BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesine bağlı Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresinin (BUSKİ), içme suyu kalite denetimlerini genel laboratuvarlarında 52 metotta 285 parametreyle herhangi bir aksaklık olmadan sürekli gerçekleştirdiği bildirildi.

BUSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada kurumun, Bursa'da yaşayan vatandaşlara kaliteli ve güvenilir içme suyu temin edilmesine önem verdiği belirtildi.

İçme suyunun tüketilmesinde sağlık açısından olumsuzluk bulunulmadığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İçme suyu kalite denetimleri genel laboratuvarlarında 'toplamda 52 metotta 285 parametreyle' herhangi bir aksaklık olmadan ve sürekli olarak denetlenmektedir. Bursa'mızın genelinde alınan su numunelerinin tüm analiz sonuçları 'Sağlık Bakanlığı İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik' hükümlerine uygundur. Son günlerde bazı basın yayın organlarında 'herhangi bir belge ve bilgiye dayandırılmadan' yayınlanan gerçek dışı haberlere itibar edilmemesini tüm Bursalılardan önemle rica ediyoruz. BUSKi olarak laboratuvarlarımızda gerçekleştirilen denetlemelerin yani sıra İl Halk Sağlık Müdürlüğü tarafından içme suyunda eş zamanlı denetimler yapılarak içme suyunun uygunluğu teyit edilmektedir. Ayrıca aynı numuneler bağımsız başka laboratuvarlarla da paylaşılarak tüm sonuçlar sürekli olarak teyit edilmektedir. Bursa'mızda içme suyunun tüketilmesinde sağlık açısından olumsuz herhangi bir durum bulunmamaktadır. Çeşmeden akan sularımızı her zaman olduğu gibi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz."