İSTANBUL (AA) - Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Burak Kızılhan, transfer sürecinin ardından Süper Lig ve UEFA Avrupa Ligi'nde yüksek bir form grafiği yakalayan sarı-lacivertli takımın camiayı mutlu eden performans sergilediğini söyledi.

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu toplantısı, Kalamış'taki Faruk Ilgaz Tesisleri'nde başladı. Toplantıya Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar ile yönetim ve divan kurulu üyeleri katıldı.

Uğur Dündar'ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, 25 yılını doldurup yeni divan üyesi olanların isimleri okundu. Daha sonra Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, kulüpte 40, 50 ve 60 yılını dolduran üyelere tebrik plaketi takdim etti.

Yönetim kurulu faaliyet raporu

Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Burak Kızılhan, yönetim kurulu faaliyet raporunu okudu.

Türkiye'nin en büyük spor kulübü olarak rekabetçi kimliklerini ortaya koydukları 34 aylık sürenin geride kaldığını belirten Kızılhan, "Kariyerinde olimpiyat ikinciliği, Avrupa ve dünya şampiyonlukları bulunan kulübümüz sporcusu Buse Naz Çakıroğlu, Karadağ'daki Avrupa boks şampiyonasında ikinci kez Avrupa şampiyonluğu kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Buse Naz Çakıroğlu ayrıca ülkemize bu şampiyonadaki tek altın madalya kazandıran sporcu oldu. Bizi gururlandırdığı için teşekkür ediyorum." dedi.

Fenerbahçe Opet Kadın Voleybol Takımı'nın da son olarak Vakıfbank'ı 3-0 yenerek, şampiyonlar kupası dördüncü kez kazandığını ve sezona harika bir başlangıç yaptığını anlatan Kızılhan, futbol takımının başarısıyla ilgili de şunları ifade etti:

"Transfer sürecinin ardından Süper Lig ve UEFA Avrupa Ligi'nde yüksek bir form grafiği yakalayan takımımız, camiamızı mutlu eden bir performans gösterdi. Takımımız, 26 puanla bir maç eksikliğine rağmen lider durumda. Avrupa Ligi'ni namağlup şekilde, 14 puanla lider tamamladı, 16 turuna adını yazdırmayı başardı. Sonsuz destekle, yürüdükleri bu yolda başarılanının devamını diliyorum."

Tüm maçlarda futbolcularının seremonilere çocuklarla çıktıklarını ve sosyal sorumluluk odaklı bu projenin kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Kızılhan, "Dezavantajlı 14 çocuğun da bu heyecanı yaşamasına imkan sağlıyoruz. Fiziki olarak stada gelemeyen, tedavi altındaki çocukları da ülkede ilk olarak tabletle bu heyecana ortak ediyoruz. Bu çocuklar, hastane veya ev ortamında gene çubuklu formayı giyiyor, statta olan çocuklarla bu heyecanı paylaşıyorlar. En kısa zamanda iyileşmelerini ve fiziki olarak da onları statta ağırlamayı bekliyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak her zaman onların yanında olmaya, hayallerini gerçekleştirmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Divan kurulu toplantısı, diğer branşların şube sorumlularının faaliyetlerini okudukları hazırlanan videonun izletilmesiyle sürüyor.

Kulüp borcu 6 milyar 537 milyon lira

Fenerbahçe Kulübünün, 30 Haziran itibarıyla toplam borcunun 6 milyar 537 milyon lira olduğu bildirildi.

Fenerbahçe Denetim Kurulu Üyesi Mehmet Vodina, Kalamış'taki Faruk Ilgaz Tesisleri'nde devam eden Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu toplantısında, denetim kurulu faaliyet raporunu okudu.

Rapora göre, son altı aylık dönemi kapsayan 1 Ocak-30 Haziran döneminde Fenerbahçe'nin toplam borcunun 6 milyar 537 milyon lira olduğu belirtildi.

"Ekranlara çıkıp mikrofonun önünde 'büyüğüz' demekle büyük kulüp olunmuyor"

Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Erol Bilecik, "İstediğini söyleyen istemediğini işitir. Ekranlara çıkıp mikrofonun önünde 'büyüğüz' demekle büyük kulüp olunmuyor. Bunu destekleyen rakamlar olmalı. Rakamlar ortada." dedi.

Kalamış'taki Faruk Ilgaz Tesisleri'nde devam eden Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu toplantısında, tüzükle ilgili bilgiler veren Fenerbahçe Spor Kulübü'nün hukuktan sorumlu yönetim kurulu üyesi Fethi Pekin, Türkiye'de spor kulüplerinin mali sorunlarla boğuştuğunun belirterek, bunun en temel sebebinin gelir-gider kalemlerinin yol açtığı olumsuzluklar olduğunu ve bunun kulüpleri yok olma sarmalına taşıdığını söyledi.

Türkiye'de 26 Nisan 2022'de yasalaşan yeni bir kanunla, spor kulüplerinin Gençlik ve Spor Bakanlığı tesciliyle tüzel kişilik kazandığını hatırlatan Pekin, bu yasanın kulüplerin mali yapılarını gözden geçirmelerine imkan sağladığını, denetim mekanizmalarının kurulduğunu ve bütçe harcama ilkelerinin getirildiğini anlattı.

Yeni tüzük hazırladıklarını ve bunu 26 Nisan 2023'e kadar takdim etmeleri gerektiğini de kaydeden Pekin, "Tüm bu gelişme ve değişimler karşısında elbette Fenerbahçe'nin de mevcut tüzüğüyle değişikliklere kayıtsız kalması düşünülemezdi. 2018'den beri yoğun çalışmalar yürütmekteydik. Bir taslak hazırladık, yol haritası oluşturduk. Bilgi ve incelemenize sunmayı planlıyoruz. Amacımız destek ve fikirlerinizi alarak tüzük metnimizi, çağın gereklerine uygun şekilde nihai haline getirmek ve kulübümüzün ihtiyaçlarını karşılar nitelikte bir metin ortaya çıkarmaktır." diye konuştu.

Fenerbahçe'nin UEFA geliri 12 milyon 953 bin lira

Kulübün finansal durumuyla ilgili bilgi veren Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanvekili Erol Bilecik de "İstediğini söyleyen istemediğini işitir. Ekranlara çıkıp mikrofonun önünde 'büyüğüz' demekle büyük kulüp olunmuyor. Bunu destekleyen rakamlar olmalı. Rakamlar ortada. Fenerbahçe taraftarının eşsiz desteğiyle, ne yaparlarsa yapsınlar bizi tutmalarının çok zor olacağı bir sene olacağını düşünüyorum. Gururla yaşanacak bir sezon olacak." ifadelerini kullandı.

Kulübün 1 Ocak ve 30 Haziran 2022 dönemlerinde gelir ve giderlerine bakıldığı zaman çok küçük farkların oluştuğuna dikkati çeken Bilecik, bütçeye göre sporcu ve teknik kadro giderinde önemli bir eksilme olduğunu söyledi.

Avrupa Ligi'nde ilk 16'ya kalma başarısı gösteren futbol takımının UEFA gelirlerinin 12 milyon 953 bin lira olduğunu açıklayan Bilecik, Fenerbahçe'nin 1 milyar 379 milyon, Galatasaray'ın 1 milyar 546 milyon, Beşiktaş'ın 961 milyon ve Trabzonspor'un da 879 milyon lira takım harcama limitlerinde olduğunu dile getirdi.

"Gelecek sezon borçta ana para artı faizlerin toplamı 1 milyar lira"

Fenerbahçe Futbol Takımı'nın Nisan 2020'ye oranla piyasa değerinin iki katına çıktığını, üyelik gelirlerinin de arttığını söyleyen Bilecek, İddia gelirlerinin ise kur farkı nedeniyle düşüş gösterdiğini ifade etti.

Yeniden yapılanma sonrası ana para hariç faiz ödemeleri yaptıklarını ve bugüne kadar 55 milyon liralık ödeme gerçekleştiğini aktaran Bilecik, bütün kulüplerin gelecek sezon zorluklar yaşayacaklarını da işaret ederek, şunları kaydetti:

"Kulübümüzün 2023-24 sezonu borcunda, ana para artı faizlerin toplamı 1 milyar lira. Neredeyse 6 aylık gelirlerimizin fevkalade üzerinde. Bu tablo maalesef hayatın gerçeği. Oldukça çetrefilli ve yönetilmesi kolay olmayan bir sezon olarak önümüzde duruyor. El birliğiyle, taraftarın taşın altına daha fazla elini koymasıyla, iyi mali disiplin ve devletimizin yardımıyla inşallah altından kalkacağız ama işimizin kolay olmadığını söylemek istiyorum."

Altay Bayındır'a destekte Ali Koç etkisi

Bir üyenin, kaleci Altay Bayındır'a destek verilmesi gerektiğini söylemesi üzerine araya giren Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar, Başkan Ali Koç'un teknik direktör Jorge Jesus'un, Altay Bayındır'a destek vermesi ve kendisiyle konuşması konusunda etkili olduğunu bildiğini söyledi.

Dündar, "Birçok branşta şampiyonluğumuzu hiçbir güç engelleyemeyecek. Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Fenerbahçe camiası, bir ve bütün olalım. Bu toplantı belki de başarılarla dolu sezonun, parmakla gösterilecek bir sezonun toplantısı. İnanıyorum ki her şey çok güzel gidecek." dedi.

"Biraz rehavet, üstten bakma görüyorum"

Toplantı sonunda bir konuşma yapan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç da, futbol takımının sergilediği performansa dikkati çekerek, "Hem lig hem Avrupa'da lideriz. Futbolumuz göze hoş geliyor. Savaşçı ruh, takım olmamız, hocamızın duruşu, söylemleri, futbol anlayışı ve stiliyle ilk etabı, hem rakamsal olarak hem de psikolojik olarak da bir üstünlükle tamamladığımızı düşünüyorum. Ama hiç önemli değil, önemli olan sezon sonunu üstünlükle tamamlamamız." dedi.

Camianın şimdiden şampiyonluktan bahsetmemesi gerektiğini vurgulayan Ali Koç, "Rica ediyorum şampiyonluğun 'ş'sinden bile bahsetmeyin. Rakiplerinizle alay etmeyin, fazla havaya girmeyin ama sizi en büyük inançla inanmaya, takımı desteklemeye, saha dışında korumaya davet ediyorum. Hepimizin başarı yolunda sorumlulukları vardır, bütün camianın. Daha gidecek çok yolumuz var. Biraz rehavet görüyorum, üst perdeden bakma görüyorum. Bunları hak edecek bir konumda değiliz. Bu hatayı geçmişte yaptık, lütfen bu hatayı tekrar yapmayalım. Sıkı sıkı kenetlenenim, özellikle de işler kötü giderken. Tabii ki düştüğümüz zamanlar da olacak. O zamanlar en çok size ihtiyacımızı olan zamanlar olacak. Bunu tüm branşlar için söylüyorum." diye konuştu.

Erkek basketbol takımının da beklenti ötesinde bir performans sergilediğini ve bir sayı farkla yenildiği Barcelona maçından sonra, savaşçı ruhu gördüğü için umudunun arttığını aktaran Koç, "Teknik kadro ve oyuncular çok büyük inanmışlıkla mücadele ediyorlar. Farklı bir enerji var orada. Allah nazar değdirmesin. Doğru yolda olduğumuzu söyleyebilirim. Diğer branşlar içinse konuşmak için çok erken, daha sezonun başındalar." ifadesini kullandı.

"Türk futbolunun adaleti yok"

Galatasaray'ın adalet çağrısıyla ilgili de görüş belirten Ali Koç, şunları dile getirdi:

"Bir rakibimizin adalet arayışı var. Son 10 senede 5 kere şampiyon olan rakibimizin. 22 Ekim'de haksızlığa uğrayan takımları kendi televizyonlarında göstereceklerine yönelik açıklama yaptılar. Biz bu topa girmek asla istemezdik ama bütün söylemleri ya bizim adımızı zikrederek ya da ima ederek oldu. Bu adalet arayışı keşke hep olsaydı. İşler iyi giderken de bir adalet arayışında olsalardı keşke. İşler ters giderken istediğiniz zaman, bunu insanlar, adalet değil ayrıcalık arayışı gibi düşünebilirler. Biz de resmi açıklamalarda değindik, hala değiniyoruz; Türk futbolunun adaleti yok. Belki minimize oldu, daha iyi olabilir ama şunu söyleyebilirim; zaten önceki federasyonların niyeti de adalet değildi. Hakemlere en çok biz isyan ettik canı yanan kulüp olarak. Çünkü bütün hakem sınavları kaldırılmıştı, keyfi hakemler atayacaklardı oraya. Belki bir takıma yardım eden hakem atanacaktı. Bir operasyon yaşanıyordu ve biz şiddetle karşı çıktık. Zaman gösterecek, doğru mu değil mi? Ama genelde zaten sıkıntılı bir sektör, UEFA sınavlarını geçmekte de zorluk çekiyorlar. 21. yüzyılda yakışıyor mu hakemlerimizin sınavdan geçememeleri? Başarır, başaramaz ama niyeti iyi federasyonun, bu yönetimin. Yeni testler getirdi ama bu zaman alacak. Bu kronikleşmiş yapı 1-2 senede oluşmadı ki. 20 yılın oluşumu bu. Bunu minimize etmek zaman alacak."

Fenerbahçe - Medipol Başakşehir maçındaki tartışmalı pozisyonun Galatarasay TV'ye gönderilmesi

Galatasaray'ın çağrısı üzerine Başakşehir maçındaki bütün otoritelerin penaltı olarak kabul ettiği pozisyon videosunu 24 Ekim'de ilgili kulübe gönderdiklerini vurgulayan Ali Koç, sonraki gelişmeleri de şu sözlerle anlattı:

"Allah'ın sopası yok ki, biz de bu adalet arayışından ilham alarak bu pozisyonu gönderdik. Cevap geldi; 'yönetim kurulumuza talebinizi ilettik' diye. Beklerdik, bekledik. 4 Kasım'da bir yazı yazdık, 'bir gelişme var mı' diye. Cevap şu; 'Başakşehir maçındaki pozisyonu edindik. Projemize katkınızdan dolayı teşekkür ederiz. Ancak objektif değerlendirme yapabilmek adına ve Türk futbolunda adalet ilkesi için yalnız ilgili maçınızı değil sezon başından bu yana leh ve aleyhe gelişen tüm tartışmalı pozisyonları iletmenizi rica ederiz2. Biz de 10 pozisyon var, onları hazırlıyoruz iletiyoruz.

Bırakın bu sezonu, son 5-10 sene leh-aleyhe bütün pozisyonları masaya yatıralım bakalım ne çıkacak altından. Biz 4,5 yıldır, 'Türk futbolunda adalet' diyoruz. İşler iyi giderken de kötü giderken de. İnşallah federasyonumuz bu yapısal sorunları, çıktığı yolda adresleyebilmek için başarılı olur. Bizim adalet anlayışımız; herkesin eşit şartlarda yarıştığı, rekabette ayrıcalıklandırılmadığı bir ortam. Bizim kendimize güvenimiz tam. Pozisyonları yollayacağız. İnşallah bizim pozisyonları da değerlendirirler ama programlarında tek konu Fenerbahçe olabilir böyle giderse."

"Bizi hedef alıyorlar"

Bazı basın mensuplarının da Türk futbolunda yönlendirme ve algı işi yaptığını öne süren Ali Koç, "Bunlar içinde bazıları var, deşifre edeceğim ama bugün değil. 'Bip' denen bir yer vardı, mücadele edip kapattık. Yeni kaynak bulmuşlar, yeni bir oluşuma gidiyorlar, kaynağın nereden geldiğini de biliyoruz. Herhalde Youtube. İki türlü çalışmaları var. Hedef aldıklarına iftira atarak, algı operasyonları yaparak, yalan bilgiler vererek kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırma, şüphe uyandırma ve kendilerine avantaj sağlama. Bir de yakın oldukları kulübü adeta onların bir sözcüsü, elemanı gibi, onların davasının bir parçası gibi yönlendirme." ifadelerini kullandı.

Ali Koç, kendileri bilgi vermedikleri halde, görüntüleri Galatasaray TV'ye gönderdiklerine dair bir haber çıktığını belirtip, bir gazetecinin ismini vererek, "Mesleğini nasıl yürüttüğünü görmeniz son derece net. Bunun gibi başkaları var 5-6 tane. Bunlar bizi hedef alıyorlar. Birilerinin emrinde gazetecilik kimliği altında çalışan insanlar bunlar." şeklinde konuştu.

Sürekli TFF'de olduğu, orada sık sık görüşüp kendine avantaj sağladığı, TFF başkanıyla Londra'ya gittiği yönünde yalan haberler yapıldığına işaret eden Koç, "Bunlar ahlaksız insanlar. Bunlardan da korunmamız lazım. bunların üzerine çöktüğünüz zaman belki de kalkıp, 'yanlış mı yapıyoruz' derler. Bunlardan istifade eden kulüpler varsa onlara da ikazım var. Bu öyle bir ilişki ki bu insanların söylediklerine siz inanmaya başlıyor ve kulübünüzü öyle yönetmeye başlıyorsunuz. Acayip bir çarktır bu. Aramızda da hala tribünde sıkıntılar olabilecek unsurlar görüyoruz. İnşallah işler iyi gider ve istedikleri amaca ulaşamazlar. En güzel örneği Altay'dı. En küçük şeyde nasıl sesler yükseldi statta? Uyanık olun, otokontrolü sağlayın statta. Elin Portekizli hocasının bunu bize söylemesine, söyletmesine gerek kalmadan lütfen otokontrolü sağlayın." değerlendirmesinde bulundu.

"Fenerbahçe'nin siyasetle işi olmaz"

Başkan Ali Koç, ayrıca ''Fener alayı'' yürüyüşü sonunda yaptığı konuşmada söylediği, "Artık fabrika ayarlarımıza dönmemiz lazım" sözlerinin sadece Fenerbahçe ile ilgili olduğunu, başka yöne çekmeye çalışanların olduğunu da vurgulayarak, "Seçimlerin eli kulağında. Tekrar söylüyorum, lütfen bizi siyasete sokmayın. Fenerbahçe'nin siyasetle işi olmaz. Bizim renklerimizde her kesimden insan vardır. " dedi.

Ali Koç, son olarak, Fenerbahçe akademisi ve altyapıyla ilgili yeni projelerin videosunu salondakilere izletti.

Muhabir: Murat Kaya