Mudanya Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ertan ABDULAZİZOĞLU 12-18 Eylül tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan 35. Ahilik Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada küreselleşmenin getirdiği kolaylıklar yanında insani değerlere verdiği zararların gözlemlendiği çağımızda Ahilik Teşkilatı kültürümüze her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu vurguladı.

İnsana yakışan bir hayat için Ahilik Kültürünün önemine dikkat çeken açıklama şöyle;

Kültürümüzde önemli bir yeri olan ahilik, iyi ahlak, doğruluk, empati yapmak, kardeşlik, yardımseverlik, dayanışma gibi güzel meziyetleri birleştiren, ticaret ile ahlakı buluşturan insana yakışan bir hayat düsturudur.

Temelleri 13. Yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu’da atılan Ahilik Teşkilatı; meslek ve sanatkarlığı ahlaki değerlerle harmanlayan, sanatını dayanışma ile bütünleştiren, milli birlik ve beraberlik anlayışıyla toplumsal hayatımızın akışında çok önemli görevler ifa etmiştir.

Ne yazık ki, gelişen, teknolojiyle birlikte hızlanan ulaşım ve nakliye olanakları, başta internet olmak üzere sınır tanımayan iletişim araçları dünyanın adeta ufalmasına yol açmış ortaya çıkan küreselleşme, büyük serme sahiplerinin acımasız ticaret savaşları ve rekabetleriyle birlikte sayısız faydalarının yanında özgün kültürlere darbe vurmuş biz olma bilincinden ben olma anlayışına sürüklenmemize yol açmıştır.

Ahilik kültürümüz küreselleşmenin hayatımıza kattığı tüm olumsuz yansımalarına rağmen Anadolu'muzda halen yaşatılan, vicdani, ahlaki, insani vasıflarımızın gözbebeğidir. Yaşadığımız virüs pandemisi, üst üste meydana gelen sel felaketleri, ekonomik krizler, ahilik teşkilatımızın toplumsal dayanışmamız ve varlığımızın insana yakışır şekilde devamı için önemini bir kez daha hatırlatmıştır. 

Bu vesileyle Ahilik Teşkilatı'nın kurucusu Pir Ahi Evran-ı Veli'yi ve onun izinde yürüyen gelmiş geçmiş bütün ahileri rahmet ve minnetle yad ediyorum. Mekanları cennet, ruhları şad olsun. Ekonomik ve sosyal hayatımızın temeli olan esnaf ve sanatkarlarımız, başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyor, birlik beraberlik, dayanışmanın artarak devam etmesini temenni ediyorum.

Ertan ABDULAZİZOĞLU 

Mudanya Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı