Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart yerel seçimlerinde seçilen yeni üyeleriyle ilk kez toplandı. Başkan Mustafa Bozbey başkanlığındaki toplantıda, Bursa'ya dair önemli kararlar alındı.

Suya %25 İndirim: İlk toplantının en önemli gündem maddelerinden biri, su fiyatlarına ilişkindi. Başkan Bozbey'in önerisiyle, Bursalıların su faturalarında %25 indirim yapılmasına oy birliğiyle karar verildi. İndirim, 1 Mayıs 2024'ten itibaren geçerli olacak.

Türkçe Tabela Zorunluluğu: Bir diğer önemli karar ise, reklam tabelalarında Türkçe dilinin kullanımı zorunluluğuyla ilgiliydi. Bozbey'in önerisiyle, bundan sonra kentteki tüm tabelalarda Türkçe metinlerin öncelikli olması ve yabancı dil metinlerin Türkçe metinlerin altında yer alması kararlaştırıldı.

Birlik ve Beraberlik Vurgusu: Başkan Bozbey, yaptığı açılış konuşmasında, yeni dönemde tüm siyasi partilerin uyum içinde çalışacağını ve Bursa'ya hizmet etmenin ortak amaçları olduğunu vurguladı. 17 ilçenin belediye başkanlarına da el ele vererek çalışmaya davet eden Bozbey, "Bursa'ya yakışır bir dönemi hep birlikte yaşamaya davet ediyorum" dedi.

Seçim ve Atamalar: Toplantıda ayrıca, meclis başkan vekillikleri, encümen üyelikleri ve ihtisas komisyonları için oylamalar yapıldı. Oktay Yılmaz birinci başkanvekili, Alper Taban ise ikinci başkanvekili seçildi. Divan katipleri olarak Armağan Elçin ve Ahmet Alper Aydın belirlendi. Encümen üyeliklerine de Bülent Kandemir, Ali Sait Adiloğlu, Armağan Elçin, Ali Zeybek ve İsmail Şenol seçildi.

İnegöl'de İçme Suyu Şebekesi Yenileniyor İnegöl'de İçme Suyu Şebekesi Yenileniyor

Komisyonlar: 12 farklı ihtisas komisyonu için de üyeler belirlendi. Plan Bütçe, İmar ve Bayındırlık, Çevre ve Sağlık, Eğitim, Kültür Gençlik ve Spor, Ulaşım, Hukuk, Sosyal İşler ve Turizm, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği, Engelliler, Tarım, Hayvancılık ve Orman, Doğal Afet ve Kentsel Dönüşüm ve Hava Kirliliği Önleme olmak üzere 12 komisyonda görev alacak üyeler toplantıda seçildi.

Bursa'ya Hizmet Öne Çıktı: Toplantıda yapılan konuşmalarda, Bursa'ya hizmet etmenin ve kenti daha da güzelleştirmenin ortak amaç olduğu vurgulandı. Farklı siyasi görüşlere sahip olunsa da, herkesin Bursa'nın menfaatleri için el ele çalışmaya hazır olduğu mesajı verildi.

Yeni Dönem Heyecanı: Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yeni dönemi, önemli kararlar ve birlik mesajlarıyla başladı. Suya indirim, Türkçe tabela zorunluluğu ve uyum çağrısı, yeni dönemde Bursa'yı bekleyen gelişmelere dair ipuçları verdi.

Editör: Sıcak Havadis