Başbakan Yıldırım: BM Genel Kurulunun Kudüs kararı memnuniyet verici

Başbakan Yıldırım, "BM Genel Kurulunun Kudüs konusunda büyük çoğunlukla aldığı karar memnuniyet vericidir. Bu karar Kudüs için, barış çabaları için bölgede yeni bir fırsat doğurmuştur." ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım: BM Genel Kurulunun Kudüs kararı memnuniyet verici

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Kudüs tasarısının 9'a karşı 128 oyla kabul edilmesine ilişkin, "BM Genel Kurulunun Kudüs konusunda büyük çoğunlukla aldığı karar memnuniyet vericidir. Bu karar Kudüs için, barış çabaları için bölgede yeni bir fırsat doğurmuştur." ifadesini kullandı.

  • Kudüs tasarısı ABD’nin tehditlerine rağmen BM’de kabul edildi

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Yıldırım, Kudüs tasarısının ABD'nin tehditlerine rağmen BM Genel Kurulunda kabul edilmesini değerlendirdi.

Buna göre, Yıldırım, "BM Genel Kurulunun Kudüs konusunda büyük çoğunlukla aldığı karar memnuniyet vericidir. Bu karar Kudüs için, barış çabaları için bölgedeki yeni bir fırsat doğurmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Gözdağı ve tehditler ile ülkelerin iradelerini etki altına alma gayretleri BM Genel Kurulundan çıkan bu kararla başarısızlığa uğramıştır. Güçlünün değil, haklının güçlü olduğunu BM bütün dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Oylama, ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'i başkenti ilan etme kararının uluslararası hukuku ve ilgili BM Kararlarını çiğnediğini, insanlık vicdanın ezici çoğunluğuna ters bir karar olduğunu inkar edilemeyecek şekilde teyit etmiştir. Bu karar gösteriyor ki üç semavi din için de kutsal olan Kudüs ile ilgili alınan tek yanlı kararlar asla kabul görmeyecektir."

"Filistin meselesine adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmadan, bölgesel ve küresel ölçekte kalıcı barış ve istikrardan söz edilemeyeceğine" dikkati çeken Yıldırım, "Türkiye her zaman Filistinli kardeşlerinin, ezilenin, adaletin, insanlığın ve Kudüs'ün yanında olacaktır." ifadesine yer verdi.

Muhabir: Ferhat Demircan, Özcan Yıldırım

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 23:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER