Erken seçimi gerektirecek rasyonel bir sebep yoktur

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Türkiye'nin bugünkü siyasi şartları içerisinde hiçbir şekilde erken seçimi gerektirecek rasyonel bir sebep yoktur." dedi.

Politika 21.01.2020, 15:08 21.01.2020, 15:22
Erken seçimi gerektirecek rasyonel bir sebep yoktur

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, NTV'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Berlin'de düzenlenen zirveyi ve Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in ateşkesi bozma girişimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu liderlik sayesinde Berlin Zirvesi'nde belli bir noktaya gelindiğini söyledi.

Zirvede, Hafter'e "Sen dur, Libya'nın her tarafına hakim olamazsın" mesajının verildiğini, Trablus'taki hükümetin ise "meşru Libya hükümeti" olarak tanındığını belirten Kurtulmuş, Berlin Zirvesi'nin esas sonucunun bu olduğunu ifade etti.

Kurtulmuş, Türkiye'nin Libya konusundaki kararlılığını sürdüreceğinin altını çizerek, Libya'nın toprak bütünlüğünün korunmasının önemini vurguladı.

Libya'nın, bölgedeki bazı ülkeler gibi bir iç karışıklığın içine girmemesi gerektiğine işaret eden Kurtulmuş, "Uyarımızı yapıyoruz, eğer burada bir barış, ateşkes sağlanamaz, Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlendirilerek bütün tarafların işin içerisinde olduğu bir Libya inşa edilemezse, Allah korusun burası Suriye'ye, Yemen'e benzer." diye konuştu.

Berlin Zirvesi'ni "önemli, olumlu bir adım" olarak değerlendiren Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Bu adımları Türkiye olarak takip edeceğiz. Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle yapmış olduğumuz anlaşma gereği hem onların bizi çağırması hem de TBMM'nin vermiş olduğu yetki dolayısıyla Türkiye, Libya halkının esenliğinin, barışının sağlanması, Libya'da birliğin, beraberliğin temin edilmesi, hükümetin güçlendirilmesi bakımından meşru hükümete her türlü desteği, özellikle askeri eğitim ve donatım anlamında verecektir. Dolayısıyla önemli bir adımdır, her şey bitmiş değildir. Zorlu bir diplomasi sürecinin başlangıcıdır. Burada bütün uluslararası camianın baskıyla darbeci Hafter'i bir şekilde durdurması ve özellikle sivil katliamlarının önlenerek Libya'da bir iç savaş fitilinin ateşlenmemesi için gayret etmesi gerekir. Berlin Konferansı bu anlamda olumlu bir adım olarak telakki edilebilir."

Kurtulmuş, "Berlin süreci sonrasında Türkiye'nin asker gönderme adımları hızlanır mı?" sorusuna, "Bu şartlara bağlı. Mühim olan TBMM'den bu kararın çıkmasıydı. Bundan sonrası oluşacak şartlar ve askeri stratejimizin gereğini yerine getirmektir." yanıtını verdi.

"Türkiye barış misyonuyla Libya'da"

Şu anda Türkiye'den istenenin "Libya merkezi hükümetinin askeri güçlerine eğitim vermek" olduğuna işaret eden Kurtulmuş, Türkiye'nin bir barış misyonuyla Libya'da olduğunun altını çizdi.

Kurtulmuş, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Türkiye'nin Rusya'ya bağımlılığı artıyor. Türkiye'nin dış politikasını Putin yönlendirmeye başladı.' eleştirisi var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, şöyle konuştu:

"Türkiye'de muhalefet partisinin lideri keşke bu tür konularda, Suriye, Libya gibi milli konularda milli hassasiyetler çerçevesinde konuşabilme becerisine sahip olsa. Tam tersine, Türkiye, Rusya ile olan bu ilişkileri üzerinden giderek çok daha karmaşık hale gelen bu bölge denkleminin ve küresel siyaset denkleminin içerisinde daha bağımsız bir ülke olma adımlarını atıyor. Yani sadece ABD ve NATO'ya bağlı bir pozisyon değil ya da sadece AB'ye bağlı bir pozisyon değil. Türkiye aynı zamanda Rusya'yla, aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti'yle, aynı zamanda diğer bölgesel ülkelerle birlikte kendi bağımsız dış politikasını çiziyor. Sayın Kılıçdaroğlu'na tavsiyemiz şu, eski Türkiye değil artık Türkiye. Birileri 'sen şurada tek ayak üzerinde, bizim gösterdiğimiz yerde duracaksın' dediği zaman, orada duracak bir Türkiye yok. Türkiye çok taraflı olarak bu oyunu geliştirmeye çalışıyor. Dünyanın denklemleri değişmiştir."

Kurtulmuş, Türkiye'nin kendi milli eksenini tahkim edip güçlendirdiğini, bunun için de bütün ilgili ülkelerle masa başında konuştuğunu söyledi.

"Rejimin katliamlarına seyirci kalınamaz"

"İdlib'den Türkiye sınırına yaklaşan bir göç tehdidi var. İdlib'de kısa vadede çözüm bekliyor musunuz?" sorusunu yanıtlarken Kurtulmuş, İdlib'in siyasi meseleden öte bir insani trajedi haline geldiğini, Rusların bunu önlemek için samimiyetle gayret göstermesi gerektiğini vurguladı.

Kurtulmuş, İdlib'deki çatışmasızlık alanı konusunda Türkiye'nin kendi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini, bunu Rusya'dan da beklediklerini dile getirerek, "Burada rejimin yapmış olduğu insanlık dışı katliamlara seyirci kalınamaz. Eğer Rusya baskı kurarsa rejim üzerinde, İdlib'deki bu insani katliamları durdurabilecek bir güce sahip olduğunu biliyoruz." dedi.

"FETÖ'nün siyasi ayağına ilişkin tartışmaların" sorulduğu Kurtulmuş, FETÖ'nün 1970'li yılların ortalarından itibaren devlete sızmaya başladığını ve her yere girdiğini, böyle bir örgütün siyaset kurumunu kullanmamış olduğunu düşünmenin mümkün olmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde FETÖ ile amansız bir mücadele verildiğini belirten Kurtulmuş, "Hiçbir kimsenin siyasetçi diye böyle bir örgüte karşı yapılan mücadelede muaf olması ya da buradan bir korunmuşluk temin etmesi düşünülemez. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, devletin bütün kademelerinin benimsemiş olduğu bir yoğun mücadele var. Bu mücadelede sonuna kadar gidilecek ve gerçekten nerede, kim varsa bunlar ortaya çıkarılacaktır." diye konuştu.

Kurtulmuş, 2014 ve 2019 seçimlerine bakıldığında, FETÖ'nün birtakım unsurlarının nasıl canhıraş bir şekilde Erdoğan karşıtı cepheye destek verdiğini, FETÖ'nün siyasette nereye meyil ettiğinin bu seçimler göz önünde bulundurulduğunda çok net bir şekilde görüldüğünü belirtti.

"Küçük görünse de provakatif bir olay"

FETÖ ile ilgili daha önce bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulduğunu anımsatan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bu mesele Meclis Araştırma Komisyonunun görevi değildir. Meclis Araştırma Komisyonu nihayetinde bir tespitte bulunacaktır. Bu mesele Cumhuriyet Başsavcılıklarının görevidir. Cumhuriyet Başsavcılıkları kendilerine ulaşan bilgiler çerçevesinde ya da resen böyle soruşturmalar sürdürebilir. Türkiye FETÖ'ye karşı canhıraş bir mücadele veriyor. Türkiye'nin milli birliğinin, beraberliğinin, ülkenin bağımsızlığının önemli ayaklarından birisi FETÖ'ye karşı verilen mücadeledir ve bu mücadele her alanda sürdürülüyor, sürdürülmek mecburiyetindedir. Aksi halde bunlara azıcık nefes aldırırsanız bunlar tekrar melanet işlerine başlayabilirler. Neyle karşı karşıya kaldığımızı unutmuyoruz."

Numan Kurtulmuş "Sultanbeyli'de cemevine yönelik saldırıya" ilişkin soruya, "Kesinlikle münferit bir adım olmadığı kanaatindeyim. Bunlar Türkiye'nin özellikle içinden geçtiğimiz bu hassas dönemde bazı fay hatlarını hareketlendirmek için yapılmış, şimdilik küçük görünse de bir takım provakatif unsurlardır. İçişleri Bakanlığımızın bu konuda büyük bir hassasiyetle işin üzerine gittiğini yakından bilen birisiyim." cevabını verdi.

Türkiye'nin bulunduğu bölgede yaşananlara dikkati çeken Kurtulmuş, emperyal güçlerin, bölgenin "mezhepçilik" ve "etnik kimlik" üzerinden bölünmesine karar verdiğini, bunlara karşı uyanık olanması gerektiğini vurguladı.

"Geçmek isteyen çok belediye başkanı var"

Kurtulmuş, Türkiye'de hiçkimsenin "Alevi-Sünni" meselesini kaşıyacak güce sahip olmadığının altını çizerek, milletin zihninde ve gönlünde böyle bir ayrımın bulunmadığını kaydetti.

Çocukluğunda, mahallelerinde "kimin Türk, kimin Kürt, kimin Alevi, kimin Sunni olduğunu" kimsenin sormadığını, bilmediğini belirten Kurtulmuş, "Birileri namussuzca, aşağılık bir şekilde emperyal projenin parçaları olarak gelip kapılara çarpı koyuyor, cemevimize gidiyor orada yere 'bitmedi, daha devam edeceğiz' yazıyor. Sen kimsin? Bu memleketi bölüp parçalamak, insanların gönüllerine fitne sokmak isteyenlere karşı vatandaşlarımızın çok uyanık olmasını istiyoruz." diye konuştu.

"Bazı belediye başkanlarının AK Parti'ye katılmasının" sorulduğu Kurtulmuş, şu anda AK Parti'ye geçerek hizmet vermek isteyen çok sayıda belediye başkanının olduğunu, bunlar arasında titiz bir çalışmanın yürütüldüğünü, AK Parti'nin misyonuna, vizyonuna, siyasi fikriyatına, gelecek hizmet programlarına uygun isimler üzerinde çalışmalar yapıldığını söyledi.

Kurtulmuş, iddia edildiği gibi herhangi bir baskıyla bir şeyin yapılmadığını dile getirerek, "Daha 4 yıllık bir süre var. Eğer biz bunu bir seçim manevrası olarak görseydik, seçimin 3 gün sonra olması gerekirdi." dedi.

"İlçe kongreleri devam ediyor"

"Erken seçim" iddialarının sorulduğu Kurtulmuş, şunları ifade etti:

"Türkiye'nin gündemi belli. Türkiye'de genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimi 2023 yılında, belediye seçimi ise 2024 yılında yapılacak. Türkiye şu anda gerçekten devasa sorunlarla boğuşuyor. Bütün bu sorunların üstesinden gelen, dirayetli, kararlı bir liderlikle, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Türkiye yoluna devam ediyor. Meselemiz Türkiye'yi bu süre içerisinde 2023'e daha güçlü bir şekilde götürebilmektir. Hedefimiz, Türkiye'nin 2023 hedeflerini tutturabilmesi için bütün bürokrasiyle, siyaset mekanizmasıyla, gayretle, canla başla çalışmaktır. Kaldı ki rasyonel olarak erken seçim meselesine baktığımız zaman, Türkiye'nin bugünkü siyasi şartları içerisinde hiçbir şekilde erken seçimi gerektirecek rasyonel bir sebep yoktur. Muhalefetin seçim istemesini normal karşılarım ama muhalefete de hiç olmazsa 'seçimin şartları var mı yok mu' diyerek bunları analiz edip ona göre bu sözleri üzerinde yoğunlaşmalarını tavsiye ederim."

Kurtulmuş, "AK Parti'nin kongre sürecinin" sorulması üzerine, "İlçe kongrelerimize yeni başlamış vaziyetteyiz. İlçe kongrelerimiz muhtemelen yaz aylarına kadar devam edecek. Ondan sonra il kongrelerimiz olacak. Belli bir kongre takvimi var. Bu çerçevede ya 2020'nin sonlarına doğru ya da 2021'in başlarında kongremizi yaparız." yanıtını verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
13°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Galatasaray 20 39
3. Fenerbahçe 19 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Trabzonspor 20 33
6. Hatayspor 20 32
7. Alanyaspor 19 31
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 20 23
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. Samsunspor 18 36
3. İstanbulspor 17 34
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Akhisar Bld.Spor 18 16
15. Menemen Belediyespor 17 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Celta de Vigo 20 24
10. Cádiz 20 24
11. Levante 19 23
12. Getafe 18 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:46
Güneş 08:15
Öğle 13:21
İkindi 15:54
Akşam 18:18
Yatsı 19:41