülkemizin uzaya ilişkin haklarını koruma ve geliştirmeye yönelik uzay hukuku ve mevzuat çalışmalarımız da devam ediyor.

PATENT BAŞVURULARI: Uluslararası patent başvurularında dünyada 17’inci sıradan 13’üncü sıraya yükseldik. Uluslararası marka başvurularında elde ettiğimiz yüzde 38’lik artış, Türk firmalarının marka değerinin yükselişini açıkça ortaya koyuyor. 45 binin üzerinde başvuruyla dünyada ilk 5 ülke arasında yer aldığımız tasarım alanında artık daha fazla niteliğe ve katma değere odaklanıyoruz. Bu amaçla Bilişim Vadisi bünyesinde, bir Tasarım Kümelenmesi kurmak için tüm hazırlıklarımızı tamamladık, yakında tanıtımını gerçekleştireceğiz.

VİZYONER POLİTİKALAR: Türk Standardları Enstitüsü (TSE), pandemi döneminde sanayi ve hizmetler sektöründe güveni artıracak vizyoner politikaları hayata geçirdi. Yıkanabilir bez maskeler için TSE K 599 kriterini belirleyip, üreticilerin kullanımına sunduk. İmalat sanayiinde çalışan emekçilerimizin sağlığını korumak ve üretimde devamlılığı sağlamak için alınması gereken önlemlere yönelik kılavuz hazırladık. Bu kılavuzu hizmetler sektörü için de geliştirdik.

239 FİRMAYA HELAL BELGESİ: Ekim ayı itibarıyla 239 firma TSE’den Helal Belgesi aldı. Üreticilerimizin küresel rekabet gücünü artırmak, test ve sertifikasyon alanında yurt dışı bağımlılıklarını azaltmak için son teknolojilerle donatılacak Ankara Temelli Kalite Kampüsünün yapımına başlıyoruz.

TÜBA ÖDÜLLERİ: Ulusal bilim akademimiz TÜBA, bilim diplomasisi alanında ülkemizi gururla temsil ediyor. TÜBA bünyesindeki; Bilim Eğitimi, Kök Hücre, Kanser, Gıda ve Beslenme, Bilim ve Eğitim Politikaları, Enerji, Bilişim Teknolojileri, Sürdürülebilir Çevre ve Finans Çalışma Grupları aktif şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü, Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları Ödülü (GEBİP) ve Bilimsel Telif Eser Ödülü (TESEP) Programlarının 2020 yılı ödül sahiplerini aralık ayında açıklayacağız. Ayrıca bu yıl TÜBA COVID-19 Küresel Salgınla Mücadele Özel Ödülü de vereceğiz.

İNOVASYON VE GİRİŞİMCİLİK: Yüksek katma değerli üretim, inovasyon ve girişimcilik öncülüğünde güçlü büyümeyi yakalayacağız. Ülkemizi; biyoteknoloji, kuantum hesaplama, hızlandırıcılar ve yeni nesil nükleer reaktörler gibi çığır açıcı kritik teknolojilerde öncü ülkelerden biri yapmak istiyoruz. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için kurumsal yapımızı daha da güçlendirdik. Bakanlığımızı üretimin ve kalkınmanın hamisi olarak görüyoruz.

AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan komisyonda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yanı sıra GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Standardları Enstitüsü, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi, Türkiye Uzay Ajansı bütçeleri ile Kalkınma Ajansları Genel Denetim Raporu ele alınacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
23°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 03:55
Güneş 05:45
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:37
Yatsı 22:18