Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yeni dönemde kentsel dönüşüme öncelik vereceklerini açıkladı. 100 bin konutluk dev bir projeyi hayata geçirmeyi planlayan Aktaş, "Daha ulaşılabilir ve daha yeşil dirençli şehir Bursa'yı inşa etmek için bu projeyi hayata geçireceğiz" dedi.

Deprem Gerçeği Göz Ardı Edilmeyecek

Bursa'nın aktif fay hatları üzerinde kurulu bir şehir olduğunu ve depremin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Aktaş, "Sağlam yapıları ve kentsel dönüşümüyle dirençli bir Bursa hayal ediyoruz" diye konuştu.

Geçmiş Dönemdeki Başarılar

Geçtiğimiz dönemde 530 bin yapı ve 1 milyon bağımsız bölüm konuttan dönüşüm önceliği bulunan alanlarda çalışmalar başlatıldığını belirten Aktaş, 14 farklı dönüşüm projesiyle 2025 yılı sonuna kadar 11 bin konutun hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi.

100 Bin Konutluk Dev Proje

Yeni dönemde 100 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi ile şehrin arterlerinin birbiriyle buluşturulacağını, yeni yollar açılacağını ve yeşil alanların artırılacağını kaydeden Aktaş, "Bu projeyi Bursa Büyükşehir Belediyesi, Burkent, TOKİ ve özel sektörün gücüyle gerçekleştireceğiz" dedi.

Sosyal Konut Müjdesi

Önümüzdeki dönemde 16 bin yeni sosyal konut da inşa edileceğini açıklayan Aktaş, "Başta yeni evlenen çiftlerimiz, emeklilerimiz ve işçilerimiz olmak üzere uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla evi olmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapıyoruz" diye konuştu.

Tarihi Bölgeler de Dönüşecek

Hanlar Bölgesi'nde Çarşıbaşı Meydanı'nın tamamlandığını ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bölgenin ilmek ilmek işleneceğini belirten Aktaş, Hisar Bölgesi'nde de çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Nilüfer 22. Uluslararası Spor Şenlikleri başlıyor Nilüfer 22. Uluslararası Spor Şenlikleri başlıyor

Cumalıkızık, Uluabat ve Umurbey'e Yatırım

Tarihi mahalle ve köyleri de koruyarak yaşatacaklarını dile getiren Aktaş, Cumalıkızık'ta düzenlemeler yapılacağını, Uluabat Gölü'nün eşsiz bir turizm destinasyonu haline getirileceğini ve Gemlik'teki Umurbey'in tarihi dokusunun korunacağını söyledi.

Kentsel Tasarım Rehberi

Tüm bu çalışmaların şehrin kurumsal kimliğinin oluşturulduğu kentsel tasarım rehberi ışığında gerçekleştirileceğini kaydeden Aktaş, Bursa'yı daha yaşanabilir bir şehir yapmak için kararlılıkla çalıştıklarını vurguladı.

Başkan Aktaş'ın Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamındaki Diğer Hedefleri:

  • Şehrin ana eksenini 2050 Çevre Düzeni Planı'nın oluşturacağı
  • Kentsel dönüşüm çalışmaları tarihi alanlarda, imalat ve sanayi alanlarında, kamusal alan ve yapılar özelinde de sürdürülecek
  • Akademik katkılar, ortak akıl ve mutabakatla kent anayasası yürürlüğe alınacak
  • JICA, alanında uzman akademisyenlerden oluşan bilim kurulumuz ve akademik odalarımızla birlikte çalışmalar kararlılıkla sürdürülecek

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm projesi, şehrin çehresini değiştirmesi ve daha yaşanabilir bir Bursa oluşturması açısından büyük önem taşıyor.