Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, maden faciasının yaşandığı Bartın Amasra'da maden şehidi Rıdvan Acet'in Kazpınarı Köyünde düzenlenen cenaze törenine katıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu daha sonra, facianın yaşandığı Amasra Taş Kömürü İşletmelerine giderek bilgi aldı. Basın mensuplarına açıklamalarda da bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, hastanede tedavi gören yaralı madenci Kemal Berberoğlu'nu ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Değerli basın mensupları, öncelikle başsağlığı dileklerimi iletmek isterim bütün işçi kardeşlerime, hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin ailelerine.

Az önce bir cenazedeydik. Hayatını kaybeden maden şehitlerimizin sayısı 41 oldu. Ya arkadaşlar, gerçekten öfke doluyum, gerçekten üzgünüm. Ya biz 21. yüzyıldayız arkadaşlar 21. yüzyılda. Ben bir yılbaşı gecesini maden işçilerinin çalışma koşullarını öğrenmek için, görmek için bir yılbaşı gecesini yerin yüzlerce metre altında maden işçileriyle geçirdim. Alın teri döküyor bu insanlar. Bu insanların can güvenliğini sağlamak sosyal devlet dediğimiz devletin görevidir. Ya 21. yüzyılda Soma’yı unutmadık, Ermenek’i unutmadık. Şimdi burada 41 kardeşimiz hayatını kaybetti. Hangi çağda yaşıyoruz Allah aşkına ya. Ya neden sadece bu maden kazaları, kitle ölümleri sadece Türkiye’de oluyor. Dünyanın başka bir ülkesinde maden çıkarılmıyor mu? Orada niye insanlar ölmüyor? Bizden daha fazla kömür çıkarıyorlar. Önlem alacağız diyorlar. Ya arkadaşlar, siz 20 yıldır neredesiniz ya? Nerede önlem alacaksınız? Bu ailelere kim hesap verecek? Hayat Türkiye’de bu kadar ucuz mu arkadaşlar ya? Emin olun üzülüyorum ya, yazıktır, günahtır ya.

Neyse, peki arkadaşlar teşekkür ederim. Sağ olun arkadaşlar.