Başkan Bozbey: ''Hedefimiz için ilk olarak israfa son vereceğiz” Başkan Bozbey: ''Hedefimiz için ilk olarak israfa son vereceğiz”

Gemlik Belediye Başkanı Şükrü Deviren, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Gemlik Belediyesi ekiplerinin birlikte başlattığı dere temizlik çalışmalarını yerinde inceledi.

Çalışmalar hakkında bilgiler veren Deviren, derenin bundan sonra daha temiz akacağını ve Porsuk Çayı gibi güzel bir hale gelebileceğini söyledi.

Dere temizliğinin denize ulaşan bölgeye kadar aralıksız devam edeceğini belirten Deviren, dereyi kirleten etkenlerin tespiti için de numunelerin alınacağını ifade etti.

Başkan Deviren, aday adaylığı döneminde de dereye girerek temizlik çalışmaları başlattığını hatırlatarak, sorunun çözümü için sahaya inmenin gerekli olduğunu vurguladı.

Gemlik ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür eden Deviren, şunları söyledi:

"Neden bizim deremiz bir Porsuk Çayı gibi olmasın? Neden Eskişehir'deki insanlar dere kenarında keyifli vakit geçirirken Gemlik halkı bunu yapamasın? Şu anda kepçelerimiz çalışıyor ve bu sayede suyun rengi ve kokusu değişiyor. Dere temizliği devam ediyor."

Deviren, dere temizliğinin belirli periyotlarla yapılması için bir prosedür hazırlayacaklarını ve denetlemeleri sağlayacaklarını da açıkladı.

Doğal kaynakların korunması ve dere kenarında sosyal alanların oluşturulması gerektiğini vurgulayan Deviren, "Burada bir sosyal tesis yapılabilir. İnsanlar bu su sesiyle kabirleri ziyaretlerinin ardından çay içebileceği ve eğleneceği alanlar yaratılabilir. 40-50 yıl önce ağabeylerimiz bu derede balık tutarken biz de izlerdik. O günleri neden geri getirmeyelim? Birlikte başardık ve başarmaya da devam edeceğiz" dedi.

Editör: Sıcak Havadis