Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Samsun'a yaptığı ziyarette ulaşım yatırımlarını yerinde inceledi ve önemli müjdeler verdi.

Samsun'a 73 Milyar 391 Milyon Liralık Yatırım:

Bakan Uraloğlu, 2002 yılından bu yana Samsun'un ulaşım ve iletişim altyapısı için yaklaşık 73 milyar 391 milyon lira yatırım yapıldığını açıkladı. Bu yatırımlar kapsamında:

  • Bölünmüş yol uzunluğu 120 kilometreden 313 kilometreye,
  • Bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğu 119 kilometreden 375 kilometreye,
  • Köprü sayısı 55'ten 123'e çıkarıldı.

Samsun'un Trafik Sorununa Çözüm:

Erkan Aydın, DAĞDER'de Büyük Coşkuyla Karşılandı! Erkan Aydın, DAĞDER'de Büyük Coşkuyla Karşılandı!

Uraloğlu, Samsun'un en önemli trafik sorunlarından biri olan Yeşilkent Kavşağı'nın yapımının hızla devam ettiğini söyledi. Kavşak tamamlandığında:

  • 2 adet 172 metre uzunluğunda altgeçit köprüsü,
  • 2 adet 318 metre uzunluğunda ilave köprü ve
  • 1 adet 29 metre uzunluğunda üstgeçit köprüsü

hizmete girecek. Ayrıca 9 kilometre uzunluğundaki kavşak kollarının onarım ve yapım işleri de tamamlanacak.

Samsun Şehir Hastanesi Bağlantı Yolları Yapılıyor:

1.103 yataklı Samsun Şehir Hastanesi'nin bağlantı yollarının da yapımının hızla devam ettiğini belirten Uraloğlu, 5,3 kilometre uzunluğundaki yolun 2x3 şeritli, bitümlü sıcak karışım standardında bölünmüş yol olarak inşa edileceğini söyledi. Yolun 2,2 kilometrelik kısmının bu yıl tamamlanması hedefleniyor.

Ankara-Samsun Hızlı Tren Hattı Geliyor:

Uraloğlu, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Eskişehir-İstanbul ve Konya-Karaman hatlarının ardından en son Ankara-Sivas Hızlı Tren hattının açıldığını hatırlattı. Şimdiki hedeflerinin ise hızlı tren ağını Karadeniz'e ulaştırmak olduğunu belirterek, Kırıkkale-Çorum-Samsun Hızlı Tren Hattı ile önce Kırıkkale'den Çorum'a sonra da Samsun'a hızlı tren getireceklerini açıkladı. Projenin tamamlanmasıyla Ankara-Samsun arası karayoluyla 7 saat süren seyahat süresi 2 saat 45 dakika olacak.

Samsun-Sarp Demiryolu ve Samsun Batı Çevre Yolu:

Uraloğlu, 509 kilometre uzunluğundaki Samsun-Sarp Demiryolu projesini de gündeme aldıklarını ve bu yıl içerisinde proje çalışmalarını başlatacaklarını ifade etti.

Samsunluların merakla beklediği bir diğer proje olan Samsun Batı Çevre Yolu'nu da yatırım programına aldıklarını ve 2024 yılı içerisinde ihalesini yapmayı hedeflediklerini de dile getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun Samsun'a yaptığı ziyaret ve verdiği müjdeler, şehirde büyük sevinçle karşılandı.