Bakan Akar, ''Gelişmeleri yakından takip edeceğiz.''

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de katıldı.

Törende konuşan Bakan Akar, küresel ve bölgesel düzeyde risk ve tehditlerin arttığı hassas bir dönemden geçildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'nin uluslararası ilişkilerde özne hâline geldiğini, etki ve ilgi alanını her geçen gün genişlettiğini ifade eden Bakan Akar, "Ülkemiz tüm gelişmeleri yakından takip etmekte kendi inisiyatiflerini hayata geçirmek suretiyle her türlü tedbiri almaktadır." diye konuştu.

Türkiye'nin en büyük savaş gemisi için geri sayım Türkiye'nin en büyük savaş gemisi için geri sayım

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkesinin ve halkının güvenliği için başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde, Kıbrıs dâhil Mavi Vatan’da her türlü risk, tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve sınır ötesinde azim ve kararlılıkla mücadele ettiğini belirten Bakan Akar, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ve yoğun mücadelesinin verildiğini vurguladı. Bakan Akar, şunları söyledi:

"Biz bu faaliyetleri yaparken komşularımızın egemenliğine, hak ve hukukuna, sınırlarına son derece saygılıyız. Bizim tek amacımız halkımızın, ülkemizin güvenliğidir ve bunun için gayret gösteriyoruz. Bununla birlikte hakkımızı ve hukukumuzu savunmak için çalışıyoruz. Ege'de, Doğu Akdeniz'de ve Kıbrıs'ta da bu konuda önemli gayretler sarf ettik, sarf etmeye devam ediyoruz. Biz Yunan komşularımızla dost olmak istiyoruz. Onlarla uluslararası hukuk çerçevesinde, diyalog içinde, sorunlarımıza siyasal çözümler bulmak suretiyle ilişkilerimizi olumlu yönde geliştirmek istiyoruz. İçinde bulunduğumuz bu coğrafyanın zenginliklerinden iki tarafın vatandaşlarının en iyi şekilde yararlanmasını arzu ediyoruz; fakat bununla birlikte hiçbir şekilde ülkemizin, milletimizin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve hukukunu çiğnetmeyeceğimizi, herhangi bir oldubittiye izin vermeyeceğini de herkesin bilmesi lazım. Bizim Kıbrıs'ta eşit, bağımsız egemen iki devletli çözüm konusundaki tezimizin herkes tarafından anlaşılmasını ve bunun bir an önce hayata geçirilmesi için katkı sağlamalarını bekliyoruz."

Türkiye'nin Kıbrıs konusunda garantör devletlerarasında yer aldığını hatırlatan Bakan Akar, "Diğer garantörler ne yapar onu kendileri bilir fakat biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak garantörlük sorumluluklarımızın, görevlerimizin bilincindeyiz. Bunları bugüne kadar yerine getirdik, bundan sonra yerine getirmeye devam edeceğiz. Uluslararası hukuktan doğan meşru haklarımızı kullandık, kullanmayı sürdüreceğiz. Oradaki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da barış, oradaki vatandaşlarımızın rahat ve huzuru için gayret içinde olduğunun bilinmesi lazım. Hukuk içindeki gücümüzü, kuvvetimizi, haklarımızı, hukukumuzu da sonuna kadar korumaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

2002’DEN İTİBAREN YAKLAŞIK 20 BİN KİŞİ

TSK'nın NATO, BM, AB ve AGİT görevleri ile ikili ilişkiler kapsamında Azerbaycan’da, Libya’da, Katar’da, Somali’de, Bosna Hersek’te, Kosova’da ve daha birçok coğrafyada dünya ve bölge barışına katkı sağladığını, dost ve kardeş ülkelerin haklı davalarını desteklediğini aktaran Bakan Akar, "Afganistan Türk Görev Kuvveti, tarihî ve köklü kardeşlik bağlarımız bulunan Afganistan’da bugüne kadar NATO, BM kararlarına istinaden önemli görevler üstlenmiştir." dedi. Bu kapsamda yapılan görevleri de anlatan Bakan Akar, şöyle konuştu:

"TSK, 2002-2014 yılları arasında Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) bünyesinde Afganistan’da barış ve istikrarın sağlanması için gayret göstermiş, 2014’ten itibaren ise Kararlı Destek Misyonu kapsamında 6 yıldır Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenli bir şekilde işletilmesini sağlamıştır. Aynı zamanda Afgan kardeşlerimize eğitim, yardım, danışmanlık desteği de vermiştir. Bu görevler süresince TSK bünyesinde Afganistan’da 2002’den itibaren yaklaşık 20 bin silah ve mesai arkadaşımız görev yapmıştır. Ancak NATO’nun Afganistan’dan ayrılma kararı almasının ardından, beklenenden hızlı gelişen ve değişen şartlar Afganistan’daki misyonumuzu yeniden değerlendirmemizi gerekli kılmıştır. Bu süreçte hızlı ve etkin kararlar alınarak Sayın Cumhurbaşkanımızın onay ve talimatlarıyla personelimiz ve vatandaşlarımız 48 saatten az bir sürede Kabil’den tahliye edilmiştir."

Diğer ülke vatandaşlarının tahliyesine de gerekli desteklerin sağlandığını belirten Bakan Akar, şöyle devam etti:

"Kabil Havaalanı’ndaki yoğunluk ve gerginliğe rağmen tahliyelerin kısa sürede uçuş emniyetinden taviz verilmeden başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü ve Hava Kuvvetlerimizin geldiği seviyeyi bir kez daha ortaya koymuştur. Mehmetçik, bugüne kadar görev aldığı tüm coğrafyalarda olduğu gibi Afganistan’da da ecdadına, şanlı tarihine yaraşır şekilde, görevlerini başarıyla icra ederek, Afgan halkının gönlünü kazanarak ve dünya barışına hizmet etmenin gururuyla sağ salim ülkesine dönmüştür."

Afganistan görevini başarıyla tamamlayan Mehmetçik için 4. Kolordu Komutanlığında karşılama töreni düzenlendiğini hatırlatan Bakan Akar, "Bugün de tahliyelerin sağlıklı ve süratli bir şekilde gerçekleştirilmesinde görev alan siz değerli personelimizle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Afganistan’da bugüne kadar başarıyla görev yapan, ayrıca tahliyelerin planlanmasında ve icrasında görev alan tüm silah arkadaşlarımı, katkı sağlayan herkesi, özellikle şu anda aramızda bulunan uçuş ekibini, yer
destek ve uçak bakım personelimizi kutluyorum. Her birinizin alınlarından öpüyorum." ifadelerini kullandı. Bakan Akar, salondakilerle birlikte tahliyede görev alan personeli alkışladı.
 

GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ


Türkiye’nin göklerdeki gücü ve başarısının çelikleşmiş ifadesi Hava Kuvvetleri Komutanlığının nitelikli personeli, sahip olduğu imkân ve kabiliyetleri ile milletin gurur kaynağı olmaya devam edeceğini aktaran Bakan Akar, şunları kaydetti:
“Bu görevi de layıkıyla yerine getiren Hava Kuvvetlerimizi, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, teşvik ve destekleriyle yüzde 80’lere yaklaşan yerli ve millî silah sistemlerimizle, A-400M uçaklarımızla, İHA-SİHA-TİHA’larımızla, akıllı mühimmatımızla her zaman desteklemeye ve Hava Kuvvetlerimizin gücüne güç katmaya devam edeceğiz. Tahliye süresince Türk Silahlı Kuvvetlerine destek olan yerel personele, başta ABD, İngiltere ve Almanya olmak üzere uçak tahsisi dâhil gerekli desteği sağlayan NATO müttefiklerimize ve samimi iş birliğinden dolayı kardeş Pakistan ve Tacikistan’a teşekkür ediyorum. Ayrıca Kabil’de birliğimizde görev yapan kahraman ve can kardeşimiz Azerbaycan askerlerine, tahliye sürecinde başta Dışişleri ve İçişleri Bakanlığımız olmak üzere diğer bakanlık ve kurumlara da iş birliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye olarak bundan sonra da bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz. “

TÜRK PİLOTUNUN ÖZELLİĞİ

Törenin sonunda Bakan Akar, tahliye görevini başarıyla yerine getiren personelin yanına giderek görevlere ilişkin bilgi aldı.
Bir pilotun, “Hava sahası çok karışıktı, herhangi bir kontrol yoktu, havaalanında seyrüsefer cihazları çalışmıyordu.” ifadeleriyle görevin zorluğunu aktarması üzerine Bakan Akar, ”Hava sahasının tam olarak kontrol ve koordine edildiği, hava sahasında radarların, seyrüsefer cihazlarının tam olarak çalıştığı ortamda herkes uçak kullanır. Türk pilotunun marifeti, farkı, özelliği bu tür ağır ve zor şartlarda ortaya çıkıyor. Bundan dolayı hepinizi kutluyorum.” dedi.

GENELKURMAY BAŞKANI ORG. YAŞAR GÜLER

Törende konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler de tahliye görevini başarıyla yerine getiren personelle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başladı.

Afganistan'da bugüne kadar görev yapan tüm personelin büyük bir onur ve gurur kaynağı olduğunu dile getiren Orgeneral Güler, "Kardeş Afgan halkının birlik ve güvenliğinin temini ile bölgede barış ve huzurun sağlanmasına yönelik icra ettiğiniz bu kutsal görev en az hududu bekleyen, semalarımızı ve Mavi Vatanımızı kollayan silah arkadaşlarımızın ki kadar hayati ve önemlidir." diye konuştu.

"Bu zorlu tahliye görevi TSK'nın son günlerde Hamid Karzai Havaalanı'nda oluşan zorlu ve karmaşık durumlarda dahi ne denli profesyonel ve başarılı bir şekilde görev icra ettiğinin ispatı niteliğindedir." diyen Orgeneral Güler, bununla birlikte yurda dönmek isteyen vatandaşların tahliye sürecinin de başarıyla yönetildiğini söyledi.

"Kendinizle ne kadar gurur duysanız azdır.” diye seslendiği personeli bundan sonraki süreçte de önemli görevler beklendiğini ifade eden Orgeneral Güler, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da fedakârlık duygusu ve gayretle çalışmalarınıza devam edeceğinize aynı azim ve kararlılıkla görevlerinizi başarıyla yerine getireceğinize ve asil milletimizin gurur kaynağı olmaya devam edeceğinize inancım tamdır. Gece gündüz, sıcak soğuk, toz çamur demeden 7 gün 24 saat çalışarak görevlerini başarıyla yerine getiren Afganistan Görev Kuvveti personelimiz ile tahliye görevini büyük bir kahramanlık göstererek icra eden kahraman pilotlarımızı, uçuş ekibimizi, yer destek ve uçak bakım personelimizi canıgönülden kutluyor, yurda hoş geldiniz diyor, aileleri ile birlikte kendilerine sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum."
 

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI ORG. HASAN KÜÇÜKAKYÜZ

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de Afganistan halkının güvenlik ve istikrarına katkıda bulunmak amacıyla Birleşmiş Milletler, NATO ve ikili anlaşmalar çerçevesinde de 2002 yılından günümüze kadar eğitim, güvenlik ve danışmanlık desteği veren, ayrıca zorlu şartlar altında tahliye görevini başarıyla icra eden kahraman personelleri ile bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk ve kıvanç duyduğunu söyledi.

Dost ve kardeş ülke Afganistan'da 20 yıl süren bu kutsal görevi ve omuzlarına yüklenen tarihî sorumluluğu Türk Silahlı Kuvvetlerinin şanlı tarihine yakışır bir şekilde tamamlayarak yüce Türk milletini en güzel şekilde temsil ettiklerini belirten Küçükakyüz, şöyle konuştu:

"Zor ve meşakkatli göreviniz boyunca sadece kardeş Afgan haklı ile kurduğunuz dostane ilişkiler ile değil aynı zamanda birlikte görev yaptığınız dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetler personeli ile de uyum içerisinde çalışarak asil milletimizin gurur kaynağı oldunuz. Türk Silahlı Kuvvetlerinin dünya barışına katkı sunmak için görev yaptığı her bölgede üstün bir gayret göstererek emsalleriniz arasındaki saygınlığınızı korudunuz. İlave olarak son döneme Afganistan'da meydana gelen istikrarsız ortam ve Hamid Karzai Havalimanı’nda oluşan zorlu şartlara rağmen bugüne kadar almış olduğunuz eğitimler ve yüksek disiplin anlayışınız ile uçuş faaliyetlerinin devam etmesini sağlayarak tahliye sürecini başarı ile icra ettiniz. Personelimiz ve yurda dönmek isteyen vatandaşlarımızı Kabil-İslamabad arasında oluşturulan hava köprüsü ile 48 saatten kısa bir süre içerisinde tahliye ederek sizlere duyulan güveni boşa çıkarmadınız. Kendiniz ile ne kadar övünseniz azdır."