Bursa Büyükşehir Belediyesi, kadınlara destek oluyor

Bursa Üreten Kadınlar Buluşması’nda el emeklerini sergileme fırsatı buldu.

Bursa 30.10.2021, 12:41
Bursa Büyükşehir Belediyesi, kadınlara destek oluyor

Milli mücadelede gerek cephede gerekse cephe gerisinde özveriyle mücadele eden üretken Türk kadını, Cumhuriyet’in ilanının 98’inci yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Bursa’nın 17 ilçesinde üretim yaparak hem aile hem ülke ekonomisine katkı sağlayan 32 kadın kooperatifi Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlendiği ‘Bursa Üreten Kadınlar Buluşması’nda el emeklerini sergileme fırsatı buldu.

Yıllardır BUSMEK vasıtasıyla kadınları nitelikli işgücü haline getiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, üretim sürecindeki kadınların desteklenmesi yolundaki projelerine devam ediyor. Daha önce 17 ilçemizde faaliyet gösteren 40’a yakın kadın Kooperatif ve derneğini tek tek ziyaret edip, ihtiyaç ve beklentilerini tespit eden Büyükşehir Belediyesi, yer tahsisinden üretim malzemelerinin teminine, masa, sandalye ve çevre düzeni ihtiyaçlarının giderilmesinden salça makinesi, kurutma makinesi, derin dondurucu gibi ekipmanların alınmasına kadar her alanda üretici kadınlara destek sağladı. Pandemi sürecinde ihtiyaç sahiplerine yapılan gıda yardımlarını, üreten kadınlar için faydaya dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, kadın kooperatiflerinden satın aldığımız el emeği ürünleri, gıda kolileriyle ihtiyaç sahibi vatandaşlarla buluşturdu. Bu sayede ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürürken, üretim ve satışın durma noktasına geldiği bir dönemde kadın kooperatiflerine can suyu olan Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar kadın kooperatif ve derneklerine 2 milyon TL’yi aşan destekler sağladı. Üreten kadın kooperatif ve derneklerinin ürünlerini daha geniş kitlelere duyurması amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Bursa Üreten Kadınlar Buluşması’ düzenlendi. Atatürk Kongre Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda düzenlenen etkinlikte stant açan 32 kadın kooperatifi bu sayede el emeği ürünlerini daha geniş kitlelere tanıtma imkanı buldu.

Üretici kadınların gücüne güç katan buluşmanın açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç, Osman Mesten ve Atilla Ödünç, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, Tarım Orman İl Müdür Vekili Esra Uzun ile çok sayıda davetli katıldı.

Kalkınmanın önemli parçası

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Cumhuriyet’in 98’inci yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Halide Onbaşı, Şerife Bacı, Halime Çavuş, Nezahat Onbaşı ve Kara Fatma gibi milli mücadelenin tüm kadın kahramanlarını da rahmet ve minnetle anarak konuşmasına başladı.

Türk kadınlarının, dünyanın en cefakâr, en fedakâr kadınları olduğunu vurgulayan Başkan Aktaş, “Kadınlarımız, dün savaşta cephede, eğitim seferberliğinde, nasıl çetin bir mücadele verdilerse, bugün de ekonomiden siyasete her alanda önemli örneklikler sergilemektedir. Dün olduğu gibi bugün de kadınlarımızın sorunlarının çözümü noktasında önemli çalışmalar yapılıyor. Bu önemli bir konu çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettikleri gibi, “kadınların sorunlarını çözmeden dünyaya ve insanlığa dair hiçbir hedefe ulaşmak mümkün değildir.” Başka bir açıdan bakarsak; kadınlarımızın ülkemizin kalkınmasının bir parçası olduklarını aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Bugün ülkemizde birçok kadın girişimci, tek başına ailenin ekonomik sorumluluğunu üstlenirken, bazı kadınlarımız da bir araya gelerek, fikirlerini, gayretlerini ortaya koyarak, hem kendi ailelerine ekonomik katkı sağlıyorlar hem de ülkenin kalkınmasına katkı veriyorlar. Her halükarda kadınlarımızın gerek evine ek gelir sağlamak gerekse de ücretli işlerde çalışma çabalarının artması, onların ekonomik faaliyetlere girişini hızlandırmaktadır” dedi.

Tarladan dünyaya

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’nın 17 ilçesinde faaliyet gösteren kadın kooperatif ve derneklerinin taleplerinin karşılanması noktasında bugüne kadar her türlü desteği sağladıklarını hatırlatan Başkan Aktaş, “Bütün bu yapılanlara genel olarak baktığımızda şu ana kadar kadın kooperatif ve derneklerime yaklaşık 2 milyon liralık bir destek sağlanmış olduk. Son olarak üretici ve çiftçilerimize hizmet verecek olan bir uygulamamızdan bahsetmek istiyorum. Tarım Peyzaj A.Ş. marifetiyle planladığımız “tazesi.com” adlı bir e-ticaret platformumuz var. Burada, Bursa’da faaliyet gösteren kooperatif ve derneklerimizin ürettiği ürünlerin internet aracılığıyla Türkiye geneline hatta dünyaya satılmasını hedefliyoruz. Özellikle kadın üreticiler başta olmak üzere köy kooperatifleri ve evde el yapımı üretim yapan üreticilerin kazançlarını arttırma hedefimizin yanında, sağlıklı beslenmek isteyen herkesin iyi gıdalara makul fiyatlarla ulaşabilmesini de amaçlıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kadınlarımız başta olmak üzere bütün üreticilerimize destek vermeye devam edeceğiz. Ben bu vesileyle, çalışan, üreten, böylece hem aile ekonomisine hem ülke ekonomisine katkıda bulunan tüm kadınlarımızı yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Kadının mührü var

Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç de dün milli mücadelede olduğu gibi bugün de bütün başarılarda bütün zaferlerde kadınların mührü ve izi olduğunu söyledi. Türk kadınının yeni başarı hikayeleri yazmaya devam ettiğini dile getiren Gözgeç, “Kadınların hayatın her alanında hem ekonomide hem tarımda hem ticarette var olması bizi mutlu ediyor ve bu sayının artması için çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar ‘Annemin işi benim Geleceğim’ projesi, Tarım Bakanlığımızın ‘Kız kardeşim’ projesi,  Ticaret Bakanlığımızın Koop-Des projeleri kadınların ekonomik olarak ayakta olması için hayata geçirilen projeler. Bursa'da kadın kooperatifi sayımız 2018'de sadece 7 taneydi. Bugün Bursa'da 27 tane kooperatifimiz var. Bunda kadınların emeği var,  kadınların başarısı var. Biz biliyoruz ki kadınlar bir işi kafasına koydu mu yaparlar. Ben her kadın kooperatifimizi ayrı ayrı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Muhteşem bir proje

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Genel Başkanı Nilüfer Çevikel de Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen projeyi ‘muhteşem’ olarak nitelendirerek, böyle bir projeye imza atan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti. Türk kadınının dünyadaki tüm kadınlardan önce bazı hakları kazandığını hatta Orhun kitabelerinde bile kadınla ilgili birçok yetki verildiğini hatırlatan Çevikel, “Sonraki dönemlerde bu yetkiyi ve etkinliği kaybettik. Şimdilerde değerli başkanlarımız sayesinde tekrardan gündeme gelmeye başladık. Ama yeterli değil. Ben bilhassa kadın arkadaşlarımıza söylemek istiyorum. Hiçbirimiz bir kurtarıcı ya da bir kahraman beklemeyelim. Her kadın kendi hayat hikayesinin kahramanıdır. Sizler de burada çok değerli işler yapıyorsunuz” diye konuştu.

Elinde çapası, sırtında küfesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Saygın ise milli mücadelede ve Cumhuriyet’in filizlendiği dönemde de kadınların ön saflarda yer alarak Türkiye’nin kalkınma hedeflerine destek vermeyi sürdürdüğünü söyledi. Saygın, “Zorluklar karşısında yılmayan kadınlarımız kimi zaman elinde çapası, sırtında küfesi, kucağında çocuğuyla üretim hayatının merkezinde bulunmuştur. Teknoloji olarak kapsamlı bir dönüşümün gerçekleştiği modern zamanda da kadınlarımız gerek toplumsal hayata getirdikleri farklı bakış açısı gerekse de üstün becerileriyle ülkemizin kalkınma hedeflerinde yer almaya devam edecektir. Büyükşehir Belediyemizin liderliğinde gerçekleştirilen üreten kadınlar buluşmasını da ortak hedeflerimiz doğrultusunda çok önemli bir proje olarak görüyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca yetenekleri ile bu özel buluşmayı daha da anlamlı hale getiren tüm kadınlarımızı kutluyorum” dedi.

Ekonomik güçlenme

Bursa Tarım Orman İl Müdür Vekili Esra Uzun da üretici kadınların desteklenmesi noktasında hayata geçirdikleri çalışmaları anlatarak, “Ekonomik olarak güçlenen kadın aynı zamanda toplumsal anlamda da çok önemli bir rol üstlenmektedir. Köy meydanından geçmekte tereddüt eden kadınlarımız, şuan köy meydanında üretim yapmaktadırlar. Kırsal alanda üreten kadın, iyi bir girişimci, iyi bir işletmeci, iyi bir yönetici olabileceğini göstermekte ve kültürel mirasın korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ben bu çalışma ile üretici kadınlarımızı destekleyen Bursa Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Başkan Aktaş ve protokol üyeleri tek tek stantları gezerek, üretici kadınlardan üretimleri hakkında bilgi aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 15 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Everton 15 18
13. Brentford 15 17
14. Crystal Palace 15 16
15. Leeds United 15 16
16. Southampton 15 16
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Athletic Bilbao 16 21
10. Osasuna 16 21
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 16 11
20. Levante 16 8
Namaz Vakti 09 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı