İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince düzenlenen 4 ayrı tarihi eser kaçakçılığı operasyonuyla; yasadışı yollarla temin edilen Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait olduğu değerlendirilen bin 83 adet tarihi nitelikli obje ele geçirildi. Operasyonda 6 kişi gözaltına alındı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, elinde bulunan tarihi eser niteliği taşıyan objelere müşteri arayan bir şebekeyi takibe aldı. Yapılan istihbari çalışmalar ve takip neticesinde; şahısların tarihi eserleri Eyüpsultan ilçesinde bulunan iki ayrı adrese getireceği bilgisini aldı.

Söz konusu şüpheli şahısları takibe alan Jandarma ekipleri tarafından şahısların üzerinde ve adreslerinde yapılan aramalarda; Bizans, Roma ve Osmanlı dönemine ait olduğu değerlendirilen bin 47 adet bronz ve gümüş sikke, 32 adet obje, 2 adet tablo, 2 adet ikona eser olmak üzere toplam bin 83 adet tarihi nitelikli eser ele geçirildi.

Ele geçirilen eserler incelenmek üzere İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğüne teslim edildi. 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında müzelik değerde tasnif ve tescile tabi eserlerden 1083 adet sikke ve obje olduğu değerlendirilen eserler, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı.

Yakalanan şüpheliler (T. Ö.) (A.T.) , (S. Ş.) , (H.Ö.) , (Y.K.) ve (A.C.) ifadelerinin alınmasının ardından adli makamlara sevk edildi.