Kırmızı Palmiye Böceğinle mücadele başladı

Kırmızı Palmiye Böceğinle  mücadele başladı

Gemlik Belediyesi, Gemlik’te yeşil alanları genişletmek ve gelecek nesillere yaşanılır bir doğa bırakmak için projeler üretmeye devam ediyor.
Bu kapsamda Bursa İl Tarım Müdürlüğü ve İlçe Tarım Müdürlüğü ile ortaklaşa bir çalışma yürüten Gemlik Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, özellikle palmiye ağaçlarına ciddi zararlar vererek ölümlerine yol açan kırmızı palmiye böceğine karşı mücadele çalışmalarına başladı. 
Ekipler, palmiyelerin kırmızı palmiye böceği ve zararlı haşerelerden korunması amacıyla amacıyla feromon tuzak çalışmaları yapıyor. İlk aşamada Ağaç Gövdesi Enjeksiyon Sistemini uygulayan ekipler, ikinci aşamada da özellikle kırmızı palmiye böceğiyle mücadelede en etkili yöntemlerden biri olarak bilinen “feromon tuzak” uygulamasını sürdürüyor. 
Enjeksiyon sistemiyle bireysel olarak korunan palmiyeler, feromon tuzak uygulamasıyla çevre ağaçlardan geçebilecek haşerelerden tam olarak korunuyor. Gemlik’te ilk defa uygulanan bu yöntemle kırmızı palmiye böceğinin de çevre ağaçlara dağılması ve yayılmasının önlenmesi amaçlanıyor.
Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın da yerinde incelediği çalışmalarda, ilk etapta risk altında bulunan sahil bölgesinde 10 ağaca uygulanan feromon tuzaklar, gerekli görülen diğer palmiye ağaçlarına da yerleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 15:57

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER