Osmangazi Belediyesi, 2024 yılının ilk yarısında yaptığı yoğun çalışmalarla sokak hayvanlarının refahı için önemli adımlar attı. Kısırlaştırma ve sahiplendirme faaliyetlerine hız veren belediye, bu sayede hem hayvan popülasyonunu kontrol altına almayı hem de can dostlarının yaşam haklarını korumayı amaçlıyor.

Yeni Sağlık Merkezi, 7 bin vatandaşa hizmet verecek Yeni Sağlık Merkezi, 7 bin vatandaşa hizmet verecek

Başarılı Kısırlaştırma Çalışmaları:

  • 2024 yılının ilk yarısında 2170 kedi ve köpek olmak üzere toplam 2170 sokak hayvanı kısırlaştırıldı.
  • Bu rakamla Osmangazi Belediyesi, Bursa'daki 17 ilçe belediyesi arasında en fazla kısırlaştırma yapan belediye oldu.
  • Kısırlaştırma çalışmalarıyla sokak hayvanlarının sebep olabileceği sağlık ve güvenlik riskleri önleniyor.

Sahiplendirme ve Tedavi Hizmetleri:

  • Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi'nde 6 bin 562 sokak hayvanına bakım ve sağlık hizmeti sunuldu.
  • 1664 sokak hayvanına koruyucu hekimlik hizmeti verildi.
  • 297 sokak hayvanı yeni yuvalara kavuşturularak sevgi dolu birer aileye sahip oldu.
  • 40 bin 150 kilogram kuru mama ilçenin çeşitli noktalarına yerleştirilerek hayvanların beslenme ihtiyaçları karşılandı.

Belediye Başkanından Mesaj:

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, "Sokak hayvanlarının kısırlaştırılıp sahiplendirilmesini doğru buluyoruz. Etkin kısırlaştırma ile artan başıboş hayvan popülasyonu azaltabiliriz. Dünyamızın, şehirlerimizin ve hayatlarımızın birer parçası olan sokak hayvanlarını uyutmak yerine, bu canlıların yaşam koşullarını iyileştirmeyi, onlara daha iyi bir yaşam sağlamayı ve toplumda yaşanan sorunları azaltmayı amaçlamalıyız" dedi.

Osmangazi Belediyesi'nin bu çalışmaları, sokak hayvanlarının refahı için örnek teşkil ediyor. Kısırlaştırma ve sahiplendirme gibi sorumlu çözümlerle hem hayvan popülasyonu kontrol altına alınıyor hem de can dostlarının yaşam hakları korunuyor.

Editör: Sıcak Havadis