CHP'li Gürer: Uyarıyoruz, İş barışını bozmayın!

Bursa 25.04.2019, 14:54 26.04.2019, 14:02
CHP'li Gürer: Uyarıyoruz, İş barışını bozmayın!

CHP Niğde Milletvekili ve Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ilgili yapılacak düzenlemenin, Türkiye’de işçi çıkarmaların önünü açacağını söyledi. Gürer, bu düzenlemenin iş barışını da bozacağından ekonomiyi düzeltmekten çok ekonomik gidişatı daha da zor bir sürece sokacağını belirtti. 

Cumhuriyet Halk Parti (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kıdem tazminatlarının fona devredilmesinin ülkemizde yaratabileceği olumsuzlukları sıraladı. 

İŞ BARIŞI BOZULUR 

CHP Milletvekili Gürer, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni ekonomik planda yer alan ‘Kıdem tazminatının fona devredilmesi’, ‘zorunlu BES’ ve ‘reform adı altında sosyal güvenlik haklarının kısıtlanması’ gibi düzenlemelerin Türkiye’de iş barışını bozacağını, bunun da kalitede, üretimde ve verimde ciddi sorunları beraberinde getireceğini anlattı. 

İKTİDARI UYARIYORUZ!

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, kıdem tazminatlarının fona devredilmesiyle ilgili olarak hükümete uyarılarda bulunan Gürer, “Bir milletvekili olarak, geçmişte sendikacılık yapmış biri olarak, AKP iktidarını uyarıyorum; Bu gidiş doğru bir gidiş değildir. Bizler  ülkemizi seviyoruz, uyarıyoruz, bizim önerilerimizin yaşanması muhtemel sorunların çözümüne yönelik öneriler olduğunu dikkate alın” dedi. 

KARGAŞA YARATACAK DÜZENLEME YAPMAYIN

Kıdem tazminatların fona devredilmesi düşüncesinin ülkemiz için çok önemli bir olay olduğunun altını çizen CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İşçiler haklarından vazgeçmeyeceklerdir. Ülkenin hiçbir alanında kaos, kargaşa yaratacak düzenlemelerin önünü açacak uygulamaların hayata geçirilmemesi gerekiyor” dedi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kıdem tazminatlarının fona devredilmesiyle ilgili programının yeniden değerlendirmesi gerektiğine işaret eden Gürer, “Ekonomik sorunlar ne zaman artsa, işçiler ve emekçiler aleyhine yeniden düzenlemeler yapılıyor” diye konuşu. 

15 MİLYON İŞÇİNİN SADECE 700 BİNİ GREV YAPABİLECEK

Ülkemizde zaten iş barışıyla ilgili yaşanan pek çok sorunun bulunduğuna vurgu yapan Gürer, 15 milyon çalışandan sadece 700 bininin grevli ve toplu sözleşmeli sendikal haklara sahip olduğunu belirterek, “Örgütlü sendikacılık sınırlı sayıda. Çoğu yerde sendikalara giren işçiler, işten çıkarılıyor” ifadelerini kullandı. 

BU DÜZENLEME EKONOMİYİ DAHA DA ZORA SOKAR

Tüm çalışanları ilgilendiren kıdem tazminatı olayının, ekonomiyi düzeltmekten çok, ekonomiye sorun yaratabileceğini anlatan Gürer, yapılan değerlendirmelerde aklıselim davranılması gerektiğini vurguladı. 

ÜRETİM DE KALİTE DE BOZULUR 

İç barış kadar iş barışının da önemli olduğunu vurgulayan Gürer, “İş barışını yitirdiğimizde üretim, verim ve kalitede düşüş olur. O nedenle iş barışını bozacak düzenlemelerden derhal vazgeçilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

NE UMDUK NE BULDUK 

Ülkemizde halen 5 ay 29 gün ya da 9 ay 29 gün çalıştırılan geçici işçilerden işsizlik sigortası fonuna para kesintisi yapıldığını ancak bu işçilerin çıktıklarında işsizlik sigortası fonundan faydalanamadığını hatırlatan Gürer, “Yapılacak düzenlemeler ile bu işçilerin 12 ay sürekli işçi kadrosuna alınması ve kıdem tazminatlarının verilmesi beklenirken, işçilerin var olan haklarının da elinden alınacak düzenlemelere gidilmesi, Türkiye’de sorunlu olan iş barışını, daha da içinden çıkılmaz hale getirecektir” diye konuştu. 

KIDEM TAZMİNATI DAHA KORUNAKLI HALE GETİRİLMELİ 

Gürer, endüstri 4.0’a geçiş sürecinin yaşandığı bir dönemde dünyada ve ülkemizde sanayileşmeyle ilgili oluşacak yeni düzenlemelerde kıdem tazminatlarının daha korunaklı hale getirilmesi gerektiğine de işaret etti. 

AKP iktidarının uygulamaya koyduğu “İstihdam Seferberliği” kampanyası kapsamında 2.5 milyon insana istihdam sağlanacağı ifade edilirken, işçi çıkarılmasının önünü açacak düzenlemelere de kapı araladığına vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, “Bir taraftan seferberlik başlatılarak 2.5 milyon işsize istihdam yaratmayı düşüneceksiniz, diğer yandan işçilerin işten çıkarılmasına olanak sağlayacak düzenlemelerin önünü açacaksınız; bunlar ülkenin hayrına olabilecek düzenlemeler değil” ifadelerini kullandı. 

Gürer, yurt dışından  kredi bulamayan iktidarın iç kaynak yaratma arayışını işçinin sırtından sağlamak için yol aradığını söyleyerek, “Kazanılmış hakları yok ederek hak gaspına yöneliyorlar. Emeklilikte Yaşa Takılanların yaşadığı mağduriyete tüm çalışanları da eklemek istiyorlar" dedi.

İŞSİZLİK ARTIYOR

Gürer, AKP  iktidarının çalışanların sorunlarına duyarlı olmadığını ve bunun yansımalarının her alanda görüldüğünü söyleyerek, “İşsizliğin 4 milyon 700 bine ulaştığı, geniş tanımlı işsizliğin 8 milyona ulaştığı, genç işsizliğin  % 26 larda olduğu bir dönemde iktidarın  2,5 milyon kişi için istihdam yaratacağım demesi anlaşılır gibi değil. İşsizlik patladı. Üniversiteli işsiz sayısı bir milyona ulaştı. Çocuk işçi sayısı bir milyona ulaştı.  Çırak ve stajyerlerin sigortalılık mağduriyetleri, kadınların SGK öncesi doğum borçlanmasının sağlanması, emeklilerin 2000 öncesi ücretleri ile 2000 sonrası oluşan farkları ortadan kaldıracak intibak düzlenmesinin sağlanması, Ek 3600 göstergenin söz verildiği gibi bir an önce uygulamaya alınması, Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarına çözüm üretilmesi, Taşeronda kadro alamayanlara kadro sağlanması, mevsimlik, geçici, kampanyalı işçilere kadro verilmesi, KİT ve BİT  çalışanlarına kadro sağlanması, Taşeronda kadro alanlar kadro alamayanların farklı sorunlarının ele alınması, Kamuda kiralık araç şoförleri, Hastane Bilgi İşlemciler, Görüntüleme merkezi çalışanları, Sosyal Tesis çalışanları, Karayolları, Demiryolları ve diğer kamu çalışanlarının kadro beklentileri karşılanmadı. Bu gibi sorunların çözümü beklenirken birde Kıdem tazminatının fona devri gündeme getirildi. Bu iş barışını tamamen bozacak bir uygulama” dedi.

EMEKÇİLER GÜVENCEDEN YOKSUN DURUMA GETİRİLİYOR 

Açıklanan yeni pakette emekçileri tamamen güvenceden yoksun bir duruma getirecek düzenlemelerin yer aldığını belirten CHP Milletvekili Gürer, “Kıdem tazminatı işçinin işi, aşı, geleceğidir; ona dokunmak emekçiler için köleleştirme anlayışının devamıdır. Kıdem ile ilgili düzenleme işçilerin haklarını ortadan kaldıran bir şekilde düzenlenmeye dönüşürse, çalışma barışınının olumsuz etkisinin ekonomiyi daha sorunlu kılacağı da unutulmamalıdır” dedi. 

İKTİDAR, EYT’LİLERİN OY PUSULASIYLA VERDİĞİ MESAJI ANLAMAMIŞ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde pek çok seçmenin oy pusulalarındaki AKP hanesinin üzerine “EYT” yazdığının görüldüğünü anımsattı. Ömer Fethi Gürer, “Bu durum, emeklilikte yaşa takılanların (EYT), iktidar partisine gösterdiği önemli bir tepkiydi. EYT’lilerin çoğu da iktidar partisi mensubu olmayan adaylara oy kullandı, bu net olarak yerel seçimlerde sandıklara yansıdı ama iktidar halen emekçilerin tepkisinden, söz verildiği halde kadroya alınmayan taşeron işçilerin tepkisinden, EYT’lilerin tepkisinden ders almamış görünüyor” dedi. 

İKTİDAR NE YAPMAK İSTİYOR?

Gürer, tüm bunlara rağmen ekonomik reform adı altında emekçilerin haklarını gasp edecek, onları tamamen güvencesiz hale getirecek ve ülkedeki ekonomik krizin faturasını emekçiye kesecek düzenlemelerin önünün açılmasının anlaşılır bir durum olmadığını belirtti. 

17 YILDIR EMEKÇİLERİN LEHİNE BİR DÜZENLEME YAPILMADI 

AKP iktidarları döneminde Türkiye’de çalışma hayatının sürekli sorunlarla boğuştuğunu anlatan Gürer, “17 yıldır, işçiler lehine tek bir düzenleme yapılmadı, sürekli aleyhte yeniliklere gidildi. Her krizin faturası, işçilere, emekçilere kesildi. Bireysel emeklilik sisteminden, iş güvenliğine, kayıt dışı çalışanlardan, grev haklarının engellenmesine kadar çok sayıda sorun, Türkiye’de çalışma hayatını bu duruma getirdi” dedi. 

İŞÇİLERİN EN ÖNEMLİ GÜVENCESİ KIDEM TAZMİNATIDIR 

Kıdem tazminatının fona devredilmesi ile ilgili düzenleme yapılacak olmasının kabul edilemez olduğuna işaret eden Gürer, “Kıdem Tazminatı emekçilerin en önemli güvencesi olduğu halde ona dahi göz dikmesi anlaşılır bir durum değil, bu noktaya durumun taşınması yeni sorunlar üretir. Kıdem tazminatı uygulaması ile esasen işçinin korunması amaçlanan bir düzenlemedir. Kıdem tazminatı, işçiler açısından maddi bir güvence olarak oluşturulmuş olsa da süreç içinde keyfi işten çıkarmaları da önleyen bir özellik durumuna ermiştir. Kıdem tazminatı işçilerin kazandığı bir haktır. Bunun değiştirilmesi, fona devredilmesi kabul edilemez” diye konuştu.

İKTİDAR KENDİNE YENİ KAYNAK ARIYOR 

Bu sistemin hayata geçirilmesi halinde işçi için var olan çok yönlü koruyucu rolün de ortadan kaldırılmış olacağına dikkat çeken Gürer, kıdem tazminatlarının fona devredilmesinin işçi lehine bir düzenleme olmadığını, bunun iktidar için yeni bir kaynak kullanımı anlamına geldiğini ifade etti. 

HER İŞ BİTTİ DE GÖZÜ KIDEM TAZMİNATINA MI DİKTİNİZ?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kıdem tazminatı konusunda siyasi partilerin bir uzlaşı içinde olmamasına karşı, sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin, kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı tavır sergilediğine de vurgu yaparak, “ Toplumda geniş kitleleri doğrudan etkileyen bu konunun oldu bittiye getirilmesi, var olan sorunları daha da artırır. Ülkenin ekonomik kriz yaşadığı bu süreçte en acil konu kıdem tazminatı olmadığı apaçık ortadadır. İş güvencesi, işsizlik sigortası ve kıdem tazminatını güçlendirici düzenlemeler gerekirken mevcudu daha geriye götürüp işçileri mağdur edecek uygulamaların yeni sorunlar üretmekten başka  bir yararı yoktur” ifadelerini kullandı. 

30 GÜN HAKKI KORUNMALIDIR 

Kıdem Tazminatı ödemelerinde 30 gün hakkının korunması gerektiğini de belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tüm çalışanlar için sağlanması gereken kıdem tazminatına erişim engelinin olmaması gerektiğini ifade etti. 

KIDEM TAZMİTANI, SORUNLU İŞYERLERİNDE ÖNCELİKLİ ÖDENMESİ GEREKEN KALEM OLMALIDIR 

Gürer, kıdem tazminatının fona devredilmesinin düşünülemeyeceğini, tam tersine işyerlerinde yaşanan sorunların aşılması için devletin ve bankaların ipotekli alacaklarının önüne alınması ve öncelikli ödenecek kalem durumuma getirilmesi gerektiğini de belirtti.

BU IŞIĞI SÖNDÜRMEYİN 

Kıdem tazminatının emekçi için iş, aş, gelecek ve bir ışık olduğunu kaydeden Ömer Fethi Gürer, iktidarın bu ışığı karatmaktan vazgeçmesi, emekçilerin haklarını budama, yok etme, sınırlama anlayışından da vazgeçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09