İstanbul’da gerçekleştirilen ve aranan 175 şüpheliden 161 zehir tacirinin gözaltına alındığı "Kökünü Kurutma Operasyonu"nun detayları ortaya çıktı. Sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun duyurduğu operasyona 1 helikopter, 1 hava aracı ve 11 narkotik dedektör köpeğin yer aldığı kaydedilirken, uyuşturucu taşımacılığında kullanılan çok sayıda ticari taksi ve motokuryeye el konuldu.

Alınan bilgilere göre, Türkiye’nin uyuşturucu ile mücadelesi gerek yurt içinde gerek ise yurt dışında büyük bir kararlılıkla sürüyor. Uyuşturucu satıcılarına yönelik gerçekleştirilen ve ‘torbacı’ ve ‘sokak satıcıları’ olarak tabir edilen 42’ncisi gerçekleştirilen ’Kökünü Kurutma Operasyonları’na bir yenisi bugün İstanbul’da eklenmişti.

Aranan 175 şüpheliden 161’i yakalandı

Sabaha karşı 06.30 sıralarında İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne mensup 900 personelin katıldığı operasyonda haklarında yakalama kararı bulunan 175 şüpheliden 161’inin gözaltına alındığı açıklanmıştı. Kolluk kuvvetleri tarafından kentin her iki yakasında belirlenen çok sayıda adrese yapılan eş zamanlı operasyonların detayları gün yüzüne çıktı. Yakalanan ticari taksi sürücüleri ve motokuryeler, uyuşturucu servisini ticari taksiler ile taşımak ve kuryelik yapmakla suçlanıyor.

Uyuşturucu kuryeleri adım adım takip edildi

Yaklaşık 16 ay süren teknik ve fiziki takibin devamında yapılan baskında gözaltına alınan şüphelilerin evlerinde ve kullandıkları araçlarda yapılan aramalarda, 3 kilo 390 gram kokain, 1 kilo 19 gram esrar, 90 gram eroin, bir miktar sentetik kannabinoid, 4 sentetik ecza, uyuşturucu ticaretinde kullanılan 8 hassas terazi, 2 baskı makinesi, bir çelik yelek, 4 tabanca ve bu silahlara ait 83 mermi ele geçirildi. Yakalanan 161 şüpheli sorgulanmak üzere emniyete götürülürken, İstanbul genelinde düzenlenen operasyonda 258 ekip, 33 Özel Harekat unsuru olmak üzere toplamda 900 personel, 1 helikopter, 1 hava aracı ve 11 narkotik dedektör köpeğinin yer aldığı belirtildi. Operasyon çerçevesinde adreslerinde bulunamayan firari durumda olan 14 şüphelinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

Ara operasyonlarda 106 şüpheli yakalandı

Öte yandan, aynı soruşturma çerçevesinde 16 ay boyunca yapılan ara yakalamalarda 106 şüphelinin gözaltına alındığı ve 72 kilo 640 gram kokainin ele geçirildiği de belirtildi. Diğer taraftan bu sabah saatlerinde düzenlenen "Kökünü Kurutma Operasyonu"nda el konulan ticari araçlar ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün avlusunda sergilendi.