Anadolu Gazeteciler ve Spor Yazarları Derneği (AGSYD), 13. Olağan Büyük Genel Kurulu'nda federasyona dönüşme kararı aldı. Genel Başkan İbrahim Erdoğan da oy birliği ile Federasyon Başkanlığı'na seçildi.

Anadolu'dan Geleneksel Buluşma

Anadolu'nun çeşitli kentlerinden gelen delegelerin katılımıyla Gürsu Belediyesi Adrenalin Park Tesisleri'nde gerçekleşen kongrede, "AGSYD Geleneksel Anadolu Medya Buluşması ve 13. Olağan Büyük Genel Kurulu" da birçok önemli karar alındı.

Dernek Şubeleri Bağımsız Hale Geliyor

Derneğe bağlı şubelerin kendi illerinde bağımsız bir dernek statüsüne geçmeleri de kararlaştırıldı. Federasyon Genel Merkezi'nin de Ankara'da konuşlanması konusunda mutabık kalındı.

Genel Başkan Erdoğan Teşekkürlerini İletti

Genel Başkan İbrahim Erdoğan, kongrenin gerçekleşmesinde ev sahipliğini üstlenen AGSYD Bursa Şubesi'ne, Gürsu Belediyesi'ne ve Osmangazi Belediyesi'ne teşekkür etti.

Basın Özgürlüğü Konusunda Eleştiriler

Bozbey: “Ortada proje yok, plan yok” Bozbey: “Ortada proje yok, plan yok”

Kongredeki konuşmasında gazetecilik mesleğinin icra edilişiyle ilgili sıkıntılara da değinen Genel Başkan İbrahim Erdoğan, Türk basınının basın özgürlüğü açısından evrensel standartların çok gerisinde olduğunu söyledi. Erdoğan, medyanın asıl işlevine rücu ettirilmesi gerektiğini, sansürün basın özgürlüğüne en ağır darbe olduğunu vurguladı.

Barış Dili ve Yeni Gazetecilik Tarifi

Türkiye'de medyanın kullandığı dilin önemli olduğunu belirten Erdoğan, şiddeti teşvik etmeyen, yargısız infaz yapmayan, terörü ve her türlü savaşı özendirmeyen bir dilin kullanılması gerektiğini savundu. Erdoğan ayrıca, medyanın yeniden kamu yararı gözeten bir faaliyete dönüştürülmesi için yeni bir gazetecilik tarifi yapılması gerektiğini ve mesleğin yeniden yapılandırılması gerektiğini ifade etti.

Seçim Sonuçları

AGSYD'nin tek liste ile gidilen kongresinde Genel Başkanlığa İbrahim Erdoğan oy birliği ile yeniden seçilirken, yönetim, denetim ve onur kurulu da belli oldu.

AGSYD, federasyona dönüşerek Türk basınının gelişmesi ve güçlenmesi için önemli bir adım atmış oldu.

Editör: Sıcak Havadis