Başbakan Yardımcısı Bozdağ: BM'nin bu kararı Kudüs'ün insanlığın meselesi olduğunu göstermiştir

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "BM'nin bu kararı, İslam ülkelerini birleştirdiği gibi BM üyelerini de birleştirmiş, Kudüs'ün sadece Filistinlilerin, Müslümanların değil, insanlığın meselesi olduğunu da göstermiştir." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: BM'nin bu kararı Kudüs'ün insanlığın meselesi olduğunu göstermiştir

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Kudüs'ün statüsüne ilişkin özel oturumdaki oylamaya ilişkin, "BM'nin bu kararı İslam ülkelerini birleştirdiği gibi BM üyelerini de birleştirmiş, Kudüs'ün sadece Filistinlilerin, Müslümanların değil insanlığın meselesi olduğunu da göstermiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu üyesi 128 ülkenin tarihi bir karar alarak, ABD Başkanı Trump'ın aldığı ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını veto ettiğini ve ABD yönetiminin kararını "yok" saydığını belirtti.

1)Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üyesi 128 ülke,tarihi bir karar alarak ABD Başkanı Trump’ın aldığı ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını veto etti;diğer bir anlatımla ABD yönetiminin kararını yok saydı.

— Bekir Bozdağ (@bybekirbozdag) 21 Aralık 2017

BM üyesi 128 ülkenin bu kararla onurlarına ve bağımsızlıklarına sahip çıktığını ifade eden Bekir Bozdağ, "Tam egemen ve bağımsız devletler olarak ABD'nin açık tehdidine ve baskısına boyun eğmediğini gösterdi. Güçlünün haklı olmadığını, haklının güçlü olduğunu ilan etti. BM üyesi 128 ülke; haksızlığın, gücün, baskının, tehdidin, kabalığın ve kabadayılığın uluslarası hukukta yeri ve karşılığı olmadığını ve bunların geçersiz olduğunu ABD yönetimine ders olarak öğretti. Umarım ABD yönetimi bu dersi anlamıştır. BM'nin bu kararı, Filistinlilerin ve Kudüs'ün yalnız ve sahipsiz olmadığını göstermiştir. BM'nin bu kararı, İslam ülkelerini birleştirdiği gibi BM üyelerini de birleştirmiş. Kudüs'ün sadece Filistinlilerin, Müslümanların değil insanlığın meselesi olduğunu da göstermiştir." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, paylaşımında şunları kaydetti:

"Türkiye, milletimizin ve devletimizin büyüklüğüne ve onuruna yaraşır bir mücadele vermiş ve bu tarihi kararın öncüsü ve mimarı olmuştur. Bu karar, Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinin ve öncülüğünün başarısıdır. Türkiye'nin gurur kararıdır. Bugün milletimizin ve ülkemizin başarı, onur ve gurur günüdür. Milletimize ve ülkemize bu büyük ve tarihi başarıyı, onuru ve gururu yaşatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve hükümetimize gönülden teşekkür ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 22:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER