Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, 4 yılda bitirme vaadiyle 2012'de temeli atılan Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Hızlı Tren hattının 10 yıl geçmesine rağmen bitirilemediği gibi, AKP Hükümetinin bu başarısızlığını saklamak için projeye sürekli yeni etaplar ekleyerek hedef şaşırttığını söyledi. Yaptığı yazılı açıklamada 1860'larda kazma-kürek ve katırlarla 2 yılda tamamlanan İstanbul-İzmit tren hattına atıfta bulunan Karaca, AKP'nin bugünkü teknolojiyle 105 km'lik Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattına 10 yılda 1 metre bile ray döşeyemediğinin altını çizerek, "Sanki 10 yıl önce temel atılan 105 kilometrelik Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattı bitmiş, 95 kilometrelik Bandırma hattı eklendi.

Henüz 1 metre kamulaştırmanın yapılmadığı Bursa-Bandırma hattı bitmiş gibi, Balıkesir hattı da eklendi. Buradan şunu anlıyoruz, 2025'te projenin bitmesi hayal. AKP iktidarı ne zaman vaadini yerine getirmezse hedef şaşırtıyor, önümüzdeki dönemlerde Kütahya, Çanakkale, İzmir'e kadar tren hattını uzatıyoruz derlerse hiç şaşmayacağız" şeklinde konuştu.

"TEMEL 2012'DE ATILDI, 2016'DA İLK SEFER YAPILACAKTI"

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'nın açıklaması şöyle:

"Bursa'da 1953 yılında Bursa-Mudanya demiryolu raylarının sökülmesiyle vedalaştığımız demir ağlarla yeniden kavuşma özlemimiz her iktidar döneminde suiistimal edildi. AKP iktidarı döneminde 2008 yılında başlayan Bursa-Yenişehir-Osmaneli 105 kilometrelik Yüksek Hızlı Tren hattıyla ilgili AKP'nin bütün bürokratları, yetkili yetkisiz, ilgili ilgisiz tüm milletvekilleri, Bursa'ya yolu düşen tüm bakanları sayısız müjdeler uçurdu. Ancak 2011 yılında ihale edilebilen Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Hızlı Tren hattının Aralık 2012'de temeli atıldı. Temel atılırken dönemin Başbakan Yardımcısı, Ulaştırma Bakanı, Bursa milletvekilleri, belediye başkanları ve neredeyse tüm AKP bürokratları tören alanındaydı, '2 başkenti birleştiriyoruz' dediler. Osmanlı'nın başkenti Bursa ile Cumhuriyetin başkenti Ankara 2 saat 15 dakikada buluşacaktı. Ne zaman, 2016 yılında."

"YÜKSEK HIZLI TREN YÜK TRENİNE DÖNÜŞTÜ, SON İHALE 23 MİLYAR LİRA"

"393 milyon liraya ihale edilen hattın daha tünelleri bitmeden para bittiği için, harç bitti yapı paydos oldu. Uzun bir sessizliğe gömülen Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı projesi 2016 yılında ikinci kez ihaleye çıkarıldı. 683 milyon liraya yapılan ihaledede 2018 yılında hizmete açılacağı söylenmişti. Ancak aradan geçen zamanda baktık ki 2017, 2018 ve 2020'de açılamayacağı görüldü. 2018'de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminde AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçim bildirgesinde adını anarak Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattını 2020 yılında bitireceğini vaat etti. Ancak şunu gördük ki 2018 yılında üçüncü kez ihale açıldı. 2.5 milyar liraya yapılan ve hattın tamamının bitirileceği ihale, akıllara ziyan bir gerekçeyle iptal edildi.

Bugünkü yaşadığımız ekonomik kriz o dönemde öngörülmüş ki ilgili firmaya olası bir ekonomik krizde projenin bitirilmeyeceği öngörülerek yer teslimi yapılmadı. Yine sessizlik dönem başladı ve 2020 yılında bir önceki ihalenin yaklaşık dört katıyla, bu kez 95 km'lik Bandırma hattı da eklendi ama şöyle bir gerçek vardı: Bursa artık Yüksek Hızlı Trene daha kavuşmadan veda etmişti, Yüksek Standartlı Yük Treni'ne döndü ve 9.5 milyar liraya, 1 milyar 238 bin 500 euro, şu anki kurla 23 milyar liraya ihale edildi."

"BURSA-OSMANELİ BİTMEDİĞİ İÇİN HEDEF ŞAŞIRTIP YENİ HATLAR EKLİYORLAR"

"2022 yılında bitecek dendi, gelin tabloya bakıldığında henüz hiçbir şey yok, 2024 dendi yine bir şey yok. Şu anki Ulaştırma Bakanı birkaç ay önce Bursa’daki tünel ışık görme töreninde dedi ki, 'diğer tünelleri de hızla açarak 2.5 yıl içerisinde Bursa'nın tren özlemini sona erdirebileceğiz.' Buradan şunu anlıyoruz, her şeyin yolunda gitmesi durumunda Bursa-Ankara tren hattının yapımı 2025’te bitecek. AKP yetkilileri ne zaman projeyi zamanında bitiremeyeceğini anlarsa hedef şaşırtıyor. Sanki 10 yıl önce temel atılan 105 kilometrelik Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattı bitmiş, 95 kilometrelik Bandırma eklendi. Ama şu an anlıyoruz ki 2025'te de sanırım bitmeyecek. Bugünlerde yerel bir gazetede şöyle bir haber gördük: 'Müjdeler olsun, artık tren Balıkesir'e de gidiyor.' Henüz 1 metre kamulaştırmanın yapılmadığı Bursa-Bandırma hattı bitmiş gibi Balıkesir hattı. Buradan da şunu anlıyoruz, 2025'te de projenin bitmesi hayal. AKP iktidarı ne zaman sıkışsa, ne zaman vaadini yerine getiremezse hedef şaşırtıyor, önümüzdeki dönemlerde Kütahya, Çanakkale, İzmir'e kadar tren hattını uzatıyoruz derlerse hiç şaşmayacağız."

"130 YIL ÖNCE 91 KM'LİK HAT 2 YILDA BİTTİ. BUGÜN 10 YILDA 1 METRE RAY DÖŞENEMEDİ"

"Şu bir gerçek ki topraklarımızda ilk demiryolların yapıldığı dönemleri biliyoruz. 91 kilometrelik Haydarpaşa-İzmit hattı bundan 130 yıl önce o günkü teknolojiyle kazmayla kürekle ve iş makinesi olarak katırların kullanıldığı bir dönemde 2 yılda tamamlanırken, bugün ağır iş makineleriyle, tünel delme makineleriyle, bugünkü teknoloji ile 10 yılda daha 1 metre ray döşenemedi. İşte AKP'nin Bursa'daki demiryoluyla raylı sistemle imtihanı budur. Anlaşılan bu ki AKP bu projeyi bitiremeyecek, bu projeyi bitirmek Cumhuriyet Halk Partisi'ne nasip olacaktır."