Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koronavirüs tedbirlerini açıkladı

Gündem 30.11.2020, 21:22 01.12.2020, 12:57
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koronavirüs tedbirlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı,Kabine toplantımızın ilk ve en önemli konusu, uzunca bir süredir olduğu gibi Koronavirüs salgınındaki gelişmelerdir. Dünyanın her yerinde daha önce görülmedik düzeyde bir tırmanışa geçen salgın maalesef ülkemizde de etkili oluyor. 

Son Kabine Toplantımızda bu çerçevede yeni birtakım tedbirleri hayata geçireceğimizi kamuoyuyla paylaşmıştık. Vaka sayılarının 30 bine dayanmış olması hepimizin çok daha dikkatli ve sabırlı davranması gerektiğini gösteriyor. Aldığımız tedbirlerin yol açtığı sıkıntıları gayet iyi biliyoruz. Bu sıkıntıları asgariye indirmek için her türlü gayreti gösteriyoruz.

“SALGINA KARŞI EN ETKİLİ TEDBİR KENDİMİZİ KORUMAKTIR”

Salgının olumsuz etkisini azaltmak için şu aşamada insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bu tür tedbirler dışında bir çare bulunmuyor. Vatandaşlarımızdan ricam; öncelikle ‘TAMAM’ diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarına en sıkı şekilde riayet etmeleridir. Aynı şekilde belirlediğimiz salgın tedbirlerine de harfiyen uyulmasını bekliyoruz. Daha önemlisi, tüm vatandaşlarımızın salgın tehdit olmaktan çıkana kadar mecbur kalmadıkça kalabalığa karışmamalarını, evlerinde dahi dikkatli hareket etmelerini istiyoruz. Henüz kesin tedavisi bulunamayan bu salgına karşı en etkili tedbir kendimizi korumaktır. Kendimiz sağlıklı olsak bile sevdiklerimizin ve diğer insanların sağlığı için üzerimize düşen fedakârlıkları yapmak mecburiyetindeyiz.

Mevsim itibariyle soğuk algınlığı ve gribin de artması sağlık sistemimizin üzerindeki yükü ağırlaştırmıştır. Sağlık çalışanlarımızın canla başla ortaya koydukları gayrete en büyük teşekkürümüz, onlara ilave bir yük getirmemek olacaktır. Hastanelerimizdeki doluluk oranlarını ne kadar aşağıda tutabilirsek, salgınla mücadelede kendimizi o derece güvende hissederiz.

Bunun için salgın tehdidinin en az fiziki güvenlik tehditleri kadar önem kazandığını özellikle söylüyorum unutmadan 83 milyon hep birlikte seferberlik ruhuyla hareket etmemiz gerekiyor. Salgınla mücadele çalışmasını ve sağlık çalışanlarımızın gayretlerini değersizleştirme niyetiyle yapılan spekülasyonlara karşı da dikkatli olmalıyız.

Bozgunculuğu meslek hâline getirmiş bir kesimin gerçeklerle yalanları harmanlayarak kamuoyunu zehirleme çabalarını boşa çıkarmak hepimizin görevidir. Pek çok ülkenin sağlık sisteminin ve altyapısının yetersizliği sebebiyle maruz kaldığı toplumsal kargaşa iklimine bizi de sürüklemek isteyenlerin oyunlarına gelmeyeceğiz. Nice mücadelelerden alnının akıyla çıkan Türkiye, salgın karşısında verdiği mücadeleyi de Allah’ın izniyle mutlaka kazanacaktır. Bu dalganın üstesinden geldiğimizde inşallah aşı sürecinin de başlamasıyla kontrolü ve yönetilmesi daha kolay bir mücadele dönemine gireceğiz. Önümüzdeki bahar aylarından itibaren bu küresel sağlık krizini geride bırakmaya başlamış olmayı ümit ediyoruz.

“VATANDAŞLARIMIZ HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMEDEN AŞIYA ERİŞEBİLECEK”

Aşı konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İnsanlar üzerinde kullanılma aşamasına gelen her aşıyla yakından ilgileniyor, gereken bağlantıları derhal kuruyoruz. İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz.

En başından beri söylediğimiz gibi vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden aşıya erişebileceklerdir. İnşallah önümüzdeki aydan itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak bu aşının uygulaması yapılacaktır. Gönüllülerin kullanımı aşamasına gelen yerli aşı çalışmalarını da gün-gün izliyoruz. Bu süreçte ihtiyacımız olan vakti milletimizle birlikte tedbirlere sıkı sıkıya uyarak kazanmamız gerekiyor.

Tabii sağlık krizini topyekûn bir ekonomik ve sosyal krize dönüştürmemek için adımlarımızı dikkatli atıyoruz. Hem halkımızın sağlığını en üst düzeyde korumayı, hem de üretimi, ticareti, istihdamı, eğitimi, sosyal hayatı sürdürmeyi birlikte sağlayacak yöntemler bulmaya çalışıyoruz.

Bu anlayışla Kabine Toplantımızda ilave tedbirleri istişare ettik. Yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonunda hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama hafta sonları Cuma akşamı 21:00’den Pazartesi sabahı saat 05:00’e kadar kesintisiz devam edecektir, yani Cumartesi-Pazar artık evlerimizdeyiz.

Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır. Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir.

Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Umumi Hıfzıssıhha Kurulları illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacaktır.

Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir. Milletimizden salgının evlerde bulaşma oranının arttığını göz önünde bulundurarak tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır.

Cenaze namazları yakınları dâhil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikâhlar da yine bu sayıyı geçemeyecektir. Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir.

“ZORUNLU HİZMETLER DIŞINDAKİ KAMU KURULUŞLARININ MESAİ SAATLERİ 10:00 İLE 16:00 ARASI OLARAK UYGULANABİLECEK”

Umumi Hıfzıssıhha Kurulları her alış veriş merkezi ve semt pazarı için aynı anda kabul edebilecekleri müşteri sayısını tek tek belirleyecektir.

Ayrıca, alış veriş merkezlerine girişte HES Kod uygulamasına geçilecektir. Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı yine umumi hıfzıssıhha kurulu kararıyla sınırlanabilecektir.

Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun belirleyeceği zorunlu hizmetler dışındaki kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10:00 ile 16:00 arası olarak uygulanabilecektir.

50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecektir.

Bu hususlarla ilgili detaylar İçişleri Bakanlığımızın yayımlayacağı genelde yer alacak ve Salı akşamından itibaren uygulanmaya başlayacaktır.

Bu tür tedbirlerin salgının artışının önüne geçtiği bilimsel tespitten hareketle aldığımız kararların hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tüm bu tedbirlerin ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Aziz milletim; hükûmet olarak bir yandan salgının önünü kesmeye çalışırken, bir yandan da ülkemiz içinde ve dışında tarihi bir mücadele yürütüyoruz.

Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak ben milletimden bir şey daha istiyorum, lütfen kapalı mekân, evleriniz, neresi olursa olsun, sigara içmeyi bu dönem içinde kesinlikle bırakın, nargile içmeyi kesinlikle bu süre içerisinde bırakın. Benim sigarayla da, nargileyle de işim yok, ben bunları sadece milletimin sağlığı için istiyorum, milletime olan sevgim için istiyorum, çünkü hepsi de bunların akciğerlerimizi tehdit eden en önemli zararlı ürünler.

“ÜLKEMİZİN MERKEZİNDE YER ALDIĞI GENİŞ BİR COĞRAFYADA TARİHÎ BİR DURUŞ SERGİLİYORUZ”

Ülkemizin merkezinde yer aldığı geniş bir coğrafyada insani, siyasi, diplomatik, ekonomik ve askerî olarak tarihî bir duruş sergiliyoruz. Hem kendi sınırlarımızın güvenliğini sağlamak, hem dost ve kardeş halklara destek olmak, hem de tüm mazlumlara ve mağdurlara el uzatmak için imkânlarımızı seferber ettik.

Hayata geçirdiğimiz bağımsız, onurlu ve vicdanlı politikalar sebebiyle içeride ve dışarıda uğradığımız saldırıları Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle birer birer boşa çıkartıyoruz.

Dışarıda ülkemize karşı açılan cephelerin, kurulan tuzakların, sergilenen vicdan ve ahlak dışı tutumların sebeplerini gayet iyi biliyoruz. Asırlık oyunları bozan, asırlık hesapları altüst eden, asırlık düzenleri yıkan, zihinlere vurulan asırlık zincirleri kıran Türkiye’ye elbette bunun bedelini ödetmek isteyenler olacaktır; ülke ve millet olarak bunların hepsini de göğüslemeye evvel Allah hazırız. Bizi asıl üzen, içeride karşımıza çıkan tuhaf manzaradır.

Açık konuşmak gerekirse, Türkiye’de ekmeğini yiyip vatanına düşman besleyen, havasını soluyup ezanından ve bayrağından nefret eden, sefasını sürüp insanını sevmeyen bir kesim var.

Bunlar zahirde demokrat, insancıl, hoşgörülü gözükür, ama hakikatte fasittin, darbecinin, vesayetçinin önde gidenleridir. Bunlar zahirde çok çalışır gözükür, ama esasta hiçbir şey üretmez. Bunlar çok konuşur, ama aslında hiçbir şey söylemez. Bunlar dünyayı çok bilir gibi davranır, ama hiçbir şeyden haberleri yoktur. Bunlar sürekli bağırır, ama hiç dinlemez. Bunlar yalanda ve iftirada sınır tanımız, ama sıra gerçeklere gelince hemen arkasını döner. Bunlar demokrasiyi milletin iradesinde değil yurt dışından gelen sinyallerde arar. Bunlar etrafına kin ve nefret saçmaktan kalbi kurumuş, ruhu kararmış, gözü körleşmiş, dilli çatallaşmış bir güruhtur.

Ülkemizin ufkunu gölgeleyen, enerjisini emen, vaktini heba eden, havasını kirleten, suyunu bulandıran bu zihniyetin demokrasimize ve kalkınmamıza maliyeti en az yarım asırdır.

Milletin gönlüne girerek iktidara ulaşmak yerine, dışarıdan dolanarak gelmenin peşinde olanlara hak ettikleri cevabı yine milletimiz verecektir. Gerçi millet her seçimde kendilerine sandıkta hak ettikleri cevabı vermiştir, ama onların gündemi ve derdi hep başkadır.

Siyaset, toplum ve sandık mühendisliği hesaplarına öyle dalmış durumdalar ki, milleti görecek hâlleri bile yok. Üstelik bunlar milleti hiçe saymakla kalmayıp, ülkenin temel değerlerine ve kurumlarına saldırmayı da adet edindiler.

CHP’lilerin sık sık yaptığı, son olarak bir milletvekilinin pervasızca tekrarladığı Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hedef alan bühtan, bu zihniyetin başlı başına bir millî güvenlik meselesi hâline dönüşmekte olduğunun işaretidir.

Aziz milletim; tek parti diktasının ardından sırtını ancak vesayete ve darbecilere dayayarak iktidara gelebilen bir partinin Türk Silahlı Kuvvetleri düşmanlığı gayet iyi anlıyoruz. Onların derdi, ordumuzun artık darbeyle CHP’ye iktidar yolunu açmak yerine Türkiye’nin sınırlarını koruma ve sınır ötesi harekâtlarını yaparak asli görevini yerine getiriyor olmasıdır.

Yüreklerinde Türkiye yerine başka mahfillerin sevgisini taşıyanların sıfatları milletvekili bile olsa laf cambazlığıyla bu ülkenin ordusuna bühtan etmesine izin veremeyiz. Bunların sancısı, ülkemize yapılan yatırımın nereden geldiği değil Türk Ordusunun özellikle son beş yıldır ne yaptığıdır.

FETÖ’den PKK, YPG’ye kadar birliğimize ve beraberliğimize saldıran terör örgütlerinin borazanlığını yapanlar, ülkemizin siyasi ve ekonomik güvenliğinin sınırlarını genişletme gayretlerini engellemeye çalışıyor.

Türkiye’ye karşı açık düşmanlık besleyenlerle hiçbiri sorunu olmayanlar, Azerbaycan ve Katar gibi ülkemize dostluklarını kayıtsız, şartsız bir şekilde gösterenlere saldırdıkça saldırıyor.

“DEMOKRASİNİN, ÖZGÜRLÜĞÜN, ÇOĞULCULUĞUN EN SAMİMİ SAVUNUCUSU VE UYGULAYICISI BİZ OLDUK”

Her fırsatta ülkemize husumetlerini gösterenlere karşı tavır almak bir yana, onların safına geçip onların argümanlarıyla bizi hedef alıyorlar. Yine buldukları her fırsatta Türkiye’yi yabancılara şikâyet ediyor, yatırımcılara ‘ülkeye gelmeyin’ mesajı veriyorlar.

Bunların içlerindeki kinin ve nefretin sebebi ne Borsa İstanbul’dur, ne Sakarya’daki fabrikadır. Bunların derdi gerisindeki kadim medeniyet ve tarih müktesebatıyla bizatihi Türkiye’yledir, Türk Milleti’yledir, ülkenin hedefleriyledir. Bu kirli zihniyetin sadece istismarını yaptığı demokrasinin, özgürlüğün, çoğulculuğun en samimi savunucusu ve uygulayıcısı biz olduk.

Şimdi ben buradan sesleniyorum; ey bu CHP’nin bazındaki zat senin milletvekilin kalkacak benim silahlı kuvvetlerine bu denli hakaret edecek, bu denli edepsizce, alçakça hakaret edecek ve sen bunu kapıya koyamayacaksın. Bak söylüyorum, bunun hesabını Mehmetçiğine, askerine bu denli sahip çıkan bu millet seni asla affetmeyecektir bunu bir defa bilesin.

Sandıklar da seni affetmeyecektir. Bizim demokrasi ve özgürlük sınırlarımız güya bu kavramların kaynağı olan Batı’nın kendisinin bile uymadığı ve uygulamadığı kadar ileri seviyededir. Türkiye’de devlete ve millete yapılan saldırıların binde birini Batı’da denemeye kalkın görün bakın başınıza ne geliyor? Böyle bir durumda ne milletvekili veya gazeteci sıfatı sizi kurtarır, ne sivil toplum kuruluşu maskesi tepenize binilmesine engel olur.

Mesela, Gezi olaylarında ülkemizi insan haklarından demokrasiye kadar her konuda suçlayanlar, Fransa’da yaşanan vahim görüntüler karşısında üç maymunu oynuyor. Paris cayır cayır yanarken olayları görüntülemek isteyen basın mensupları polis şiddetine maruz kalırken Fransız medyasının bunları yayınlamak yerine Türkiye aleyhtarı haberlerin dozunu artırması da bir başka çarpıklıktır.

İlköğretim okullarındaki öğrencilerin Peygamber Efendimiz Aleyhisselatu Vesselam hakaret eden karikatürleri eleştirdikleri için saatlerce karakolda sorgulandığı bir ülkeden başka türlü bir davranış beklemenin beyhude olduğunu da biliyoruz. Burası Fransa başka bir şey göremezsiniz, başka bir şey de beklemeyin.

Buna rağmen Fransa’da yaşanan olaylarda hükûmetin sergilediği antidemokratik tutum sebebiyle insan hak ve özgürlükleri adına duyduğumuz endişeleri bir kez daha tekrar ediyoruz. Ülkemizde de elbette özgürlük sınırlarının bittiği bir çizgi vardır, bu çizgi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diye ifade ettiğimiz Rabia’mızdır.

Özellikle son yedi yıldır var güçleriyle saldırdıkları hâlde Türkiye’ye diz çöktürtemeyenlerin siyasi ve ekonomik tetikçiliğini yapanlar artık bu çizgiyi de geçerek doğrudan temel değerlerimizi hedef alıyorlar.

Tüm bakanlıkları ve kurumlarıyla hükûmete, orduya, istihbarata, Diyanet’e, savunma sanayine, yatırımlara, hatta Akdeniz ve Karadeniz’deki hidrokarbon arama faaliyetlerimize saldırıyorlar.

“MİLLETİMİZ ÇANAKKALE’DEN 15 TEMMUZ’A KADAR HER DÖNEMDE İSTİKLALİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİNİ GÖSTERMİŞTİR”

Yurt dışında birilerinin kendilerine biçtiği role karşı seslerini çıkarmayanlar, kendi hükûmetlerine en galiz ifadelerde saldırmaktan geri durmuyorlar. Ülkemizi hedeflerine ulaşmaktan alıkoymak için ellerinden geleni yapıyorlar, ama başaramayacaklar. Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi yollara başvururlarsa başvursunlar, hangi alçaklığa tevessül ederlerse etsinler başaramayacaklar. Çünkü bu millet Çanakkale’den 15 Temmuz’a kadar her dönemde bin yıllık vatanından asla vazgeçmeyeceğini, bayrağını indirtmeyeceğini, ezanını susturmayacağını, istiklalinden vazgeçmeyeceğini göstermiştir.

Ziya Paşa’nın dediği gibi, ‘Zalimlere er geç dedirtir kudret-i Mevla. Tallahi lekad âserakellâhu aleynâ.’ Milletçe Rabbimize olan sarsılmaz imanımız en büyük güç kaynağımızdır. Biz de yardımı sadece Allah’tan, desteği sadece milletimizden bekleyerek millî iradenin üstünde irade tanımadan yolumuza devam edeceğiz.

Aziz milletim, geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul’un Türkiye Varlık Fonu’nun uhdesindeki yüzde 10’luk hissesinin Katar Yatırım Otoritesi’ne satışı yapıldı. Türkiye Varlık Fonu’nun bu hisseyi geçtiğimiz yıl Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan almıştı. Bu anlaşmadan sonra Türkiye Varlık Fonu’nun Borsa İstanbul’daki payı yüzde 80,6’dır. Bay Kemal bunu öğren, bunu bil bu sana lazım, yani bir yıl öncesiyle aynıdır. Katar Yatırım Otoritesi aralarında Almanya, İngiltere, ABD gibi ülkelerin de bulunduğu 40’tan fazla ülkede 400 milyar dolardan fazla yatırımı bulunan küresel bir kuruluştur. Bu kuruluş dünyanın en büyük borsalarından biri olan Londra Borsası’nın da yüzde 10,3’ne sahiptir. Ama dünyanın hiçbir ülkesinde bu yatırımlardan dolayı ‘Katar bizi ele geçiriyor’ diye zırvalayan kimse çıkmadı. ‘Almanya’nın tapusunu da Katarlılara verin, İngiltere’nin tapusunu da Katarlılara verin’ diyen de çıkmadı, bu ne garipliktir ya? Aksine yapılan yatırımdan herkes memnuniyet duydu.

“TÜRKİYE’NİN ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE YÜZDE 6,7 BÜYÜMESİ ÜRETİMİMİZİN VE İSTİHDAMIN GÜÇLENMESİ BAKIMINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR”

Esasen bu tür yatırımlar ülkemize duyulan güvenin işaretidir, bundan niye rahatsız oluyorsun? Türkiye’nin üçüncü çeyrekte yüzde 6,7 büyümesi üretimimizin ve istihdamın güçlenmesi bakımından çok önemlidir. Özellikle ithal etmekte olduğumuz ürünlerin ülkemizde üretimi konusundaki çabalarımızı yoğunlaştıracağız.

Ekonomik ve hukuki reformlarımızı süratle hayata geçirerek ülkemizin yerli ve uluslararası yatırımcılar için cazibesini daha da artıracağız. Ülkemize yatırım yapan tek ülke Katar da değildir. Son 15 yılda ülkemizde doğrudan yatırımı bulunan ülkeler arasında Hollanda birinci sırada yer alıyor. Onu Amerika ve İngiltere takip ediyor. Katar ise 17’nci sıradadır.

Bilindiği gibi hükûmetlerimiz döneminde uluslararası yatırımcıları Türkiye’ye getirmek için çok gayret sarf ettik. Aynı şekilde Türk yatırımcılarımızın yurt dışında yatırım yapmalarını da teşvik ettik. Çünkü uluslararası sermaye yatırımları hem yatırım yapan ülkeye hem de yatırım yapılan ülkeye ekonomik fayda sağlıyor. Ama şimdi CHP ve bir kısım medya çıkmış Katar Yatırım Otoritesi Borsa İstanbul’a ortak oldu diye ortalığı birbirine katıyor. Hâlbuki 2015 yılından, 2019 yılına kadar Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Borsa İstanbul’un yüzde 10 ortağıydı. Aynı şekilde 2018 yılına kadar da Amerikalı NASDAQ, Borsa İstanbul’un yüzde 7 ortağıydı. Peki, o zaman niye ‘Avrupa Türkiye’yi ele geçiriyor, Amerika Türkiye’yi ele geçiriyor’ diye yaygara koparmadınız? Biz hiçbir zaman yatırımcının kimliğini sorgulamadık. Bunun rengi nedir, dini nedir sormadık. Çünkü paranın rengi, dini yoktur, para paradır.

28 Şubat’ta olduğu gibi sermayeyi renklere bölenlerden de olmadık. Borsa İstanbul’a değer katan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası da olsa, NASDAQ da olsa, Katar Yatırım Otoritesi de olsa bizim için makbuldür ve teşekküre layıktır. Ama bu faşist kafa ülkenin ve milletin hayrına olan böyle bir işte kimliğine bakarak yatırımcı ayrımcılığına gidiyor.

Sadece bu örnek dahi milletimizin CHP ve onun kuyruğuna takılanlara ülkeyi niçin emanet etmediğinin ve etmeyeceğinin en açık göstergesidir. Tabii bunların niyeti hiçbir zaman Türkiye’nin çıkarlarını savunmak olmadı. Salgını istismar ederken de, yatırımlara karşı çıkarken de bunlar milleti düşünmediler. Tek gayeleri, ülkeye yatırım gelmesini engelleyerek milletin sıkıntıya düşmesini sağlamaktır.

“ÜLKESİNİN FELAKETİNDEN KENDİNE İKTİDAR ÇIKARMAYA ÇALIŞANLARI BU MİLLET AFFETMEYECEKTİR”

Ülkesinin felaketinden kendine iktidar çıkarmaya çalışanları bu millet affetmeyecektir. Darbecilerden arınıp vatan savunmasına sıkı sıkıya sarıldığı için ordusuna hakaret edenleri bu millet affetmez. Sırf kendisi gibi düşünmüyor, kendisini desteklemiyor diye öğretmeninden işçisine, hâkiminden polisine, esnafından iş adamına kadar herkese hakaret etmeyi siyaset sananı bu millet affetmez. Bize ilim öğreten öğretmenlerimize hakaret edeni bu millet affetmez.

Türkiye bunlara rağmen son 18 yılda Cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanların beş kat, on kat fazlası hizmete hamdolsun kavuşmuştur. İnşallah bunlara rağmen de 2023 hedeflerine ulaşacak, 2053 vizyonunu hayata geçirecektir.

Biz yatırımlara devam ediyoruz, açılışlarımızı yapmaya devam ediyoruz. İnşallah şimdi de Ankara’da dev opera binamızı inşallah Perşembe akşamı açılışını yapacağız. Bununla birlikte Türkiye’de ilk dev opera binamızı Ankara’mıza kazandırmış olacağız. Tabii ki bu töreni bütün şu andaki covid şartlarını dikkate alarak çok çok az sayıda katılımla yapacağız. Normalde 2 bini aşkın davetlinin gelebileceği bir yer olmasına rağmen biz bunu 300 kişilik bir katılımla bunu yapacağız.

Bütün derdimiz bu yatırımlar bir kenarda kalmasın, biz bir kenardan yatırımları açalım, bir taraftan yolumuza devam edelim ve yine hafta sonu telekonferans sistemiyle Türkiye’nin değişik yerlerinde bitirdiğimiz otoyolların, viyadüklerin, bütün bunların da açılışlarını yapacağız. Ve benim vatandaşım, benim halkım nerede hangi iller birbirine bağlanıyor, otoyollarla nasıl birbirine bağlanıyor, bunları da izlesinler istiyoruz.

“BU HASTALIK BİZİ ENGELLEMEYECEK, BİZ YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Bu hastalık bizi engellemeyecek, biz yolumuza devam edeceğiz. İnşallah bütün tedbirlerimizi başta hastanelerimiz olmak üzere, aşı noktasında attığımız adımlar olmak üzere bütün bu tedbirleri alıyoruz. Ve işte görüldüğü gibi bu akşam açıkladım, hafta sonu Cuma akşamından başlamak üzere Cumartesi, Pazar evlerimizdeyiz, dışarı çıkmıyoruz ve evlerimizde de kontrolü elden bırakmıyoruz, buna mecburuz. Bunlar keyfi değildir. Ama lütfen evinizde de yok sigaraymış, yok nargileymiş, aman ha bunları da içmeyin. Kendim için değil sadece ben vatandaşım için bunları sizlerden istiyorum. Ve camlarınızı da açık tutmayı ihmal etmeyin.

Ve yeni bir süreci başlatıyoruz, hassas olmamız lazım, dikkatli olmamız lazım ve bu konuda da atacağımız adımlarla, alacağımız tedbirlerle şimdi şurada 1-2 ay içinde aşılarımız inşallah geliyor ve bunları da ücretsiz olarak biz tüm halkımıza dağıtımını yapacağız.

Şimdi bütün bunlar için bize bir şey lazım, lazım olan tek şey şu: Hep beraber birlik lazım, beraberlik lazım, kardeşlik lazım. Ne diyor şair: ‘Birbirimize kardeşim derken neden su içiyor gibiyiz/Birbirimize kardeşim derken neden türkü söylüyor gibiyiz/Birbirimize kardeşim derken neden doyuyor gibiyiz.’ Evet, biz su içer gibi, türkü söyler gibi, doyar gibi birbirine kardeşim diyen 83 milyonluk bir Türkiye hayaliyle yolumuza devam edeceğiz.

Sözlerime son vermeden önce bu yıl yağışların neredeyse yarı yarıya azalmış olması sebebiyle karşı karşıya bulunduğumuz kuraklık tehlikesine dikkat çekmek istiyorum. Son 18 yılda inşa edip hizmete açtığımız 585 baraj sayesinde şu ana kadar kuraklığın etkilerinin günlük hayata yansımasının önüne geçtik. Yağışların mevsim normallerine dönmesi hâlinde yine bir sıkıntı inşallah yaşamayacağız. Ancak her ihtimale karşı milletimizden su kullanımında tasarrufa önem vermelerini istiyorum.

Bu duygularla bir kez daha hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyor, hayırlı akşamlar diliyorum. Kalın sağlıcakla

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 19 40
3. Leicester City 19 38
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 17 32
8. Arsenal 20 30
9. Aston Villa 17 29
10. Chelsea 19 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Crystal Palace 20 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13
Namaz Vakti 27 Ocak 2021
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:44