Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım'ın Arabayatağı Mahallesi'ne modern bir kapalı pazaryeri kazandırdı. 530 tezgahı, mescidi, abdesthanesi, tuvaletleri ve depo alanlarıyla modern bir pazaryeri olan bu tesis, hem esnafa hem de vatandaşa konforlu bir alışveriş ortamı sunacak.

Açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekili Refik Özen, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bursa Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Refik Aksu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, son 5 yılda birçok sıkıntı yaşanmasına rağmen durmadan ve yorulmadan koşturduklarını ve şehre birçok eser kazandırdıklarını söyledi. Kentsel dönüşümlerden ulaşım yatırımlarına varan kadar bu şehrin evladı olarak hizmet ettiklerini dile getiren Başkan Aktaş, "Dönüp geriye baktığımızda gurur duyacağımız, insanların gönül rahatlığıyla alışveriş yaptığı pazarlar, ders çalışabilecekleri gençlik merkezleri, spor yapabilecekleri spor tesisleri yapmayı dert ediniyoruz." dedi.

Kapalı pazaryerlerinin sadece pazar alanı olmadığını, aynı zamanda otopark, toplanma alanı gibi birçok konuda da hizmet veren modern bir proje olduğunu anlatan Başkan Aktaş, her iki üç mahalleden birisinde kapalı pazaryeri yapmayı arzuladıklarını dile getirdi. Pazar alanları yapmanın Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkisinde olmamasına rağmen ilçelere destek olduklarını söyleyen Başkan Aktaş, "Gürsu’da, Kestel’de, Yenişehir’de de yaptık. Daha yenilerini de yapacağız. Arabayatağı Kapalı pazaryerinin projesi, Yıldırım Belediyesi tarafından Bursa Pazarcılar Esnaf Odası ile birlikte hazırlandı. Finansmanını Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak karşıladık. 66 milyon bedel harcadık. Bu yatırımı da halkımızdan aldığımız vergilerle yaptık. Buralara sahip çıkmalıyız. Burayı yeni yeni projelerle buluşturacağız. Pazarcılarımıza hayırlı işler diliyorum, alışveriş yapan vatandaşlarımıza da hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

Bursa Milletvekili Refik Özen, 22 senedir merkezi idarede, 20 senedir de yerel idarede en güzel hizmetleri Bursa’da ve Yıldırım’da gösterdiklerini anlatarak yapılan yatırımda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, birlik ve beraberlik içerisinde Yıldırım’da kentsel dönüşümden yeşil alanlara, uyumayan kütüphanelerden spor tesislerine, yeşil alanlardan sosyal tesislere kadar hayatın her alanına dokunduklarını söyledi. Yıldırım’a yaklaşık bir buçuk milyon metrekare yeşil alan kazandırıldığını belirten Yılmaz, “Tüm bu işlemleri Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın destekleriyle gerçekleştirdik. Birlik ve beraberlik işin besmelesidir. Pazar alanlarının da yenilenmesinde Başkan Alinur Aktaş’ın büyük katkısı var. Arabayatağı Kapalı Pazaryeri, Yıldırım Belediyesi tarafından projelendirildi. İmalatı ve tüm finansmanı Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. Başkan Alinur Aktaş’a tekrar teşekkür ediyorum. Yeni dönemde yine Başkanımızın destekleriyle birçok kapalı pazar alanı olacaktır. Sokak pazarı olan tüm yerlerde de yeni dönemde dönüşüm gerçekleştireceğiz. Yatırımımız hayırlı olsun” diye konuştu.

Bursa Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Refik Aksu, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile pazaryerleriyle ilgili toplantılar yaptıklarını, kapanması acil gereken pazarların listesini kendisine teslim ettiklerini ifade etti. Listenin en başında Arabayatağı olduğunu dile getiren Aksu, “Diğer pazaryerlerinin de sırayla kapanacağını biliyorum. Bu yatırımların arkası daha gelecek. Pazaryerleri toplu kullanım alanlarıdır, afet toplanma bölgeleridir. Esnafımızın da böyle yerlere ihtiyacı var.