Başkan Aktaş 'İz bırakmak istiyorum' dedi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Kent Konseyi’ne ve Yerel Gündem 21’e bugüne kadar emek veren herkese teşekkür etti. Her şeh

Başkan Aktaş 'İz bırakmak istiyorum' dedi
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Kent Konseyi’ne ve Yerel Gündem 21’e bugüne kadar emek veren herkese teşekkür etti. Her şehrin ve ilçenin kendine göre kent konseyi yorumlaması olduğunu anlatan Aktaş, kent konseyinin rutinin dışına çıkıp çok sesliliği oluşturması, her kesimden katılımın sağlanması, şehir hayatına yayılması gerektiğini söyledi. Bursa’nın bu konuda önemli işler yaptığını belirten Aktaş, “Bursa Kent Konseyi’nin güzel işlere imza attığını görüyoruz. Çalışmalara katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Hepimizin bu şehre karşı ödemesi gereken borçları var. Kimisi spor kulüplerinde, kimisi derneklerde bulunarak yapıyor. Bunun en organize hali ise Kent Konseyi’dir. Ne kadar çok insana etki ediyor, alana giriliyor, istifade ediliyorsa kent konseyleri de o kadar başarılı oluyor. Yaşadığınız şehre karşı samimiyetinizi ve gayretinizi artırmak için Kent Konseyi etken olmalıdır. Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nda her kesimden insanın olması sevindirici. Bursa sıradan bir şehir değildir. Bu şehrin kıymetini hepimiz bilmeliyiz. Bu şehrin buna ihtiyacı var” dedi.

“İz bırakmak istiyorum”

Bursa’nın trafik ve kentsel dönüşüm gibi sıkıntıları olduğunu, ancak yine de burasının Bursa olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Aktaş, hala Bursa’nın anıldığında tarihle, yeşille, Osmanlı ile özdeşleştirildiğini hatırlattı. Bu güzelliklere maruz kalmanın bir şehir için büyük nimet olduğunu anlatan Aktaş, “Allah bana büyük sorumluluk verdi. İnegöl Belediye Başkanı iken aklımda Büyükşehir Belediyesi yoktu. Elbet herkesin gönlünde bir aslan yatar ama bu hayalde kalır. Başkanımız Recep Altepe’nin istifasının ardından süreç sonunda şahsım üzerinde karar alındı. Ben iz bırakmak, güzel işler yapmak, kimisinin kardeşi, kimisinin abisi olmak istiyorum. Bu şehri gerçekten çok seviyorum. Bu şehirde yaşamak zaten güzel mutluluktur. Bunun yanında yerel sorumluluğumuz da var. Daha güzel sokaklar, huzurlu insanlar görmek istiyorsak bu tür faaliyetleri artırmalıyız. Bursa Kent Konseyi’ne destek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Trafik ve ulaşım ise en üstte yer alıyor”

Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu ile buluşmayı önemsediğini anlatan Başkan Aktaş, bazı işlerde gönüllü olmanın ve emek sarf etmenin önemli olduğunu, Kent Konseyi’nin de bu manada çalıştığını aktardı. Kent Konseyi’nin farklı düşüncelerin bir araya gelebildiği, medeni şekilde tartışabildiği ortamlar olduğunu belirten Aktaş, “Hepimiz Bursa’yı yaşıyoruz. Sürekli konuşulan konular var. Trafik ve ulaşım ise en üstte yer alıyor. Kentsel dönüşüm ve aksaklıklar da konuşuluyor. Üçüncü madde ise Yeşil Bursa’nın giderek yok olması konuşuluyor. Hep 40-50 sene önceki Bursa özleniyor. Kentsel dönüşüm 2-3 aydır durdu. Farklı bir konsepte geçiliyor. Cumhurbaşkanımız görevi vermesinden sonra ilk ifadesi, ‘Ya Allah aşkına şu Bursa’daki kentsel dönüşüm rezaletine son verin’ dedi. Belki Doğanbey’in çok konuşulmasından dolayı oluşmuş kötü algı var. Elbet şehirler sabahtan akşama oluşan yerler değildir. Şehirlerin de dili ve ömrü vardır. Bu tarz toplantılara ve istişarelere ihtiyacımız var” dedi.

Tek tek ilçeleri gezdiğini ve çalışmaları masaya yatırdıklarını aktaran Aktaş, “Türkiye’nin dördüncü büyük şehrine yaraşır projeleri ve standartları ortaya çıkarmak gerekir. Hepimiz bir bütünün parçasıyız ve buna göre çalışmalıyız. Umarım görevimiz bittiğinde hayırla yad ediliriz. Elimden gelen tüm gayreti ortaya koyacağım. Üzerlerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz” diye konuştu.

“Büyükşehir’i her zaman yanımızda hissettik”

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni de geçmişten günümüze yapılan önemli çalışmalar hakkında sunum yaptı. Türkiye’nin ve Bursa’nın her konusuyla yakından ilgilendiklerini, tüm Bursalılara söz hakkı verdiklerini, çıkan sonuçları ilgili makamlara ulaştırdıklarını söyleyen Çepni, önümüzdeki günlerde de Bursa Konuşuyor toplantısını ‘Nasıl bir Bursa görmek istiyorsunuz’ temasıyla düzenleyerek herkese söz hakkı vereceklerini hatırlattı. Yılda 2000 etkinlik yaptıklarını, 4 meclis, 30 çalışma grubu ve çeşitli sivil toplum ile kamu kurum kuruluşlarından oluşan 450 genel kurul üyesinin bulunduğunu ve önümüzdeki günlerde Yabancılar Meclisi’ni kuracaklarını anlatan Çepni, “Bursa Kent Konseyi tüm ekipleriyle fedakâr şekilde çalışarak şehre faydalı çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde 211 etkinlik gerçekleştirerek bir rekora imza attık. Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerini her zaman yanımızda hissettik. Bundan sonra da Başkanımız Alinur Aktaş’ın ve Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkıları sürecektir. Daha güçlü Bursa için hep beraber çalışacağız” dedi.

 

 
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2017, 11:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER