Ahmet Özal, 7 partinin oluşturduğu Türkiye İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı oldu. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal Türkiye ittifakı Cumhurbaşkanı adayı oldu. İstanbul Yeşilköy'de bir otelde, saat 16.00'da 'Türkiye İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Tanıtım Toplantısı' düzenlendi. Toplantıda 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, Türkiye İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıkladı. Herkese eşit bir Cumhurbaşkanı olacağını ifade eden Özal:" Türkiye İttifakı beni Cumhurbaşkanı adayı gösterdi.

Bana güvenen herkese teşekkür ederim. Bana göre Türkiye bu değişimlere hazırlanmalıdır. Kaybedecek vakit yoktur. Geçmiş tecrübelerimden, dünyadaki gelişmeleri takip etmek gerektiği biliyorum. Bunları bildiğim için 20 sene sonra siyaseten geri döndüm. Çünkü benim bakanım burası. Ve her ne kadar uzun yıllar yurt dışında yaşasam da sonunda tekrar ülkeme geldim.

"Cumhurbaşkanı olursam herkese eşit mesafede davranacağım"

 Bugün dünyadaki gelişmeler, Türkiye’deki gelişmeler, biz ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Vicdanımızdan dolayı buradayız. Şimdi kıymetli dostlar çok kısa kısa problemlerimizle ilgili ve yapılması konuşuyoruz. Türkiye deprem bölgesi Marmara’da beklenen deprem var. Ne zaman olacağı belli değil. Ama bu konuda rahatsız olmamız lazım. Vergiler konusuna çok kısa değineceğim. Türkiye’de 200 çeşit vergi bulunuyor. Bu vergilerin çoğu geçersizdir.

Türkiye’de ki esnaf, sanatkar, iş dünyası, memur, işçi, emekli, herkesin sorunu vergidir. Vergi oranlarını aşağı indirmek zorundayız. Vergi oranının ne kadar aşağı indirirseniz o kadar çok vergi toplarsınız. Bu yasalarla konuşulan naylon faturalar, uydurma faturalardan da kurtulmuş olursunuz. Bana sorarsanız, ben Türkiye’deki toplam vergileri; KDV’yi, gelir vergisini yüzde 10 indiririm, başka vergi de almam. Ben eğer Cumhurbaşkanı seçilirsem herkese aynı mesafede yaklaşacağım. Benim TBMM’de grubum var diye kavga etmeyeceğim. Türkiye İttifakının genel başkanları tarafından aday gösterildim. Bana güvendikleri ve inandıkları için hepsine teşekkür ediyorum” dedi.