Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği: Tüm dünya ülkelerine yönelik meydan okuma

DOHA (AA) - Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD'nin Birleşm

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği: Tüm dünya ülkelerine yönelik meydan okuma

DOHA (AA) - Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) Kudüs'le ilgili oylanan tasarıyı veto etmesini değerlendirdi.

  • ABD BMGK'daki Kudüs tasarısını veto etti
  • Türkiye'den ABD'ye 'Kudüs vetosu' tepkisi
  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: ABD dışında bütün ülkeler birlik içinde hareket etti
  • Hamas'tan ABD'nin 'Kudüs vetosu' açıklaması

Genel Sekreter Karadaği, "BMGK üyesi 15 ülke toplandı, 14'ü Kudüs tasarısını kabul etti, sadece bir ülke karşı çıktı ve karar düştü. Bu, bir terör, tüm dünya ülkelerinin isteklerinin hafife alınması ve meydan okuma değil de nedir?" ifadesini kullandı.

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul etmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde şu ana kadarki en önemli girişim olan BMGK'daki Kudüs tasarısının oylaması dün yapılmıştı.

Türkiye'nin öncülüğünde Mısır tarafından BMGK'ya sunulan ve "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul ettiği" kararın ilgili BM kararlarına aykırı olması sebebiyle "hukuken geçersiz" sayılmasını öngören tasarı, konseyin 15 üyesinde 14'ünün lehte oy kullanmasına karşın ABD tarafından veto edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 08:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER