CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca Atatürk Anıtı önündeki konuşmasında Bugün, çökmüş bir imparatorluğun küllerinden ya istiklal ya ölüm diyerek yola çıkanların kurduğu Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gündür” dedi.

Zafer Yürüyüşü ve Atatürk Anıtı’na çelenk sunma törenine CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Prof. Dr. Yüksel Özkan ve Erkan Aydın ile Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve ilçe başkanları da katıldı.

Tophane İstiklal Savaşı Şehitliği önündeki buluşmanın ardından Tophane Meydanı’ndan başlayan yürüyüş Atatürk Anıtı önünde sone erdi. CHP Bursa İl Başkanlığı, Birleşik Kamu-İş Sendikası Bursa Temsilciliği, Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi, ÇYDD Bursa Şubesi, 29 Ekim Kadınları Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği’nin çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Coşkuyla tamamlanan törenin ardından konuşan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Büyük Zafer'in 100’ncü yıldönümünde, başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygı ve minnetle andığımızı belirterek, “Bugün mazlum ulusların özgürlük ateşi olan, dünyanın her yerinde ezilenlerin ve antiemperyalistlerin umut ışığı olan 30 Ağustos Zaferimizin birinci yüzyılı. Bugün, çökmüş bir imparatorluğun küllerinden ya istiklal ya ölüm diyerek yola çıkanların kurduğu Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gündür” dedi.

Karaca sözlerini şöyle tamamladı:

“Benim iki eserim var, birisi Türkiye Cumhuriyeti, diğeri de Cumhuriyet Halk Partisi diyen Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal’in bizlere emaneti olan CHP’nin Bursa il örgütü olarak şunu söylemek isterim. Dünyada eşi benzeri olmayan bir lider, diyor ki, benim düşüncelerimin bilimle ters düştüğünü görürseniz, hiç tereddüt etmeden bilimi seçin. Dünyada bir lider, böylesine mütevazi, böylesine öngörülü var mı bilmiyorum. İkinci yüzyıldayız, Cumhuriyet yine onun öngördüğü gibi dahili bedhahlar tarafından kuşatılmış durumda. Dahili bedhahlar yurdun her hücrelerine girdiler. Bugün sarayın puslu odalarında rüşvet, komisyon, atamalar konuşuluyor. Ama emin olun ki, hiçbir şart 1921’in 1922’nin şartlarından daha ağır değildir. Her buluştuğumuzda bu muhalefetteki son buluşmamız dedim ama şu andan itibaren seçim takvimine baktığımızda ne olursa olsun artık bu muhalefetteki son 30 Ağustos Bayramımız. Bundan sonraki ilk 30 Ağustos Zafer Bayramı çok daha büyük bir coşkuyla, devletin tüm kurumlarıyla, tüm hücrelerine kadar kutlayacağımız bir bayram olacak.”

Karaca’nın ardından STK’lar adına da Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Nedret Yayla bir konuşma yaparak katılımcıları selamladı.