İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kayseri merkezli 10 ilde "SİBERGÖZ-22" operasyonları kapsamında 15 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Çocukların korunmasının en hassas konulardan biri olduğunu vurgulayan Yerlikaya, "Kara Vatan'da olduğu gibi Siber Vatan'da da sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında!" dedi.

Operasyonun Detayları:

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın koordinesinde gerçekleştirilen operasyonda, Telegram isimli mesajlaşma uygulaması üzerinden çocukların müstehcen görüntülerinin para karşılığı satışa sunulduğu ve çeşitli ödeme kanalları ile ödemelerin gerçekleştirilerek görüntülerin satın alındığı tespit edildi.

Operasyonun Sonuçları:

Operasyonlar kapsamında 15 şüpheli yakalandı ve çok sayıda dijital materyale el konuldu.

Bakan Yerlikaya'nın Açıklaması:

Bakan Yerlikaya, operasyonlarla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Bozbey: “Türkiye’nin ve Avrupa’nın örnek kenti olacağız” Bozbey: “Türkiye’nin ve Avrupa’nın örnek kenti olacağız”

"En hassas olduğumuz konuların başında Çocuklarımızı Korumak geliyor. Kara Vatan’da olduğu gibi Siber Vatan’da da sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında!

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımızın koordinesinde; Çevrim İçi Çocuk Müstehcenliği ve Tacizi ile mücadele kapsamında:

  • Çocuklara ait müstehcen ürünleri ülkeye sokma,
  • Çoğaltma,
  • Satma,
  • Depolama,
  • Bulundurma ve
  • Kullanma suçlarının önlenmesine yönelik,

Kayseri merkezli Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, Sakarya, Samsun ve Van olmak üzere 10 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

Telegram isimli mesajlaşma uygulaması üzerinden çocukların müstehcen görüntülerinin para karşılığı satışa sunulduğu ve çeşitli ödeme kanalları ile ödemelerin gerçekleştirilerek görüntülerin satın alındığı tespit edildi.

Operasyonlar kapsamında 15 şüpheli yakalandı. Çok sayıda dijital materyale el konuldu.

Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum."