Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) vefat eden eski Genel Başkanı Deniz Baykal için parti genel merkezinde tören düzenlendi.

Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Eski CHP Genel Başkanları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, ABB Başkanı Mansur Yavaş, Tek Parti Genel Başkanı Ahmet Özal, CHP’li milletvekilleri, Baykal ailesi ve sevenleri katıldı.

Törende konuşan ve Deniz Baykal’ın hayatı boyunca Türkiye için mücadele ettiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Genel Başkanım, huzurunuzda söz veriyorum. Ülkemizde mutlak anlamda hürriyeti tesis edeceğiz. Ömrünüzde verdiğiniz demokrasi ve özgürlük mücadelesini tamamlayacağız. Bu duygularla size Allah’tan rahmet sevgili eşiniz Olcay Baykal hanımefendiye, ailenizin tüm bireylerine, CHP ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın cenaze namazı, Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılındı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal için sabah saatlerinde CHP Genel Merkezinde tören düzenlendi. Genel merkezdeki törenin ardından bir tören de Türkiye Büyük Millet Meclisinde düzenlendi. Buradaki törenin ardından Baykal’ın cenaze namazı Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde öğlen namazının ardından kılındı.

Cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra çok sayıda siyasi, aile yakınları ve sevenleri katıldı. Deniz Baykal’ın cenaze namazını, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı.

Baykal’ın naaşı kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek üzere Devlet Mezarlığına götürüldü.

Hayatını haybeden eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal için siyasiler de taziye mesajları paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Baykal için taziye mesajı

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk siyasetinin değerli isimlerinden CHP Eski Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal'a Allah'tan rahmet niyaz ediyor, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayatını kaybeden eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal için taziye mesajı paylaştı.

Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:
"Türk siyasetinin değerli isimlerinden CHP Eski Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal'a Allah'tan rahmet niyaz ediyor, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum."

- TBMM Başkanı Mustafa Şentop, paylaşımında, "CHP eski Genel Başkanı, Antalya milletvekili Deniz Baykal'ın vefatı üzerine bir mesaj yayımladı: "Siyasi tarihimizin önemli isimleri arasında yer alan, Antalya Milletvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın vefatını üzüntü ile öğrendim. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve CHP camiasına başsağlığı dilerim" ifadelerine yer verdi.

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, paylaşımında ,”Türk siyasetinin emektar isimlerinden, tecrübeli siyasetçi ve devlet adamı, Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal'a Allah'tan rahmet, yakınlarına, tüm sevenlerine ve CHP camiasına başsağlığı diliyorum” dedi.

- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “CHP eski Genel Başkanı, eski Dışişleri Bakanlarımızdan, değerli hemşehrimiz, Antalya milletvekilimiz Sayın Deniz Baykal'a Allahtan rahmet diliyorum. Ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.

- AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise sosyal medya hesabından, ”Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum” açıklamasını yaptı.

- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Baykal için taziye mesajı paylaştı. Çelik paylaşımında şu ifadelere yer verdi;
"Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı, Antalya Milletvekili sayın Deniz Baykal'ın vefatını üzüntüyle öğrendik. Allah rahmet eylesin. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz."

Deniz Baykal kimdir?

20 Temmuz 1938'de Antalya'da doğdu. Babasının adı Hüseyin Hilmi, annesinin adı Feride'dir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Doktorasını Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde tamamladı. ABD Colombia ve Berkeley Üniversiteleri'nde iki yıl süreyle doktora sonrası çalışmalarına devam etti. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde siyaset bilimi doçenti olarak öğretim üyeliği görevinde bulundu. Siyaset bilimi alanında kitap ve makaleleri yayınlandı. 15 (IV), 16 (V), 18, 19, 20, 22. ve 23. Dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi. Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Başkanlığını yürüttü. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyeliği'ne seçildi. 37. Hükümet'te Maliye Bakanlığı, 42. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 52. Hükümette Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı'na seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı görevinde bulundu. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Baykal, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Hülya Keklik