İYİ PARTİ Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu: “Bursa’da sağlık Allah’a emanet” 

“Bursa’da sağlık Allah’a emanet”  HASTANELER ÇAKILI, HASTALAR PERİŞAN!

Bursa 27.11.2020, 14:39
İYİ PARTİ Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu: “Bursa’da sağlık Allah’a emanet” 


İYİ PARTİ Bursa  İl Başkanı Selçuk Türkoğlu: “Bursa’da Bakan ayrı, il müdürü ayrı konuşuyor; oysa ki hastaneler çakılı, hastalar perişan, vatandaş da isyanda. Acı gerçek şudur ki, Bursa sağlıkta tam anlamıyla  çaresizliğe mahkum edildi. Yüzlerce Covid hastası hastane koridorlarına konulan sedyelerde tedavi olmayı beklerken, bakanından sağlık müdürüne, bir biri ardına çelişkili açıklamalar yapıyorlar. Kimsenin kimseden ne yazık ki haberi yok.
Sağlık Bakanı’na göre Bursa’da yoğun bakımlarda yatak doluluk oranı yüzde 75.8; Sağlık İl Müdürü’ne göre ise yüzde 85. Tedavi olmaya gidip hastane kapılarından ters yüz edilerek evine gönderilen vatandaşa ve acı gerçeğe göre ise doluluk oranı yüzde yüz.


NEYİ GİZLİYORSUNUZ?


Bursalılar’ın gözünün içine baka baka herkesin bildikleri gerçekleri gizleyip yalan söylüyorlar. Bakanı ayrı, sağlık il müdürü ayrı telden çalıyor. İnsanlar hastane kapılarında perişan oluyor. 
25 Kasım Çarşamba günü Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı sayın Dr. Fahrettin Koca, Temmuz ayından beri dillendirmedikleri vaka sayılarını açıkladı ve bizlerin çok net bildiği o vahim rakamı ortaya koydu. Gördük ki bir günde vaka sayısı Türkiye’de toplam 28 bin 351 oluverdi.
Bize göre bu rakamlar da halen tam gerçeği yansıtmıyor. Gerçekler önceden açıklansaydı, belki insanlarımız sizin ekonomik gerekçelerle alamadığınız tedbirleri, kendileri alırdı, bu denli mağduriyetler de oluşmazdı. 


Sakladığınız rakamlar yüzünden rehavete kapılanlar nedeniyle acaba kaç vatandaşımız COVİD oldu ve kaç can kaybettik.
Ne ilginçtir düne kadar sakladığınız vaka sayıları ile ülkemiz Avrupa’da en az vakanın görüldüğü ülke olarak sondan birinci iken, bugün açıkladığınız rakamlarla en çok vaka tespit edilen ülke olarak birinci sıraya çıktı. Sonra da dünya bizi kıskanıyor diye açıklamalarımızı doğru bulmuyorlar diyorsunuz. Neyinize güvensinler ki?


BURSA’DAKİ GERÇEK TABLO:


Sayın Basın Mensupları, değerli Bursalılar,
Gelelim Bursa özeline,
Sayın Sağlık Bakanının dünkü açıklamasının satır aralarında, Bursa’mızın da içinde olduğu 3-4 ilde ikinci zirve bir yana, üçüncü zirveyi yaşamaya başladığımızı beyan etti.
Bizler bunun da bilincinde idik ve tedbirlerin alınması gerektiğinin vurgusunu yapmak adına da sayın Bakanın açıklamalarından iki gün önce İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı olarak bir iç genelge yayınladık. Teşkilatlarımızdan yüz yüze her türlü siyasi çalışmayı askıya almalarına yönelik talimat vermiş ve vatandaşlarımıza örnek olacak bir sorumluluk bilinci ile hareket edeceğimizi duyurmuş idik.
Şimdi gelin ben sizlere Bakan beyin Bursa olarak üçüncü zirveyi yaşadığımızı söylediği fakat açıklamadığı Bursa özelindeki gerçek tabloyu paylaşayım.


DOLULUK ORANI YÜZDE YÜZ


Sayın Sağlık Bakanı Bursa’da Yoğun Bakım doluluk oranını %75.8 olarak açıkladı, Fakat bunu hepimiz çok net biliyoruz ki Bursa’da yoğun Bakımların doluluk oranı %100 ve hastalar yoğun bakımda yatabilmek için sıra bekliyor. Bursa’da son 10 gündür, günün her anında, 112 komuta merkezinde ki görevli arkadaşların önündeki listelerde anlık 50 ile 100 arasında değişkenlik gösteren rakamlarda yoğun bakım sırası bekleyip hastanelerde nakil için sırada olan vaka mevcut.
Geçtiğimiz hafta başında Bursa’da içinden çıkılmaz bir hal alan yoğun bakım sıkıntısı için Bursa’daki devlet, özel ayırımı yapılmadan 150 Koroner Yoğun Bakım yatağı, COVİD hastalarına tahsis edildi. Bu o an için sıra bekleyen 150-200 civarındaki hasta için çare oldu. Fakat yeni bir sıkıntı doğurdu ve an itibari ile bizlere Allah Bursa’da kimseye kalp krizi geçirtmesin diye dua edecek duruma getirdi. Çünkü çoğu merkezde Koroner Yoğun Bakım yatağı olmadığından vakalara anjiyo yapılamıyor. Kalp ve koroner hastalarımız Allah’a emanet.
Sadece bu Çarşamba günü Bursa Şehir Hastanesinden, yer olmadığından Yenişehir, İznik ilçeleri dahil diğer hastanelere sevk edilen vaka sayısı 70.

ACİLLERİN HALI İÇLER ACISI


Bursa’da Merkezdeki hastanelerin tamamında Acil’ler yatış verilen COVİD hastaları ile dolu. Duruma göre son bir haftadır normal klinikte bile yatak için acilde 24 – 48 saat bekleyen hastalar var. 
Bizler 2019 Haziran ayında İYİ Parti Teşkilatları olarak “Hastaneme Dokunma” diyerek merkezdeki dört Devlet Hastanesinin kapatılmaması için sesimizi duyurmaya çalışırken, iş bilmez iktidar kadrosu mensupları hiçbir sıkıntının olmadığını beyan ederek bizi vatandaşı yanıltmakla suçlamaktaydılar. Bugün gelinen noktada kimin öngörülü, kimin iş bilmez olduğunu açıkça yaşayarak öğrenmekteyiz.


ALİNUR AKTAŞ VE TURŞU ÇÖZÜMÜ


Bursa’daki bu vahim tablo ortada iken de Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanının hiçbir eylem veya açıklama yapmaması da çok düşündürücü. Gerçi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın vatandaş ile ilgili derdinin de, pandemi ile mücadele konusunda bir vizyonu da olmadığını açıkça biliyoruz, onun derdi vatandaş yerine yandaşa kaynak aktarmak, birde dün akşam 19.46’da attığı Tweet ile virüs ile mücadeledeki vizyonunu da açıkça ortaya koyarak bizleri yanıltmadı. 
Ne dedi Alinur Aktaş attığı tweete “Virüs ile mücadele için hemşehrilerimize C Vitamini Destek Paketi ikramlarımız yarın başlıyor. Bilgi ve başvuru için ALO 153” Tweet ile birlikte de yayınladığı şu görselde hemşehrilerine turşu suyu ve meyce sepeti dağıtacağını beyan edip müjdeliyordu.


Tüm dünya aşıya ulaşmanın derdine düşmüşken, gerekli önlemleri alıp bulaşı azaltma derdine düşmüşken, yerel yönetim erki olarak teması önlemeye yönelik çareler arayıp, bulaşın en çok olduğu toplu ulaşımda yoğunluğu azaltmayı Allah’a havale eden Alinur Aktaş, turşu suyu, meyve sepeti dağıtma derdine düşmüş. İnsanın aklına gelmiyor değil, acaba zorda kalan yandaş bir turşucu veya meyve bahçesi sahibi mi var acaba?    


Tüm bunların yanında Bursa Valisi sayın Canpolat’ın bir kriz masası oluşturarak acil eylem planlarını uygulamaya sokmaması da düşündürücü.


Evet sayın basın mensupları, bu Bursa gerçeklerini de göz önüne alarak bizlerin Bursa’yı yöneten erklerden acilen vatandaşın derdine çare olacak, Bursa’mızı COVİD belasından kurtaracak eylemler için çalışmaya davet ediyoruz.


YATAK AÇIĞI DERHAL KAPATILMALI


Bursa’nın ihtiyacı olan yatak açığını kapatma adına,
Bursa olarak savaş durumda bulunduğumuz bu günlerde, an itibari ile boş bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtların kısa sürede dönüştürülerek hasta kabul edecek duruma getirilmeleri ile açığın kapatılması olur,
Kapatılan Memleket Hastanesinin acilen karantina merkezi pozisyonundan çıkarılıp tam teşekküllü hizmet verecek pozisyona getirilmesi olur,
Zübeyde Hanım Doğumevi hastanesinin acilen faaliyete sokulması olur,
Yaklaşık bir yıldır kaynak aktarımı durduğu için çivi çakılmayan stadyumun karşısındaki Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesine bir an önce merkezi bütçeden kaynak aktarılarak acil bir şekilde inşaatının tamamlanıp Bursa’lı hemşehrilerimizin kullanımına açılması olur.
Fakat Bursa’nın sahipsiz olmadığını gösteren acil eylem planlarının ortaya konmasını, kriz masasının tek merkezden kontrol edilecek şekilde hayata geçirilmesini Bursa halkı adına yetkililerden talep ediyoruz.
Ayrıca Bursa’nın en büyük eksikliklerinden biri olan temiz hastane ihtiyacının da giderilmesi büyük önem arz etmektedir. Çünkü şuan Bursa’da tüm hastaneler pandemi hastanesi olarak hizmet verdiğinden maalesef ki derdine çare arayan diğer kronik veya acil hastalıklarla mücadele eden hastalarımız da ciddi mağduriyet yaşamakta ve hastalıklarına dermen bulamamaktadır.
Basın açıklamamızın sonunda da pandeminin ilk gününden bu yana tüm bu olumsuzluklara rağmen insan üstü bir gayret ile cephenin en ön safında mücadele eden tüm sağlık çalışanlarına şükranlarımızı iletmek isterim. Ayrıca bu mücadelelerinde de Bursa’da bu güne kadar COVİD’e yakalanan 800 civarındaki sağlık çalışanımızın arasından ebediyete intikal edenlerine Allah’tan rahmet dilerken, sağlık şehidi olarak kabul edilmelerini, tedavi olup iyileşenlerin de meslek hastalığı statüsünde değerlendirilmeleri için gerekli yasal düzenlemenin acilen yapılması gerektiğini belirtmek isteriz. 
Son olarak da sayın sağlık bakanının açıklamalarına rağmen halen Bursa’da da test ücreti ve yatarak tedavide özel hastanelerde yasak olmasına rağmen uygulanan fahiş fiyatlar konusunda da yetkilileri bir kez daha uyarak vatandaşın soyulacak kaz olarak görülmesi mantığından vazgeçilmesini belirterek basın açıklamamızı bitirmek isterim. ”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
22°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Fenerbahçe 9 19
3. Beşiktaş 9 17
4. Karagümrük 9 17
5. Galatasaray 9 17
6. Hatayspor 8 16
7. Altay 9 15
8. Konyaspor 9 14
9. Alanyaspor 8 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 8 11
12. Gaziantep FK 8 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Erzurumspor 9 18
4. Eyüpspor 9 17
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 7 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. Denizlispor 9 10
12. Altınordu 9 10
13. Adanaspor 9 9
14. Manisa FK 9 9
15. Boluspor 8 8
16. Bursaspor 8 8
17. İstanbulspor 7 7
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Brentford 8 12
10. Wolverhampton 8 12
11. Leicester City 8 11
12. Aston Villa 8 10
13. Arsenal 7 10
14. Crystal Palace 7 7
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Sevilla 8 17
4. Atletico Madrid 8 17
5. Osasuna 9 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Athletic Bilbao 8 13
9. Valencia 9 12
10. Real Betis 8 12
11. Villarreal 8 11
12. Mallorca 9 11
13. Espanyol 8 9
14. Elche 9 9
15. Cádiz 8 7
16. Celta de Vigo 9 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 7 3
20. Getafe 9 2
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı