Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, FTTH Avrupa Konseyi'nin FTTH/B Market Panorama Araştırması'nı açıkladı. Araştırmaya göre Türkiye, fiber internet altyapısında Avrupa'nın en hızlı gelişen ülkelerin başında geliyor.

18 Milyon Haneye Fiber Altyapı:

Araştırmaya göre eve kadar fiber altyapıda 18 milyon haneye ulaşan altyapısıyla Türkiye, Fransa'nın ardından Avrupa'nın ikinci ülkesi konumuna yükseldi. Bakan Uraloğlu, "Her geçen yıl artan yatırımlarımızın meyvesini alarak bu anlamda Avrupa'nın zirvesine oynuyoruz. İnanıyorum ki çok yakın zamanda da fiber altyapıda ülkemiz Avrupa'nın lideri olacak" dedi.

Bir Yılda 2,5 Milyon Eve Fiber Altyapı Ulaştı:

Bakan Uraloğlu, bir önceki raporda Türkiye'nin üçüncü sırada yer aldığını ve son bir yılda 2,5 milyona yakın eve fiber altyapı ulaştırdıklarını söyledi. "Böylece fiberde bir yılda Avrupa'nın ilk iki ülkesinden biri konumuna yükseldik. Raporda da Türkiye, fiber altyapıda Avrupa'da en hızlı büyüyen pazarlar arasında yer alıyor. Bu rapor, haberleşme altyapımıza ve fiber altyapımıza verdiğimiz önemin sonuçlarını aldığımızın göstergesidir" diye konuştu.

Daha Büyük Hayaller Kurmamız Gereken Bir Dönemdeyiz:

Uraloğlu, FTTH Avrupa Konseyi gibi bağımsız uluslararası kuruluşlar tarafından yıllık olarak hazırlanan raporlarda Türkiye'nin son yıllarda bilişim ve haberleşme altyapısında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerini aldığını vurguladı. 2071 vizyonu hedefleri doğrultusunda haberleşme altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirten Uraloğlu, 2002'de neredeyse sıfır olan geniş bant abone sayısının da bugün 95 milyonu geçtiğini anımsattı.

Hedef 850 Bin Kilometre Fiber Altyapı:

Siber Dolandırıcılara Darbe Siber Dolandırıcılara Darbe

Uraloğlu, "Önümüzdeki dönemde de genişbant internet hizmetini her eve ulaştırmış olacağız. Şu anda toplam fiber uzunluğumuz yaklaşık 550 bin kilometre ve bu yılın sonuna kadar 600 bin kilometreye ulaştırmayı planlıyoruz. 4 yıl içerisinde ise fiber uzunluğumuzu 850 bin kilometreye taşıyacağız" dedi.