Bakan Akra: ''Bu tahrik edici eylemler ve tehdit dili asla kabul edilemez.''

18 Mart Şehitleri Anma Günü Dolayısıyla Millî Savunma Bakanlığında Tören Düzenlendi

Genel 19.03.2021, 12:01
Bakan Akra: ''Bu tahrik edici eylemler ve tehdit dili asla kabul edilemez.''

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106’ncı yıl dönümü dolayısıyla Bakanlık'ta düzenlenen törene katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, şehit ailelerinin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetlerinin Komuta Kademesi ve askerî personel de yer aldı. 

Törendeki konuşmasına "Şehitlerimize selam duruyoruz." diyerek başlayan Bakan Akar; devletin bekası, ülkenin güvenliği, asil Türk milletinin egemenlik ve bağımsızlığı için mücadele ederken şehit olan personeli rahmet ve minnetle yâd etti, gazilere ise şükranlarını sundu. 

Bir asır önce Çanakkale'de yedi düvele karşı verilen mücadele ruhunun, dün olduğu gibi bugün de Türk milletinin var oluş şartı olduğunu belirten Bakan Akar, "Asil milletimizin bağrında, Çanakkale ruhunun hâlâ yaşadığını da tüm dünya alem bilmelidir. Bu nedenle Çanakkale ruhunu anlamak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin boynunun borcudur. Çünkü bir insanı ayakta tutan hafızası, bir milleti ayakta tutan da tarih bilgisi ve bilincidir. Tarihini bilen millet, kökü sağlam çınar gibidir." diye konuştu. 

Bakan Akar, 1071 Malazgirt Zaferi'nden bu yana Türk milletine ebedî vatan olan Anadolu topraklarının bedelinin, vatan ve mukaddesat uğruna canını feda etme düsturunu benimseyen şehit ve gazilerin mübarek kanlarıyla ödendiğini söyledi. 

HAKLI DAVALARINDA LİBYALI KARDEŞLERİMİZLE BERABERİZ 

Malazgirt'te, Çanakkale'de, Millî Mücadele'de, Kore'de, Kıbrıs'ta, 15 Temmuz'da mücadele edilen ruhla ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleri doğrultusunda, Suriye ve Irak'ın kuzeyinde ve Doğu Akdeniz'de asil Türk milletinin hak, alaka ve menfaatlerini koruduklarını vurgulayan Bakan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bizler aynı zamanda yedi iklim üç kıtaya barışı, huzuru, asaleti ve istikrarı götüren atalarımızdan aldığımız ilhamla başta Azerbaycan ve Libya olmak üzere gönül coğrafyamızdaki dost, müttefik, kardeş, mazlum ve mağdur milletler ile ayaklar altına alınan tüm insani değerler için de mücadele ediyoruz. Bu çerçevede 500 yıllık kardeşlik bağlarımız olan Libya'da eğitim, yardım ve danışmanlık faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Haklı davalarında Libyalı kardeşlerimizle beraberiz. Amacımız, 'Libya Libyalılarındır' anlayışıyla toprak bütünlüğünü ve siyasal birliğini sağlamış, barış ve istikrar içerisinde yaşayan bir Libya'nın oluşumuna katkıda bulunmaktır. 

Aynı şekilde 'iki devlet, tek millet' anlayışı ile kederde ve kıvançta, bir ve beraber olduğumuz, can gardaşımız olan Azerbaycan'ın dün olduğu gibi bugün de haklı davalarında yanlarında olacağımızı, olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum. Bu vesileyle, tüm Türk dünyasının da Nevruz Bayramı'nı kutluyorum." 

Yakın coğrafyada siyasi ve askerî açılardan önemli ve kritik gelişmeler olduğuna işaret eden Bakan Akar, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın liderliğinde, uluslararası ilişkilerde özne hâline gelen, etki ve ilgi alanı her geçen gün genişleyen Türkiye'nin, bu süreçte gelişmeleri yakından takip ettiğini, kendi inisiyatiflerini hayata geçirmek suretiyle gerekli tüm tedbirleri aldığını bildirdi. 

Bakan Akar, Kore Harbi ve Kıbrıs Barış Harekâtı dâhil en kapsamlı ve yoğun mücadelenin verildiği bu dönemde, karada, denizde ve havada Türkiye'nin hak, alaka ve menfaatlerini korumak, 84 milyon vatandaşın güvenliğini sağlamak için başta terör örgütleri FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ olmak üzere her türlü risk, tehdit ve tehlikeye karşı "Ölürsem şehit, kalırsam gazi" anlayışıyla azim ve kararlılıkla mücadeleyi sürdürdüklerini söyledi. 

OPERASYONLARIMIZ SON TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLİNCEYE KADAR DEVAM EDECEK 

Komşularının egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak Suriye ve Irak'ın kuzeyinde başarılı harekâtlar icra ettiklerini ve etmeyi sürdürdüklerini ifade eden Bakan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Teröristlerin yurt içinde, yurt dışında kaçacak, hareket edecek yeri kalmamıştır.
En güvenli olarak gördükleri yerlerde bile inlerini başlarına yıktık, bundan sonra da yıkmaya devam edeceğiz. Operasyonlarımız, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar artan bir şiddet ve tempoda, taarruzi bir anlayışıyla devam edecektir. Tüm dost ve müttefiklerimizden, insani değerleri savunan herkesten teröre karşı, güçlü bir duruş ve ortak bir irade sergilemelerini bekliyoruz. ABD'nin DEAŞ'la mücadele bahanesiyle YPG'ye destek vermesini doğru bulmuyoruz. Çünkü PKK=YPG'dir. Bunların birbirlerinden hiçbir farkı yoktur. Adları değişse de bunların hepsi teröristtir. DEAŞ'la gerçek anlamda mücadeleyi, göğüs göğüse çarpışan TSK yapmış ve 3 bin 700 DEAŞ'lıyı Suriye'nin kuzeyinde etkisiz hâle getirmiştir. Dolayısıyla ABD'nin bir terör örgütü olan YPG ile iş birliği yapmak yerine yaklaşık 70 yıldır NATO üyesi ve müttefiki olan Türkiye ile iş birliği yapması gerekir. Biz buna hazırız. Doğru olan da budur." 

Türk milletinin, gelecek nesillerin, güven içerisinde yaşaması için 40 yıldır ülkenin enerjisini tüketen terörü bitirmekte ve halkı terör belasından kurtarmakta kararlı olduklarını vurgulayan Bakan Akar, bölgelerinde ve dünyada tüm sorunların barışçıl yöntemlerle ve uluslararası hukuka uygun olarak çözülmesinden yana olduklarını ifade etti. 

Bakan Akar; Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'taki sorunların da diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine samimiyetle inandıklarını ve bunun için yoğun çaba sarfettiklerini belirterek Türkiye'nin tüm yapıcı yaklaşımlarına rağmen maalesef birtakım olumsuz açıklama, eylem ve tahriklerle karşı karşıya kaldığına işaret etti. 

BU TAHRİK EDİCİ EYLEMLER VE TEHDİT DİLİ ASLA KABUL EDİLEMEZ 

Bakan Hulusi Akar, açıklamalarına şöyle devam etti: 

"Yunanistan'ın tahrik maksadıyla yaptığı tatbikatlar, anlaşmalara aykırı şekilde gayri askerî statüdeki adaları silahlandırması, bu adaları yabancı savaş gemilerine açması, uluslararası hukuka aykırı kıta sahanlığı iddiası, Ege'de ve Doğu Akdeniz'de akla mantığa sığmayan talepleri tabii olarak gerginliği artırmaktadır. Bu tahrik edici eylemler ve tehdit dili asla kabul edilemez. Böyle bir üslup, sorunların çözümüne hiçbir şekilde katkı sağlayamaz. Bunlarla bir yere varılmasının mümkün olmadığını herkes bilmelidir. 1923 Lozan ve 1947 Paris Antlaşmalarının açık hükümlerine rağmen gayri askerî statüdeki adalar kime karşı ve niçin silahlandırılmaktadır? Her iki antlaşmanın hükümleri açıkça ortadadır. Muhataplarımız da bu hükümleri gayet iyi bilmektedir. Yunanistan, 6 deniz mili karasularına karşın 10 millik hava sahası iddiasında bulunmaktadır. Bunun tarihte ve günümüzde örneği yoktur. Aynı şekilde Türk kıyılarına 1.950 metre mesafede, Yunan ana karasına uzaklığı ise 580 kilometre olan sadece 10 kilometrekarelik Meis Adası nedeniyle 40 bin kilometrekarelik deniz yetki alanı talep edilmektedir. Tüm bu iddialar, uluslararası hukuka aykırıdır, akla ve mantığa da zarardır, ziyandır." 

Yunanistan'ın önü ve arkası olmayan bir silahlanma tutkusunun varlığına dikkati çeken Bakan Akar, bunun matematikten uzak, ham bir hayal ve beyhude bir gayret olduğunu, en büyük zararının da Yunan halkına olacağının görülmesi ve bilinmesi gerektiğini söyledi. 

Bakan Akar, en doğru ve kolay çözümün, Türkiye'nin hakkına, hukukuna riayet edilmesi ve böylece iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesiyle mümkün olacağının da artık anlaşılması gerektiğini bildirdi. 

Yunanistan'ın, Türkiye ile olan problemlerini, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) problemi hâline getirmeye çabaladığına işaret eden Bakan Akar, bu tutumun hukuki ve ahlaki olmadığını, sorunların çözümüne de katkı sağlamayacağını belirtti. 

YUNAN MUHATAPLARIMIZI TÜRKİYE’YE BEKLEDİĞİMİZİ HER FIRSATTA SÖYLÜYORUZ

Yunanistan'ın hak, hukuk tanımaz tutumuna rağmen Ege ve Doğu Akdeniz'deki tüm sorunları görüşmeler yoluyla çözmeye çalıştıklarını aktaran Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı:
"Ege'de 'İstişari Görüşmeler' ve 'NATO Ayrıştırma Usulleri Toplantıları'nın başlatıldığı bu dönemde Yunan muhataplarımızı, 'Güven Artırıcı Önlemler' çerçevesinde 4'üncü toplantı için Türkiye'ye beklediğimizi her fırsatta söylemeye devam ediyoruz. Uluslararası hukuk, ikili hukuk ve tarihî süreç bakımından haklı olduğumuzun bilincindeyiz ve dolayısıyla çok rahatız. Gücümüz de bu haklılığımızdan kaynaklanmaktadır. Özellikle son zamanlarda aklıselim sahibi bazı Yunan akademisyenlerin, siyasilerin, emekli sivil ve asker bürokratların bu konudaki objektif açıklamaları da bizim haklılığımızı göstermekte ve Yunan halkı için de aydınlatıcı olmaktadır. Sonuç olarak, barış için, istikrar için Yunan komşularımızın yayılmacı anlayışından bir an önce vazgeçmesi, uzlaşmaz, kışkırtıcı açıklama ve eylemlerine son vermesi en doğru yoldur." 

Bakan Akar, bu coğrafyanın zenginliklerinin bölge ülkeleri arasında uluslararası hukuk çerçevesinde ve adil bir şekilde paylaşılmasından, barış içerisinde müreffeh bir geleceğin birlikte inşa edilmesinden yana olduklarını ifade etti. 

Yunanistan'ın yanı sıra Mısır dâhil tüm bölge ülkeleriyle iyi komşuluk ilişkisi içerisinde olmak istediklerini belirten Bakan Akar, bölgesel barış ve istikrar için tüm komşulardan da bu yaklaşımı beklediklerini kaydetti. 

"Açıkça ifade ediyoruz ki bizim kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında gözümüz yoktur." diyen Bakan Akar, "Ancak Kıbrıs dâhil, 'Mavi Vatan'ımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz. Şehit oluruz, gazi oluruz ama haklarımızdan asla vazgeçmeyiz. Hiçbir 'oldubitti'ye de müsaade etmeyiz." ifadelerini kullandı. 

SAVUNMA SANAYİSİ ALANINDAKİ GELİŞMELER 

Türkiye'nin savunma sanayisi alanında hedeflerine azim ve kararlılıkla ilerlediğini anımsatan Bakan Akar, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın liderliği, destek ve teşvikleriyle savunma sanayisindeki yerli ve millîlik oranının yüzde 70 seviyesine çıkardıklarını, bu seviyeyi daha da artırmak için var güçle çalıştıklarını bildirdi. 

Yerli ve millî imkânlarla üretilen araç, silah ve mühimmata değinen Bakan Akar, bunların yurt içi ve sınır ötesinde başarıyla icra edilen harekâtlarda önemli katkısı olduğuna işaret etti. 

Bakan Akar, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleye de kararlılıkla devam ettiklerini belirterek 15 Temmuz'dan itibaren 21 bin 187 kişinin ihraç edildiğini, yeni bilgi, belge ve veriler ışığında gerekli işlemlerin yapıldığını bildirdi. 

Şanlı Türk ordusunun bugüne kadar elde ettiği tüm başarılarda en büyük payın aziz şehitler ile kahraman gazilere ait olduğunu belirten Bakan Akar, onların kahramanlık ve fedakârlıklarının asla unutulmayacağını, nesiller boyu minnet ve şükranla anılacağını dile getirdi. 

Şehit ve gazilerin tek damla kanını bugüne kadar yerde bırakmadıklarını, bundan sonra da bırakmayacaklarını belirten Bakan Akar, "En büyük takdir güvenilmek, en büyük başarı da bu güvene layık olmaktır. Sizlerin bizlere olan güveni ve desteği sürdükçe, inşallah başaramayacağımız hiçbir görev, aşamayacağımız hiçbir zorluk yoktur." dedi. 

Bakan Akar, Sultan Alparslan'dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kadar, bin yıldır Türk milletine vatan olan bu topraklarda bu günlere, bu seviyelere gelinmesini sağlayan bütün devlet büyükleri ile komutanları saygıyla andığını ifade etti. 

Program, Bakan Akar'ın konuşmasının ardından değerli sanatçılar Azerin, Esat Kabaklı, Kıraç, Zafer Albayrak ve Gökçe Nur Semerci’nin konseriyle devam etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
Namaz Vakti 03 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı