Diyanet Suriyeliler için 'Şafii ilmihali' hazırladı

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan iki ciltten oluşan Arapça "Şafii ilmihali" ile hem Suriye'de hem de sığınma kamplarında DEAŞ'ın yanlış İslam anlatımlarının önüne geçilmesi, doğru kaynaklardan aktarılması amaçlanıyor.

Diyanet Suriyeliler için 'Şafii ilmihali' hazırladı

ANKARA (AA) - Diyanet İşleri Başkanlığınca Suriyelilerin doğru kaynaklardan dini bilgi alması için "El Fıkıh" adıyla Arapça Şafii ilmihali hazırlandı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Diyanet İşleri Başkanlığı Yabancı Dil ve Lehçelerde Dini Yayınlar Daire Başkanlığınca hazırlanan ve 20 bin adet basılan 2 ciltlik "El Fıkıh" isimli Arapça Şafii ilmihali, Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de yaşadığı kamplar ve Suriye'de dağıtılacak.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terörden temizlenen bölgelerde ve Türkiye'deki kamplarda yaşayan Suriyelilerin, DEAŞ terör örgütünce kandırılmasını önlemek amacıyla başlatılan çalışmada, Suriyeli alimler de görev yaptı.

Suriyeli alimler tarafından kaleme alınan kitap, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca incelendi.

Kitap, Şafii mezhebine göre hazırlandı

İslam'ın, DEAŞ gibi terör örgütlerince bölgede yanlış bilgiler ile aktarılmasının önüne geçmek amacıyla hazırlanan kitap sayesinde, hem yetişkinler hem de çocukların dinini doğru kaynaklardan öğrenmesi amaçlanıyor.

Kilis ve Gaziantep Müftülüğünün çalışmasıyla kitapların bölgede dağıtımı yapılacak.

İki ciltten oluşan El Fıkıh kitabı, Suriye halkının çoğunluğunun mezhep seçimi gözetilerek İmam Şafii'nin görüşleri kapsamında hazırlandı.


Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2017, 12:35

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER