Deprem şehitleri dualarla anıldı

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenlerin yakınları, 17 Ağustos Mezarlığı'nı ziyaret etti.

Deprem şehitleri dualarla anıldı

KOCAELİ/SAKARYA (AA) - Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nde yakınlarını kaybedenler, mezarlıklara akın etti.

Saraylı Mahallesi'ndeki 17 Ağustos Mezarlığı'na sabahın erken saatlerinde gelenler, 19 yıl önceki depremde kaybettikleri yakınlarının mezarlarına ziyarette bulundu.

Yakınlarının mezarlarını temizleyip bakım yapan vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim okuyup dua etti. Bazı vatandaşların gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen anma programında müftülük personeli tarafından Kur'an-ı Kerim okunup, dua edildi.

"19 senedir dinmiyor acımız"

Depremde kaybettiği 19 yaşındaki oğlunun kabrini ziyaret eden İlyas Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 Ağustos 1999'da yakınları kaybeden herkese başsağlığı dileyerek, aynı şeyleri yaşadıklarını söyledi.

Afeti 5 katlı binanın 3'üncü katında bulunan evlerinde yakalandıklarını belirten Şentürk, "Oğlum üniversite imtihanlarına girmişti ve 4 yıllık üniversite kazanmıştı. Kaydını yaptıracaktık ama Allah nasip etmedi. Yapacak bir şey yok, emir büyük yerden. Aynı binada toplam 16 kişi hayatını kaybetti." diye konuştu.

Şentürk, vatandaşlardan yapılarının dönüşümü konusunda bilinçli olmalarını istedi.

Depremde eşini ve torununu kaybeden Sevim Köseoğlu da "19 senedir dinmiyor acımız. Cuma günleri ile özel günlerde geliriz hep. Allah bir daha böyle afet göstermesin." ifadelerini kullandı.

Kardeşlerinin kabrini ziyaret eden Yavuz Çimen ise "Depremde 2 kardeşimi kaybettim. Çektiğimiz acıyı bir biz biliyoruz bir de Allah biliyor. 19 sene oldu hala aynı acıyla kıvranıyoruz." dedi.

Havva Sivri de depremde eşini ve 2 kızını kaybettiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Acısı hala içimizde, hiç dinmedi. Oğlum geceden beri hiç uyumadı, kardeşlerine ve babasına çok üzüldü. Küçük kızımı kucağımda kaybettim. 19 sene oldu ama gözümüzün yaşı hiç dinmedi. 6 katlı binadaydık. 4'üncü katta oturuyordum. Kaldığımız binada 85 kişi öldü."

Öte yandan, Kocaeli'nin diğer ilçelerdeki deprem şehitliklerinde de anma törenleri düzenlendi.

Sakarya'da hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi

Sakarya'da Serdivan Belediyesi'nce "asrın felaketi" olarak nitelendirilen ve binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği Marmara Depremi'nin 19. yılında şehitler için anma programı düzenlendi.

Serdivan Mezarlığı girişindeki 17 Ağustos Deprem Şehitliği Anıtı önündeki tören, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Törende depremde hayatını kaybedenler için dua edilmesinin ardından vatandaşlara helva dağıtıldı.

Deprem şehitlerinin isimlerinin yazılı olduğu anıtı ziyaret eden bazı vatandaşlar, yakınlarının ismini görünce gözyaşlarına hakim olamadı.

"O gün çok büyük acılar yaşadık"

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 17 Ağustos 1999'da hayatını kaybedenleri anmak, deprem şehitlerine dua okumak için her yıl olduğu gibi bu yıl da program düzenlediklerini söyledi.

Depremde birçok insanın hayatını kaybettiğini dile getiren Alemdar, "O gün çok büyük acılar yaşadık. Çok büyük bir felaketi hep birlikte yaşadık. Mallarımızı, canlarımızı kaybettik. Ülkemizin en az 20 yıl geriye gitmesine, insanlarımızın bu dünyadan gencecik yaşta veda etmesine şahit olduk. Depremler kader değil, biz bu depremleri aldığımız önlemlerle daha sağlıklı bir şekilde atlatabiliriz. İdarecilerimizin, yöneticilerimizin almış olduğu tedbirler ve planlarla artık Sakarya'da, Serdivan'da deprem olsa bile bina enkazı, yıkımı nedeniyle can kaybı yaşamak istemiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Her gece acaba deprem olur mu korkusuyla uyuyorum"

AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu da depremde kendisinin ve ailesinin de enkaz altında kaldığını anımsatarak, "Tamamen yıkılan apartmanın 5. katından 6 kişi olarak mucizevi bir şekilde sağ çıkmıştık. O günlerde Sakarya'da kime sorsak bir yakınını, bir akrabasını kaybetmişti. Yüzümde depremin bir izi kaldı. O günleri Rabbim bizlere tekrar yaşatmasın. 45 saniyelik depremin 45 saniyesini de çok iyi hatırlıyorum, binanın yıkılışına kadar hatırlıyorum. Güneş doğduğunda binaların yıkıldığını, evladını ve ailesini arayanları gördüm. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen her gece acaba deprem olur mu korkusuyla uyuyorum. Bu, hayatımda değişmeyecek bir gerçektir." ifadelerini kullandı.

Ablasının düğün davetiyesini vermeye gelmişti

Depremde 23 yaşındaki oğlu Burak Şen'i kaybeden Semra Rahmanoğlu, her yıl anma etkinliklerine katıldıklarını söyledi.

Oğlunun mezarı başında dua eden Rahmanoğlu, "Deprem sadece İstanbul'da var zannediyordum. Meğerse Adapazarı gömülmüş. Oğlum davetiye getirmeye geldi. Kızım evleniyordu, onun davetiyesini getirmek üzere babaannesine gelmişti. Deprem olunca enkazda hayatını kaybetti. Ben mezarının başına her ay geliyorum." diye konuştu.

Törende, Sakarya Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, Alemdar ile beraberindekiler, mezarlıklara karanfil bırakarak dua etti.

Muhabir: Şahin Oktay, Ömer Faruk Cebeci

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER