CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz: Trump bu kararı uluslararası toplumun vicdanına karşı aldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin, "Trump bu kararı uluslararası toplumun vicdanına karşı aldı. Bu kararın yanlış olduğunu söylüyorsanız, Trump'ı yalnızlaştıracaksınız." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz: Trump bu kararı uluslararası toplumun vicdanına karşı aldı

TBMM (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına değindi.

Yılmaz, CHP olarak Filistin konusundaki tavırlarının net olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Biz, Doğu Kudüs'ün başkent olan egemen ve bağımsız bir Filistin Devletini destekliyoruz. Kudüs'ün kalbine içerden saplanan bu hançerin çıkarılması, elbette namus borcumuzdur. Çünkü Kudüs, bugün Doğu Kudüs'e sıkıştırılan, ambargoya ve ablukaya maruz bırakılan, elinde hiçbir imkanı olmayan Filistinlilere bırakılacak kadar hafif bir şey olamaz. Eğer, ABD Başkanı bu kararından vazgeçmez ve büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşırsa, örneğin önümüzdeki yıl ABD'nin ulusal bayramı Kudüs'teki büyükelçilikte kutlanacaktır. Peki buna katılım olacak mıdır? Bugün tepki verenler yarın tıpış tıpış oraya giderse bu iki yüzlülük olmayacak mıdır?"

"İç politikaya malzeme yapıldı"

AK Parti'nin Filistin meselesini iç politikaya malzeme yaptığını ileri süren Yılmaz, Mavi Marmara olayı sonrasında Türkiye ve İsrail arasında imzalanan ilişkilerin normalleşmesine ilişkin anlaşmadan bazı bölümler okudu.

Meclisten geçen ve Resmi Gazete'de yayımlanan anlaşmada da Tel Aviv yerine Kudüs ifadesinin yer aldığını iddia eden Yılmaz, böylesi bir anlaşmadaki bu ayrıntının gözden kaçmış olamayacağını söyledi.

Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"AKP'nin Kudüs konusunda söylediklerinin hiçbir önemi yoktur. Çünkü Mavi Marmara gemisinden sonra, orada şehit edilen 9 vatandaşımızla ilgili olarak İsrail'e söylenen bütün sözleri bu anlaşma ile çöpe atmıştır. Çünkü bu anlaşmada İsrail askerlerinin Türkiye'deki yargısal süreçlerden affedilmesi düzenlendi. Ve bu anlaşma alel acele gecenin bir buçuğunda Meclisin gündemine getirildi ve AKP'nin oylarıyla kabul edildi. İç politikaya malzeme yapıldı."

İktidarın Filistin konusunda samimiyetsiz olduğunu da savunan Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail için kullandığı "terör devleti" ifadesine dikkati çekti.

"İsrail terör devletiyse niye onunla anlaşma imzalıyorsun"

Yılmaz, "Sayın Cumhurbaşkanı 'İsrail terör devletidir' diyor, terör devletiyse, sen bir terör devletiyle bu anlaşmayı niye yapıyorsun? Sen terör devletine niye Ankara'da büyükelçilik açma yetkisi veriyorsun? Niye senin büyükelçiliğin orada bulunuyor? Niye turistlerinin gelmesine izin veriyorsun, pasaportunu kabul ediyorsun?" sorularını yöneltti.

"O zaman Trump'la görüşmeyeceksiniz"

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yılmaz, ABD'nin Kudüs kararı sonrası ne gibi somut adımlar atılabileceği yönündeki soruya, "Somut adım şu; Trump'la görüşmeyeceksin. Bu kararı uluslararası toplumun vicdanına karşı aldı. O zaman görüşmeyeceksiniz, tıpış tıpış gitmeyeceksiniz. Geldiği zaman kabul etmeyeceksiniz. Bu kararın yanlış olduğunu söylüyorsanız, kararlarınızın arkasında duracaksınız ve Donald Trump'ı yalnızlaştıracaksınız." dedi.

Muhabir: Seval Güler

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 15:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER