Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Cumhur ittifakı olarak hedef 2023 Haziran''

Erdoğan: ''Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere prim vermeyeceğiz''

Politika 14.07.2021, 14:15 14.07.2021, 16:31
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Cumhur ittifakı olarak hedef 2023 Haziran''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın-Kurucaşile Yolu Açılış Töreni’ne canlı bağlantı ile katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, açılışı yapılan Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu “Çakraz-Karaman Köyü Kesimi’nin” hayırlı olmasını diledi.Bu yolun güzergâhının, Fatih Sultan Mehmet’in Çeşm-i Cihan, yani “dünyanın gözbebeği” olarak tarif ettiği bir coğrafyadan geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amasra’nın merkezinde yer aldığı bu bölge, tarihî dokusu ve tabii güzellikleriyle Batı Karadeniz’in en nadide yerleri arasında bulunuyor” dedi.

Son yıllarda, Türkiye’nin turizm alanında yakaladığı ivmeye bağlı olarak, bölgenin yurt içinden ve yurt dışından ciddi sayıda turist çekmeye başladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Ancak, bölgenin zorlu coğrafi şartları, turizm ve diğer alanlardaki potansiyelinin tam manasıyla hayata geçmesine engel teşkil ediyordu. Özellikle ulaşım konusunda, hem buralarda yaşayan kardeşlerimiz, hem de bu güzergâhı kullanan yolcularımız sıkıntılarla karşılaşıyordu. Bu sorunu çözmek amacıyla; Doğu-Batı yönünde ulaşımı sağlayan Bartın ile Amasra’yı Kurucaşile ve Cide’ye bağlayan 90 kilometre uzunluğundaki yolu, 75 kilometreye düşürecek şekilde yeniden projelendirdik. Peyderpey hizmete açtığımız bu yolun, Çakraz-Karaman Köyü arasında kalan 11,8 kilometrelik kesimini bugün hizmete sunuyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hizmete alınan kesimin, zamandan 9,1 milyon lira ve akaryakıttan 1,7 milyon lira olmak üzere toplamda 10,8 milyon lira tasarruf sağlamasını beklediklerini belirterek, “Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu’nun tamamının hizmete girmesiyle de yol mesafesini 15 kilometre kısaltmış olacağız. Böylece turizmden ticarete, yatırımdan tarıma uzanan geniş bir yelpazede Batı Karadeniz bölgemizi çok farklı bir seviyeye taşıyacağız. Toplam yatırım bedeli yaklaşık 1,5 milyar lira olan Çakraz-Karaman Köyü Yolu’nun bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Bu önemli eserin inşasında emeği geçen Ulaştırma Bakanlığımız başta olmak üzere tüm kurumlarımızı, yüklenici firmalarımızı, işçisinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum. Ülkemizin ve milletimizin hak ettiği yere ulaşması için çaba harcayan, yatırım yapan, emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA HER BAKIMDAN DAHA GÜÇLÜ, ÜRETKEN VE MÜREFFEH BİR ŞEKİLDE GİRMEK İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, şanlı tarihiyle, medeniyetiyle, değerleriyle büyük bir milletiz. Biz aynı zamanda geleceğe dair büyük hayalleri ve hedefleri olan bir devletiz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 senesine her bakımdan daha güçlü, daha üretken, daha müreffeh bir şekilde girmek istiyoruz. Bununla da yetinmiyor, 2023 hedeflerimizin rehberliğinde 2053 ve 2071 vizyonlarımızın altyapısını kuruyoruz. Ülkemizin son 19 yılda yazdığı başarı hikâyesinde ulaşım yatırımlarımızın çok büyük rolü vardır. Aynı şekilde 2023 hedeflerimiz ile 2053 ve 2071 vizyonlarımızda da ulaşıma büyük önem veriyoruz” diye konuştu.

Ulaşım projelerini planlarken ve hayata geçirirken, sadece bugünün problemlerine neşter atmakla kalmayıp, aynı zamanda Türkiye’nin geleceğini garanti altına alacak bir bakış açısıyla hareket ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Göreve geldiğimizde patates deposu yapılması tartışılan, tam 10 hükûmet ve 17 bakan eskiten Bolu Tüneli’ni, adeta rekor sürede bu amaçla hizmete açtık. Asrın projesi Marmaray’ı ve Avrasya Tüneli’ni devreye alarak, Asya ve Avrupa’yı denizin altından iki kez buluşturduk. Bu yatırımlara Osman Gazi Köprüsü’nü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, Nissibi Köprüsü’nü, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’ni, Erkenek, Cankurtaran, Sabuncubeli, Ovit, Tünellerini ve daha pek çok eseri ekledik. Yine İstanbul-Bursa- İzmir Otoyolu’nu, Kuzey Marmara Otoyolu’nu, Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu’nu, Ankara-Niğde Otoyolu’nu inşa ederek 84 milyonun istifadesine sunduk. Ankara Lojistik Üssü’nü, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nı, Kars-Tiflis-Bakü İpek Demiryolu Projesi’ni, Ankara-Etimesgut Yüksek Hızlı Tren Garı’nı,  Konya-Selçuklu Yüksek Hızlı Tren Garı’nı hizmete aldık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanı sayısını da 26’dan 56’ya çıkardıklarını belirterek,  “Tüm bunları da muhalefetin engellemelerine rağmen hayata geçirdik. Vatan Caddesi’ne, ‘buraya uçak mı indireceksiniz?’ diye karşı çıkanlar. GAP Projesi’ni ‘milletin hakkını yiyecekler’ diye eleştirenler. Keban Barajı için ‘kurbağalara göl yapıyorsunuz’ diyenler. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü ‘buradan mutlu azınlık geçecek’ diye yaftalayanlar. Rahmetli Özal’ın inşa ettiği ikinci köprüyü engellemek için her yola başvuranlar. Sabiha Gökçen Havalimanı’na ‘uçağın inmediği yere havalimanı mı yapılır?’ diyerek güya dalga geçenler. İşte bu zihniyetin günümüzdeki temsilcileri, geride bıraktığımız 19 yıllık dönemde bizim de karşımızdaydı. Kimi zaman mahkemeler yoluyla, kimi zaman yalan furyasıyla, kimi zaman da sokak olaylarıyla ülkemize çağ atlatacak her projemizi sabote etmeye kalktılar” dedi.

“ESERLERİMİZLE ÜLKEMİZİN DÖRT BİR YANINA MÜHRÜMÜZÜ VURMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

“Hayırdan başka laf, kargadan başka kuş bilmeyen” kifayetsizlerin bugün de Kanal İstanbul Projesi’ne aynı saiklerle karşı çıktıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müjdesini 11 yıl önce milletimizle paylaştığımız, ciddi hazırlık yaptığımız, emek verdiğimiz, bilim insanlarının katkısını alarak tekemmül ettirdiğimiz bu vizyon projesini boğmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ama biz bunlara aldırmıyor, çapsızların irademizi kırmasına müsaade etmeden doğru bildiğimiz yolda ilerlemeyi sürdürüyoruz. Çünkü biz dertliyiz, bu ülkeye ve millete sevdalıyız. Biz, her akşam yastığa başımızı koyduğumuzda, ‘bugün halk için ne yaptık, Hak için ne yaptık’ diye kendimizi sigaya çekiyoruz. Biz, Merhum Neşet Ertaş’ın o güzel ifadesiyle ‘aşkınan çalışanın yorulmayacağına’ inanıyoruz. Biz, sebat ettiği zaman Türkiye ve Türk Milleti’nin neleri başarabileceğini gayet iyi biliyoruz. Allah ömür, milletimiz de destek verdikçe ülkemize aşkla, şevkle hizmet etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda şunları kaydetti: “Tıpkı son 19 yıldır olduğu gibi eserlerimizle; köprüler, hastaneler, yollar, tünellerle ülkemizin dört bir yanına mührümüzü vurmayı sürdüreceğiz. Bugün açılışını yaptığımız yolu, hizmet ve eser siyasetimizin en son nişanelerinden biri olarak görüyoruz. Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu ‘Çakraz-Karaman Köyü Kesimi’nin’ bir kez daha şehirlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenleri tekrar tebrik ediyor, hepinize sevgilerimi, muhabbetlerimi sunuyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı.19 yıldır eser ve hizmet siyasetinde muhalefetle değil kendi kendileriyle yarıştıklarını hâlen de aynı şekilde devam ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görünen o ki, önümüzdeki seçimlerde ve sonrasındaki yönetimlerimiz döneminde de yine kendi kendimizle yarışacağız. Karşımızda hâlâ yalan, iftira, çarpıtma dışında bir politika yöntemi bilmeyen, esasen öyle bir derdi, öyle bir arayışı da olmayan, tek parti faşizminin özlemiyle yanıp tutuşan bir muhalefet vardır. Dirayetsizliklerinin seviyesini, çalışıp uğraşarak milletin gönlüne girmek yerine, ülkenin ve milletin felaketinden kendilerine iktidar devşirmeyi temenni edecek, hatta bunu açıkça söyleyecek bir yere kadar çıkardılar” diye konuştu. 

“MİLLETİMİZİN HANGİ KONUDA SIKINTISI VARSA, GEREĞİNİ YERİNE GETİRMENİN YOLLARINI ARAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Hem genel merkezdeki, hem kabinedeki arkadaşlarımıza da ifade ettiğim bir hususu, burada sizlere de tekrar etmek isterim. Biz, kimin ne dediğine, ne yaptığına, hangi senaryonun figüranlığına soyunduğuna, hangi oyunun aparatı hâline dönüştüğüne bakmayacağız. Biz, kendi işimize bakacağız. Ülkemize, 81 ilimizin her bir şehrine ayrı ayrı neler yapacağımıza, hangi yeni hizmetleri, eserleri, yatırımları kazandıracağımıza bakacağız. Milletimizin hangi konuda ne sıkıntısı varsa, hangi konuda ne talebi varsa onun gereğini yerine getirmenin yollarını arayacağız. Potansiyelimizi ve imkânlarımızı hedeflerimizle, hayallerimizle, vizyonumuzla birleştirip, ülkemizi dünyada hak ettiği yere çıkarmanın peşinde koşacağız. Çünkü biz derdi millet olan, derdi insan olan, derdi ülke olan, derdi hizmet, eser, yatırım olan, derdi Türkiye’nin güçlenmesi, büyümesi, kalkınması olan bir partiyiz, böyle bir ittifakız.”

2023’te Cumhur İttifakı olarak halkın önüne bu anlayışla çıkacaklarını ve yeniden ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstleneceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hep birlikte daha çok çalışarak, daha sıkı mücadele ederek Türkiye’yi, eşiğinde olduğu bölgesel ve küresel siyasi, ekonomik, demokratik liderlik düzeyine mutlaka çıkartacağız” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
22°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 10 10
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı