İstanbul’da sahte yatırım sitelerine para yatıran vatandaşları, kendilerini yatırım uzmanı olarak tanıtan ve hesaplarındaki paraları sıfırlamak suretiyle dolandırdıkları tespit edilen 103 şüpheli yakalandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, ’Amorfx’ ve ’Balansfx’ isimli sitelere yatırım yapmak amacıyla vatandaşların para yatırdığı, para yatıran müştekilerin hesaplarında önce artı bakiyeler oluştuğu belirlendi.

Para çekmek istediklerinde site ismi değişti, hesaplarındaki para sıfırlandı

Müştekilerin daha sonra kendilerini yatırım uzmanı olarak tanıtan şahısların yönlendirmesiyle kaldıraçlı işlemlerde terste bırakıldıkları, oluşan zararı giderme bahanesiyle sisteme sürekli olarak para yatırmak zorunda bırakıldıkları, belli bir süre sonra hesaplarında biriken miktarları çekmek istediklerindeyse hesaplarındaki paranın sıfırlandığı tespit edildi. Ayrıca, sitelerin isim değiştirerek ’Balansfx1’, ’Balansfx2’ gibi isimler aldıkları ve müştekilerin zarara uğratılmaya devam edildiği, söz konusu şüpheliler tarafından çok sayıda şahıs ve banka hesap bilgileri temin edildiği ve şirketler kurulduğu da belirlendi.

126 şüpheliye operasyon

Konuya ilişkin ’suç örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak’, ’bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçlarını işledikleri tespit edilen 126 şüpheliye yönelik İstanbul merkezli 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

103 şüpheli yakalandı

Düzenlenen operasyonlar sonucu 103 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. 3 şüphelinin yurt dışında olduğu, 7 şüphelinin ise cezaevinde olduğu öğrenildi. Diğer 13 şüpheliye yönelik yakalama çalışmaları sürüyor.