Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin (SKB) 41. Olağan Meclis Toplantısı'nda, yeni dönem başkanlığına oy birliğiyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay seçildi.

Toplantıya 45 belediye başkanı ve 200 meclis üyesi katıldı. Seçim sonucunda, Cemil Tugay'ın yanı sıra Birinci Başkanvekilliğine İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İkinci Başkanvekilliğine ise Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir seçildi.

Encümen üyeliklerine ise Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Cengiz, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Fırat Görgel, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır seçildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliklerine Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahit Çervatoğlu, Tire Belediye Başkanı Hayati Okuroğlu, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık ve Mersin Yenişehir Belediyesi meclis üyesi Hülya Günel seçildi.

Yeşiltaş: ''Başkanlarımız, yaptıkları ile halkımıza umut oluyor," Yeşiltaş: ''Başkanlarımız, yaptıkları ile halkımıza umut oluyor,"

Katip üyeliklerine ise Karşıyaka Belediyesi Meclis üyesi Nilüfer Bakoğlu ve Akçadağ Belediyesi Meclis üyesi Yasin Demir seçildi.

Toplantıda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin önemini vurgulayarak, kentlerde sağlık koşullarını iyileştirecek yasaların çıkarılmasının ve kentsel planlamanın geliştirilmesinin önemini anlattı.

Yeni dönem Birlik Başkanı Cemil Tugay ise yaptığı konuşmada, iklim krizinin tüm insanlığı tehdit ettiğini ve bu konuda yerel eylem planlarının olması gerektiğini belirtti. Tugay, öncelikli olarak iklim krizi ile mücadeleye ve dayanışmaya odaklanacaklarını ve çalışma grupları kuracaklarını söyledi.

Toplantıda ayrıca İzmir-Tire ve İzmir-Torbalı belediyelerinin yeni üye olarak kabul edildiği, 2 üye belediyenin ise ayrılmasına ilişkin kararın kabul edildiği belirtildi

Editör: Sıcak Havadis