Nilüfer Belediyesi öncülüğünde, Samandağ Belediyesi’nin yanı sıra, Almanya Türk Öğretmen Dernekleri
Federasyonu ve Nilüfer’deki kadın derneklerinin destekleriyle Hatay Samandağ’da hayata geçirilen anaokulu, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından yaraların sarılması için harekete
geçen Nilüfer Belediyesi, yardım çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Hatay Samandağ’da iki konteynerkent, aşevi ve kütüphane oluşturan Nilüfer Belediyesi, çocukların okul ihtiyacını gidermek için de yardım eliuzattı.

Kurduğu konteyner kentte yaşayan çocukların eğitimi için Samandağ Kaymakamlığı’ndan yer tahsisi
konusunda destek alan Nilüfer Belediyesi, Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu (ATÖF) iş
birliğiyle, bölgeye 4 derslikli bir anaokulu kazandırdı.


2 ay gibi kısa zamanda hayata geçirilen, 400 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 2 bin 300
metrekarelik alana sahip Samandağ Belediyesi Nilüfer ATÖF Anaokulu, düzenlenen törenle kapılarını açtı.
150 öğrenci kapasiteli anaokulunun açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve eşi Zeynep
Terzioğlu Erdem, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Nihat Matkap, Samandağ Belediye Başkanı
Refik Eryılmaz, Samandağ Sahil Güvenlik Komutanı Yarbay Mevlüt Mercan, ATÖF Başkanı Yücel Tuna
ile dernek temsilcileri, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, Nilüfer kadın dernekleri temsilcileri ve bölge halkı katıldı.


Açılışta Samandağ Belediyesi Nilüfer ATÖF Anaokulu tam anlamıyla bir dayanışmanın ürünü
olduğunu vurgulayan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “6 Şubat deprem felaketinin ardından
aklımız, gönlümüz hep buradaydı. Yaraları sarmak için her zaman dayanışma içinde olduk. Zor zamanlardadayanışma ruhuyla birbirine kenetlenen Türk toplumunun bir ferdi olmaktan her zaman gurur duyduk.


Bursa’dan buraya uzatılan yardım elini sizlere ulaştırmak için köprü vazifesi gördük. Bundan sonra da
sizleri yalnız bırakmayacağız. Samandağ’ın Bursa’da bir kardeş belediyesi var. Bu anaokulunu da
dayanışma ile kurduk. Bu proje Nilüfer ve Samandağ Belediyelerinin yanı sıra, Almanya’daki 16 derneğinoluşturduğu Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu ve Nilüfer’deki kadın derneklerinindestekleriyle gerçekleşmiş bir projedir” dedi.

Nilüfer'de Sağlıklı Ürünler Sofralarda! Nilüfer'de Sağlıklı Ürünler Sofralarda!


Nilüfer’deki kadın derneklerinin de anaokuluna teknik malzeme desteğinde bulunduğunu belirten
Başkan Erdem, “18 kadın derneği; bilgisayar, yazıcı, projeksiyon cihazı, test kitapları ve kırtasiye
malzemesi gibi desteklerde bulundu. Bu okulun hizmete kazandırılmasında emeği geçen herkese çok
teşekkür ediyorum” dedi.


Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ise, depremin ardından bölgeye yardıma koşan ilk
kurumun Nilüfer Belediyesi olduğunu vurgulayarak, “Nilüfer Belediyesi sadece bu okulun yapımında katkısunmadı. Samandağ’a ilk konteyner kenti kuran yine Nilüfer Belediyesi oldu. Burada yaşayan
vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman yanımızda oldu” ifadelerini kullandı. Depremin enbüyük mağdurlarından birinin çocuklar olduğuna dikkat çeken Eryılmaz, “Çocuklarımız, büyük bir travmayaşadı ve büyük bir bölümü bu travmadan hala kurtulamadı. En fazla sahiplenmeye ihtiyacı olançocuklarımıza bu okulumuzun merhem olacağına yürekten inanıyorum. Bu depremde bazı okullarımızyıkıldı, büyük bir bölümü de hasar aldı. Bu nedenle büyük bir okul ihtiyacı ortaya çıktı. Bu okulumuzun dabu eksiğin giderilmesine büyük bir katkı sunacağına inanıyorum. Çocuklarımız, bazı anlamda kendilerini sahipsiz hissediyor. Bu okulda, konteyner kentlerde yaşayan çocuklarımıza ücretsiz eğitim vereceğiz.

Başta Nilüfer Belediyesi olmak üzere ATÖF ve projeye destek olan herkese şahsım ve Samandağ halkı adınateşekkür ediyorum” dedi.

ATÖF Başkanı Yücel Tuna da, bu projeyle iyi ve kötü günde birlikte olma ve dayanışma ruhunu hep
birlikte yaşadıklarını ifade ederek, “Bu felaketin ardından bizim amacımız ailesini kaybeden, okulsuz kalançocuklarımızın yardımına koşmaktı. Almanya’nın farklı eyaletlerinde bir araya geldik. İlk etapta konteyneralanı olarak düşündüğümüz proje, Nilüfer Belediyesi’nin destekleriyle büyüdü ve bugünkü halini aldı.
Dayanışma içinde herkesin iftihar edeceği bir eğitim yuvası oldu. Çocuklarımızın yüzlerindeki mutluluğu görünce biz de mutlu oluyoruz. Burada çok değerli çocuklarımızın yetişeceğine inancımız tam. Emeğigeçen, katkı koyan herkese teşekkürler” dedi.


Anaokuluna malzeme desteğinde bulunan Nilüfer kadın dernekleri adına konuşan Altınşehir Kadın
Derneği Başkanı Umut Aydos da, böyle anlamlı bir projede yer almaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Samandağ Belediye Başkanı RefikEryılmaz ile birlikte projeye destek olanlara teşekkür plaketi verdi. İki başkan daha sonra çocuklarla birlikteSamandağ Belediyesi Nilüfer ATÖF Anaokulu’nun açılışını gerçekleştirdi. Başkan Erdem açılışın ardındananaokulundaki sınıfları gezerek, çocukların sevincini paylaştı.


Başkan Turgay Erdem ve Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz açılışın ardından Nilüfer
Belediyesi konteyner kentini de ziyaret etti. Konteyner kentte kalan kadınların ikramlarını tadarak, onlarlasohbet eden Başkan Erdem, ihtiyaçları hakkında bilgi alarak, giderilmesi konusunda ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Editör: Sıcak Havadis