Başbakan Yardımcısı Şimşek: İslam aleminde dayanışmanın ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğu ortadadır

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Amerika'nın Kudüs ile ilgili son talihsiz kararı göz önüne alındığında aslında bölgede, özellikle de İslam aleminde dayanışmanın, iş birliğinin ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğu ortadadır." dedi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek: İslam aleminde dayanışmanın ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğu ortadadır

ANKARA (AA) - Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Amerika'nın Kudüs ile ilgili son talihsiz kararı göz önüne alındığında aslında bölgede, özellikle de İslam aleminde dayanışmanın, iş birliğinin ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğu ortadadır." dedi.

Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Katar'ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al Şafi'nin ev sahipliğinde Katar'ın Milli Günü dolayısıyla Ankara JW Marriott Otel'de düzenlenen resepsiyona katıldı.

Törende konuşan Şimşek, Türkiye hükümeti adına dost ve kardeş ülke Katar'ın milli gününü kutladıklarını ifade ederek, "Kardeşliğimizin pekişeceği çerçevede, uzun, müreffeh daha nice bin yıllar diliyoruz." ifadesini kullandı.

Katar ile Türkiye'nin siyasi ilişkilerinin mükemmel düzeyde olduğuna dikkati çeken Şimşek, karşılıklı yatırımlar ve ticarette de çok güçlü bir ivme olduğunu belirtti.

Şimşek, önümüzdeki yıllarda Türkiye ve Katar arasında bu sağlam temeller üzerinde çok daha iyi bir gelecek inşa edileceğine inandıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Karşılıklı ticaretimiz, yatırımlarımız çok daha büyük seviyelere ulaşacak. 2017 yılı büyük sınamalar, büyük zorlukların olduğu bir yıldı. Ama Katar ve Türkiye iş birliği yaparak hem Katar'a yönelik oyunu bozduk hem de bölge istikrarı, barışı, huzuru için birlikte çalıştığımız bir yıl oldu. Gerek ikili ilişkilerde gerekse bölgesel konularda Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Emirin sık sık diyalog içinde olduğunu, karşılıklı en üst düzeyde güçlü bir iradenin olduğunu söylememe gerek yok. Amerika'nın Kudüs ile ilgili son talihsiz kararı göz önüne alındığında aslında bölgede, özellikle de İslam aleminde dayanışmanın, iş birliğinin ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğu ortadadır. Katar ve Türkiye bölgede huzur, barış ve refah için birlikte çalışmaya devam edecekler. Bizim birçok konuya bakış açımız üç aşağı beş yukarı benzer, güçlü bir istişare var. Ben inanıyorum ki bu bölgenin de insanlığın da hayrınadır."

Muhabir: Merve Özlem Çakır, Dilara Zengin

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 23:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER