Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, viyadük üzerindeki asfalt çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu ve viyadüğün en kısa sürede hizmete açılacağını söyledi. Uraloğlu, viyadüğün tamamlanmasıyla birlikte şu an kullanılan 16,2 kilometrelik yolun 685 metreye ineceğini ve Artvin'e gidiş geliş saatinde yaklaşık 25 dakika zaman kazanılacağını ifade etti.

Yusufeli Barajı ve HES Projesi:

Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen ve 275 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 5. en yüksek barajı olma özelliğini taşıyor. Barajın yapımı nedeniyle Yusufeli ilçe merkezi ve 7 köy sular altında kalırken, devletin hızlı çalışmalarıyla yeni yerleşim yerleri inşa edildi ve vatandaşlar mağdur edilmedi.

Yusufeli Merkez Viyadüğü'nün Önemi:

Erkan Aydın, makamında vatandaşları ağırladı Erkan Aydın, makamında vatandaşları ağırladı

Yeni ilçe merkezini mevcut kara yoluna bağlayacak olan Yusufeli Merkez Viyadüğü, 150 metre yüksekliğinde ve 685 metre uzunluğunda. Dengeli konsol ve dökme sistemi kullanılarak inşa edilen viyadük, Artvin'e ulaşımı kolaylaştıracak ve hem zamandan hem de yakıttan tasarruf sağlayacak.

Bakan Uraloğlu'nun Sözleri:

Uraloğlu, viyadüğün tamamlanmasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Yusufeli Merkez Viyadüğü'nde son segment konularak iki yaka bir araya getirildi. Köprü üzerindeki asfalt çalışmalarını bir an önce tamamlayarak viyadüğü hizmete açacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun."