ANKARA (AA) - Yenimahalle Belediyesinde 19 Kasım'da gerçekleştirilecek çalıştayda, çocuk haklarını vurgulamak, bütüncül, sürdürülebilir, kapsamlı çocuk politikalarını oluşturmak amacıyla çocuk adalet sistemi, çocuk yoksulluğu, yoksunluğu ve çocuk ile ilgili diğer sorun alanları tüm yönleriyle ele alınacak.

İki bölümden oluşacak çalıştayın birinci bölümünde, protokolün ve davetlilerin katılımıyla genel değerlendirmeler yapılacak, "Türkiye'de Çocuk" konulu sunumlar basına açık olarak gerçekleştirilecek.

Basına kapalı ikinci bölümde ise sorun alanları, oluşturulacak masalarda eş zamanlı oturumlarda uzmanlarla kapsamlı olarak değerlendirilecek.

Çalıştay sonunda "Çocuk Politika Belgesi" oluşturulması ve kamuoyuyla paylaşılması hedefleniyor.

"Kapsamlı bir çocuk politikası geliştirmekte kararlıyız"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklara yönelik politikaların partilerinin temel önceliklerinden biri olduğunu söyledi.

Türkiye'de çocuklara ilişkin uygulamalarda çocukların karşılaştığı sorunlara sadece günlük tedbirlerle geçici çözümler getirilmeye çalışıldığını ifade eden Taşkın, Türkiye'nin toplumsal sorunlarından birinin çocuklara yönelik bütüncül ve sürdürülebilir bir politika geliştirilmemesi olduğunu dile getirdi.

Artan toplumsal eşitsizlik, derinleşen yoksulluk, ayrışma ve huzursuzluk gibi sorunlarla ulusal çocuk politikası geliştirerek mücadele edilebileceğini aktaran Taşkın, "Eşitsizliğe son verme amacına yönelik kapsamlı ve güçlü bir çocuk politikası geliştirmekte kararlıyız. Sadece belirli bir grup çocuk için değil, bütüncül bir yaklaşımla tüm çocuklar için sorun olabilecek alanları tespit ederek, bu sorunları önleyici sosyal politikalar geliştirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

"Çalıştayda çocuk haklarını vurguluyoruz"

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun "Çocuk Haklarına Dair Sözleşme"yi imzaladığı 20 Kasım 1989'dan bu yana her yıl 20 Kasım'ın "Dünya Çocuk Hakları Günü" olarak kutlandığını ifade eden Taşkın, şunları kaydetti:

"Çalıştayda, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve sözleşmenin temel ilkeleri olan yaşama, gelişme, korunma, ayrımcılığa uğramama ve çocukların katılımı ilkesi üzerinden çocuk haklarını vurguluyoruz. Çocuğun kendini pozitif biçimde geliştirmesi için her türlü imkanı yaratmak üzere, muhtaçlık ve lütuf kavramlarından tamamen farklı bir zihniyetle, hak temelli bakış açısıyla, çocuğun birey olarak kabul edildiği ve yüksek yararının gözetildiği politikaları üretmek üzere alanında uzman akademisyenler ve sivil toplum kuruşları ile bir araya geliyoruz."

"Çocuklarımızı yeterince koruyamıyoruz"

Çalıştayın koordinatörlüğünü üstlenen Koruyucu Aile, Evlat Edinme Derneği (KOREV) Başkanı Ülkü Aydeniz de dernek olarak 2005'ten beri dezavantajlı çocuklar başta olmak üzere tüm çocuklar için hak temelli savunuculuk çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Türkiye'de nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan çocukların, yoksulluk ve fırsatlara eşit erişememe başta olmak üzere önemli sorunlarla mücadele ettiğini vurgulayan Aydeniz, "Uluslararası birçok sözleşmeye taraf olmamıza rağmen çocuklarımızı yeterince koruyamıyor ve dezavantajlı duruma düşmelerini önleyemiyoruz. Bu sebeple çocuk konusunun, BM Çocuk Hakları Sözleşmesini esas alarak bütüncül, kapsamlı, sürdürülebilir politikalarla yeniden düzenlenmesi gerektiğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Çalıştayda konusunda uzman akademisyen ve sivil toplum örgütlerinin katılımını, önerilerini çok önemsediklerine işaret eden Aydeniz, "Bu çalışmanın bütüncül ve kapsamlı 'çocuk politikaları' oluşturulması için bir başlangıç olmasını umut ediyoruz ve tüm siyasi partiler bünyesinde, sürdürülebilir, veri tabanına dayalı, istişare mekanizmalarının çalıştığı çocuk özel ihtisas komisyonlarının kurulmasının temelini oluşturmasını diliyoruz." dedi.

Muhabir: Merve Yıldızalp