TBMM (AA) - CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın gözaltına alınmasına tepki göstererek, "TTB, Türkiye'nin saygın bir kurumudur. Elbette fikrine başvurulabilir ama bir gözaltı yönteminin doğru olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz." dedi.

Sarıbal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TTB Başkanı Fincancı'nın gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Fincancı'nın, hedef gösterildiğini, her türlü ithamda bulunulduğunu ve sonuç olarak gözaltına alındığını savunan Sarıbal, "Acaba bir tebligatta bulunulup çağrılsa, davet edilse gelmez miydi? Ama belli ki iktidar seçim sürecini nasıl bir siyasetle götüreceğini ortaya koymaya çalışmaktadır. Elbette ifadesi alınabilir ama direkt gözaltına alıp itibarsızlaştırmak, linç etmeyi doğru bulmuyoruz. TTB, Türkiye'nin saygın bir kurumudur. Elbette fikrine başvurulabilir ama bir gözaltı yönteminin doğru olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz." diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin çöp aktarma tesisi için 8 köyün yakınındaki bir alanda, rüzgarın da hakim olduğu bir yerde tesis kurmak istediğini öne süren Sarıbal, bölgenin buna uygun olmadığını ve ilgili odalardan görüş alınıp kısa sürede uygun yer bulanabileceğini savundu.

Sarıbal, Bursa'da Şehir Hastanesine giden yolda yapılan çalışmanın da esnafı olumsuz etkilediğini belirterek, sorunların en kısa sürede çözülmesi için Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına çağrıda bulunu.

Türkiye'de henüz gözükmese de küçükbaş hayvancılık konusunda sıkıntılar olduğunu iddia eden Sarıbal, çiftçi eti 120 liranın altında sattığı sürece bu sektörde ciddi bir sorun oluşacağını ileri sürdü. Orhan Sarıbal, bu alanda ciddi bir desteklemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.