"Motorcu Dostu Trafik" projesi yayılmaya devam ediyor

- Aytemiz, trafikte karşılıklı anlayışa dayalı kurumsal sosyal sorumluluk projesi "Motorcu Dostu Trafik" kapsamında Türkiye çapında etkinliklerine devam ediyor - Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke: - "Motosikletlerin trafikte hem saygı gören hem de saygı gösteren trafik paydaşı olmasını amaçlıyoruz"

İSTANBUL (AA) - Aytemiz, trafikte karşılıklı anlayışa dayalı kurumsal sosyal sorumluluk projesi "Motorcu Dostu Trafik" kapsamında Türkiye çapında etkinliklerine devam ediyor.

Aytemiz açıklamasına göre, markanın "Motorcu Dostu İstasyon" projesinin bir ileri aşaması olarak, "trafikte empati hareketi" söylemi ile hayata geçirdiği "Motorcu Dostu Trafik" sosyal sorumluluk projesiyle, trafikteki motosiklet ve diğer taşıt kullanıcılarının birbirlerini daha iyi anlaması ve güvenli bir sürüş ortamı sağlanması hedefleniyor.

Aytemiz’in liderlik ettiği, Castrol, Unico Sigorta, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) ve Yuasa sponsorluğunda, Motosiklet Kullanıcıları ve Sporları Federasyonu (MKSF), Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), Suzuki ve Türkiye Motosiklet Platformu (TMP) desteği ile gerçekleşen projenin sabit eğitimler ve gezici etkinliklerle birlikte Türkiye çapında yayılması sağlanacak.

Bu kapsamda başlayan Asil Özbay’la Yol Deneyimleri gezici etkinliklerinin ilk iki etabında İstanbul, Ankara, Samsun, Giresun, Trabzon, Erzincan, Van, Diyarbakır, Gazianep, Adana ve Mersin’de motosiklet severler ile bir araya gelindi. Asil Özbay’ın yollara dair hikâyelerini, bu rotalarda dikkat edilmesi gereken yerleri, güvenli sürüşün ve güvenlik donanımlarının önemini, diğer araçların yoldaki motosiklet kullanıcılarına sergiledikleri davranışların hayati önemlerini paylaştığı etkinliklere 11 ilde toplam bin 500 kişi katıldı.

Motosiklet kullanım bilincinin yükseltilmesi ve yaygınlaştırılmasına katkı sağlaması hedeflenen proje kapsamında yıl sonuna kadar 24 ayrı ilde düzenlenecek gezici etkinliklerle ilgili detaylı bilgilere www.motorcudostutrafik.com.tr adresinden ulaşılıyor. Gezici etkinliklere eş zamanlı olarak İstanbul’da motosiklet kullanıcılarına yönelik güvenli sürüş eğitimlerine de başlandı.


- "Kurumsal sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmeyi hedefliyoruz"


Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke, projenin en önemli hedefinin, trafikte karşılıklı empatinin sağlanması olduğunu ifade ederek, "Hem araç hem de motosiklet sürücülerinin karşılıklı anlayış çerçevesinde hareket etmelerini sağlamak temel amacımız. Proje kapsamında motosiklet kullanıcılarının kendilerini koruyacak bir kaportaları olmadığından yola çıktık. Dolayısı ile motosiklet sürücülerinin trafikte her şart altında korunup kollanması gerekiyor. Bununla birlikte konuyla ilgili tüm paydaşların da desteğini alıp, sektörün önemli bir temsilcisi olarak, kurumsal sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmeyi hedefliyoruz." bilgilerini verdi.

"Motorcu Dostu Trafik" projesinin daha geniş kitlelere ulaşması ve daha fazla fayda sağlanabilmesi için, konuyla bağlantılı kamu ve özel sektördeki tüm potansiyel ortakları projeyle ilgili bilgilendirdiklerini aktaran Eke, "Ortaklardan, projeye destek olmalarını ve ortak paydada buluşmalarını istiyoruz. Motosikletlerin trafikte hem saygı gören hem de saygı gösteren trafik paydaşı olmasını amaçlıyoruz."


- Projenin hedefleri


Açıklamada verilen bilgilere göre, "Motorcu Dostu Trafik" projesi ile trafik güvenliği konusunda yapılan tüm etkinliklerde, trafiğin vazgeçilmez ve önemli bir parçası olan motosiklet sürücülerinin de, doğru ve etkin bir şekilde temsil edilmesi için çaba sarf edilecek. Kamu ve özel otoriteler tarafından yolların, caddelerin, sokakların, otoparkların “motorcu dostu” bakış açısıyla yeniden gözden geçirilmesi çalışmalar yapılacak.

Türkiye’de 600’ü aşkın ve her gün ortalama 200 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiği Aytemiz istasyonları, konuyu sürekli gündemde tutacak şekilde görsel malzemelerle donatılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı denetimlerde, güvenlik donanımları konusunda hassasiyetinin artırılması için çalışılacak.

Belediyeler tarafından tahsis edilecek olası tüm açık hava reklam alanlarında proje hatırlatılacak. En az bir adet kamu spotunun devreye girmesi sağlanacak. Güvenlik donanımlarının üzerindeki vergilerle ilgili görüşmeler yapılacak.

Özellikle şehirlerarası trafiğin çok yoğunlaştığı bayram öncesi dönemlerde, Aytemiz istasyonlarında ve otoyol gişelerinde projeye dikkat çekilerek, trafikteki can kayıplarımızı ve yaralanmaları önlemek amacıyla, motosikletlere reflektörlü bir aparat ve diğer araçlara yine reflektörlü proje logolu dikkat çekici stickerler dağıtılacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER