Tek Parti Genel Başkanı Özal , Genel Başkan Yardımcısı İlker Bircan, Genel Sekreter Musa Çelik, Medya Sorumlusu Özkan Koçintar, Dünya Ticaret ve Kalkındırma Derneği Ege Sorumlusu İlker Kara, Dünya Ticaret ve Kalkındırma Derneği Genel Sekreter Zeynep Şeker ve Avukat Serçin Bal’ da eşlik ettiler Bartın Amasra'da maden ocağındaki patlamada yaşamını yitiren işçilere ailelere başsağlığı ve sabır dilediler .Özal Şehit Bartın Amasra'daki şehit aileleriyle birlikte Onların acılarını paylaşıyoruz dedi.

Özal, öncellikle acı üzerinden siyaset yapmak ,iktidar yada muhalefet hiç doğru değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın dediği gibi sorumluların cezalandırılması lazım.Özal Bana göre Türkiye'deki tüm kömür madenlerin hepsinin kapatılması çalışanların  başka işler verilmesi lazım.

Tek Parti Genel Başkanı Ahmet Özal,Türkiye'de Son 20 yılda 921 kişi madenlerde hayatınıkaybetti.2018 yılında Almanya kömür madenlerini kapattı ama onlarda bile son 20 yılda ölen sayısı 6 olmuş. Küresel ısınmadan dolayı kömür meden ocakları kapatılıyor çoğu ülkede.

Tek Parti Genel Başkanı Ahmet Özal, Dünya'da Amerika  237 milyar ton kömür maden rezervi olan ülke , Rusya 157 milyar ton dünyada 2. rezervi olan ülke, Çin ise 115 milyar ton rezervi olan ülke, Türkiye'nin rezervi ise sadece 20 milyar ton rezervi var bunun da 19.2 milyar tonu sadece linyit rezervi var linyit 2000-3000 civarında kaloriye sahip buda hiçbir şeye yaramayan kömür tipi.Bugün elektrik santrallarinde ve çimanto fabrikalarında kullanılan kömürlerin hepsi ithaldir.