Bursa Valisi İzzettin Küçük ECHO heyetini,misafir etti.

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü (ECHO) heyetini, Bursa Valiliği Tarihi Heykel Hizme

Bursa Valisi İzzettin Küçük ECHO heyetini,misafir etti.
Bursa Valisi İzzettin Küçük, Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü (ECHO) heyetini, Bursa Valiliği Tarihi Heykel Hizmet Binası'nda misafir etti.

Türkiye'nin sığınmacı ve göçmenlere yönelik yürüttüğü İnsani Yardım operasyonunun dünyada bir eşinin olmadığına vurgu yapan Vali İzzettin Küçük;” Türkiye'de Yaklaşık 4 milyon sığınmacı ve göçmen bulunuyor. Türk halkının engin hoşgörüsü ve yardımlaşma kültürü ile beraber tüm zorlukların üstesinden geliyoruz. Sınırın sıfır noktasından tutunda en büyük şehirlerimizin merkezlerine kadar Suriyeli ve başka ülkelerden ülkemize giriş yapmış olan muhacirlerle birlikte yaşıyoruz. Şimdi doğu sınırlarımızda kuvvetli bir Afgan göçü söz konusu. Bu manada AB’nin 45 bin kişiye sağladığı desteği önemsiyoruz.

ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM

Ülkemizde hayata tutunmaya çalışan göçmenlerimiz ile alakalı en büyük sorunumuz, Türkçe öğrenme sürecinin yavaş ilerlemesi. Sığınmacılarımız Türkçe öğrenmediklerinde hayatları zorlaşıyor. 15 bin okula gitmeyen çocuk var. Bu çocukların bir şekilde okullara çekilmesi gerekiyor. Eğitimin sığınmacılara belki fonlar yardımıyla daha da özendirici hale getirilmesi gerekmekte ve bizim bu 15 bin çocuğu mutlaka okullarımızda eğitime tabi tutmamız gerekiyor. Çocukların yaşadığı acı ve sarsıntı ancak eğitim ile iyileştirilebilir. Unutmamalıyız ki dünyamız için en büyük tehlike eğitimsiz insandır. Onların kırık kalplerini eğitimle onarmamız lazım. Diğer insani yardım hususlarının bir şekilde üstesinden gelme yeteneğine sahibiz. Türkiye kurumları ile sivil toplumuyla kendini insani yardım hususunda geliştirerek üst bir seviyeye ilerledi. Ancak çocuklara bir gelecek sunmak yapılabilecek yardımların en güzelidir. ” ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde ve Marmara Bölgesi’nde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi sunumu yapan ECHO İstanbul Ofis Başkanı Bruno Rotival ise; Öncelikle şehrinizin sınırlarınıza girdiğimiz andan itibaren bizlere ilginizi ve misafirperverliğinizi gösterdiğiniz için müteşekkiriz. Bizler merkezi Ankara’da olan Genel Müdürlüğümüzün direktifleri ile sadece insani yardım hususları konusunda Türkiye’de bulunan sığınmacılar yardım etmeye çalışıyoruz. Elbetti Türkiye’nin sınırları içerisindeki sığınmacılara sağladığı destek seviyesi ile kendi desteğimizi kıyaslamamız imkânsız. “Kızılay Kart”a finansal destek sağlamak suretiyle 45 bin sığınmacıya kişi başı 120 TL gibi bir destek sağlamaktayız. Ayrıca Bursa’da 5 tane Göçmen Sağlığı Merkezine destek sağlamaktayız.”ifadelerini kullandı.

Bursa Valisi İzzettin Küçük'ü ziyaret eden ECHO Heyeti Bursa’da gerçekleştirecekleri iki günlük program süresince Bursa Büyükşehir Belediyesi, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Yıldırım Kaymakamlığı ve Bursa’da sığınmacılar ve göçmenlere destek sağlayan sivil toplum kuruluşlarını ziyaret edecekler.
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 12:04

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER