BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mudanya ilçesinde yaşanan selle ilgili 200 civarında ev ve iş yerine müdahale edildiğini bildirdi.

İlçede dün öğleden sonra meydana gelen olayın ardından Büyükşehir Belediyesine bağlı Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) ile İtfaiye Daire Başkanlığı, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, Mudanya Belediyesi zabıta ve itfaiye ekipleri, ev ve iş yerlerinde temizlik çalışması başlattı.

Sabaha kadar devam eden çalışmalar, gün ağarınca hızlandı. Ev ve iş yerlerindeki suyu ve çamuru tahliye eden ekipler, yollarda biriken çamur ve balçığı da iş makineleri yardımıyla kaldırdı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, devam eden çalışmaları yerinde inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.Aktaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuvvetli yağış nedeniyle ev ve iş yerleri zarar görenlere "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

Sağanak ve doludan özellikle Bursa merkez ve Mudanya'nın çok ciddi etkilendiğini hatırlatan Aktaş, Vali Yakup Canbolat ile yağışın hemen ardından bölgeye geldiklerini dile getirdi.

Çalışmaların Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mudanya Belediyesi, AFAD ve ilgili kurum ve kuruluşların katkılarıyla sabaha kadar devam ettiğini belirten Aktaş, "Büyük bir gayret gösterildi. 200 civarında ev ve iş yerinde oluşan sıkıntılar var. Şimdi hayatı normale çevirmeye çalışıyoruz. Allah'a şükür hayat normal seyrinde devam ediyor. Alt katlarda su basan yerler var. Büyük bir seferberlik başlatıldı." dedi.

- "Bütün imkanlar seferber edildi"

Selin nedenleriyle alakalı da çalışma yaptıklarını aktaran Aktaş, "Dere içinde oluşan ağaçlar, beraberinde hurdalık ve benzeri konular, hafriyat dökümleriyle alakalı veyahut yol geçişi sağlamak için suyun debisinin azaltılması noktasında yapılmış benzeri hataların tamamını bertaraf edip şimdi normale çevirmeye çalışacağız." ifadesini kullandı.

Alinur Aktaş, Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi'ye teşekkür ederek, ilçede kriz masası oluşturulduğunu, gece saatlerine kadar Vali Canbolat ile ilçede çalışmaların takip ve koordinasyonuyla ilgilendiklerini anlattı.

Yaraların sarılması konusunda ilgili komisyonun hasar tespitini sürdürdüğü bilgisini veren Aktaş, "Hem bireysel olarak evlerin hem de iş yerlerinin finansmanıyla alakalı devletimizin muhakkak katkıları olacak. Hemen önden Sayın Kaymakamımız konutlarla alakalı çalışmalara başladı." diye konuştu.

Şehrin bir kapasitesinin olduğunu dile getiren Aktaş, şunları kaydetti:

"Burada 40-50 yıllık hataların sıkıntıları. Yani bodrum katı olması gereken bir yer eve, konuta, markete, depoya dönüştürülmüş. Yani hiçbir şekilde kullanılmaması gereken yerler. Dolayısıyla su gidecek akış yatağını bulamazsa başka taraflara kaçma durumunda ve dolayısıyla da bu su baskınları olarak karşımıza çıkıyor. En büyük tesellimiz herhangi bir can kaybının olmaması. Devletimiz güçlü hamdolsun. Bütün imkanlar seferber edildi ve dün 16.00-17.00 saatlerinde gerçekleşen olay, bugün hamdolsun şehir tamamen normale döndü. Emeği geçen, katkısı olan herkese çok teşekkür ederim. Allah beterinden korusun."

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde dün etkili olan sağanakta çocukları ve torunlarının içinde bulunduğu araçla selde sürüklenen Ömer Eyli, "Görüntüleri izleyince o anları tekrar yaşadım. 'Dünyaya tekrardan geldim' dedim." ifadesini kullandı.

Osmangazi ilçesindeki kırsal Karabalçık Mahallesi'nde yaklaşık 20 dakika süren şiddetli sağanak sel ve taşkına sebep oldu, bazı evleri ve tarım arazilerini su bastı.

Çocukları ve torunlarının da içinde bulunduğu kamyonetle erik hasadından dönerken selde sürüklenen ve araçtan kurtulmaya çalışırken o anları cep telefonuyla kaydedilen Ömer Eyli (65) yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Kamyonette kendisiyle beraber 4 kişinin bulunduğunu belirten Eyli, evine doğru ilerlerken birden sele kapıldıklarını söyledi.

Eyli, sel sularının aracı yaklaşık 100 metre sürüklediğini dile getirerek, "Sel arabayı yukarıdan buraya kadar sürükledi. Burada komşunun kamyonetini de sürüklemiş. Kamyonet duvara çarpmış, kalmış ve benim kamyonet ona takıldı, kaldı. Kalmasaydı zaten biz yaşamayacaktık, aldı götürüyordu. Komşuların yardımıyla kamyonetin içinden atladık. Öyle Allah korudu bizi, kurtulduk." diye konuştu.

O anlarda bolca dua ettiğini belirten Eyli, "Sel anında çekilen görüntüyü izledim. Görüntüleri izleyince o anları tekrar yaşadım. 'Dünyaya tekrardan geldim' dedim. Tarlalarımızda yüzde 100 hasar var, hiçbir şey kalmamış. Sağanağın dışında buraya dolu da yağdı." dedi.

- "Biz gitti sandık, anlayamadık"

Ömer Eyli'nin seldeki mücadelesini cep telefonuyla kaydeden mahalle sakinlerinden Hasan Özkan da her şeyin bir anda gerçekleştiğini söyledi.

Özkan, bölgenin kısa sürede çok şiddetli yağış aldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Hiç anlayamadığımız bir şekilde yukarıdan müthiş bir şekilde sel gelmeye başladı. O ara Ömer amcamız araçtan çıktı. Yani yaklaşık bir-iki, üç dakika geçti. Biz gitti sandık, anlayamadık. Bir anda araç geldi. Allah'tan bizim burada kendi aracımız vardı, ona takıldı. Ona takılmasıyla işte, hafif çapraz kalarak kapının da açılma imkanı oldu. Kapı açılınca işte Allah'ın yardımıyla içinden çıktılar. Biz oradan bu tarafa geçemediğimiz için sadece seslenerek yardımcı olmaya çalıştık."

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ekipleri, iş makineleriyle selin getirdiği birikintileri sokaklardan temizlenmeye çalışıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinin de tarım arazilerindeki hasara ilişkin çalışma başlattığı öğrenildi.